"Nieznajoma"

Genialny thriller Tornatore z fenomenalną muzyką Ennio Morricone oraz doskonałymi rolami Xenii Rappaport i Michele Placido.
/ 26.09.2007 13:08

Krótko o filmie

Wielki powrót Giuseppe Tornatore, reżysera niezapomnianego Cinema Paradiso i Maleny. Film otrzymał już pięć nagród Włoskiej Akademii Filmowej oraz Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Tajemnicza młoda kobieta z okien swojego domu obserwuje mieszkającą naprzeciwko rodzinę jubilerów. Wrażenie spokojnej i uległej osoby, które sprawia, to tylko fasada, pod którą kryje się jej druga, niepohamowana natura i zagadkowa przeszłość... Kobieta zdobywa pracę sprzątaczki w domu obserwowanej rodziny, zaczyna coraz bardziej przenikać do ich świata. Wykorzystując chwilowy kryzys w małżeństwie swoich chlebodawców, szybko zjednuje sobie przyjaźń ich córeczki. Wydaje się, że nic nie będzie w stanie powstrzymać jej planu...

Prasa o filmie

Piękno tego naładowanego emocjami thrillera tkwi w uchylaniu rąbka tajemnicy krok po kroku, zgodnie z hitchcockowskim crescendo
, "La Nuova" – Daniela Giammusso.

Pełen emocji, współczesny thriller na hitchcockowskich motywach... Bardzo dobry technicznie, z przejmującą ścieżką dźwiękową, jedną z najlepszych w długiej karierze Ennio Morricone. Film powinien stać się największym sukcesem eksportowym Tornatore od czasu "Cinema Paradiso"..., "Screen" - Lee Marshall.

Reżyser mistrzowsko rozwija swoją historię, nadaje jej tempa poprzez nieustającą serię wydarzeń.. Rytmy pulsują zgodnie ze ‘wskazówkami’ Ennio Morricone, którego muzyka wciąga jak nigdy przedtem: wzrastające napięcie, ekscytacja, strach i podejrzliwość... Doskonała gra całej obsady
, "Il Tempo" – Gian Luigi Rondi.

O reżyserze
Giuseppe Tornatore, najbardziej znany jako scenarzysta i reżyser nagrodzonego Oskarem filmu "Cinema Paradiso" i dramatu "Malena". Tornatore urodził się 27 maja 1956 w Bagherii, w niewielkim miasteczku na obrzeżach Palermo na Sycylii. W wieku lat szesnastu, będąc uczniem miejscowego liceum, wyreżyserował dwie sztuki teatralne: Luigi Pirandello's "Bella Vita" i "L'Arte della Commedia" Edoardo De Filippo. Tego samego roku zrobił krótki film zatytułowany "Il Carretto", który przyciągnął uwagę telewizji RAI, z którą rozpoczął ścisłą współpracę w 1979 Wtedy, jeden po drugim, powstało kilka filmów telewizyjnych: "Portrait of a Thief," "Meeting with Francesco Rosi," "Sicilian Writers" oraz filmy: "Giovanni Verga", "Luigi Pirandello", "Vitaliano Brancat", "Leonardo Sciascia", i "Guttuso's Diary". W 1982, Tornatore zdobył nagrodę za najlepszy film dokumentalny na Festivalu Filmowym w Salerno za "Ethnic Minorities in Sicily". Debiutem fabularnym Tornatore była adaptacja noweli Giuseppe Marazzo "Il Camorrista", opowiadającej historię włoskiego dziennikarza walczącego z mafią, z Benem Gazzara i Laurą del Sol. Film zdobył Nastro d'Argento i Italian Golden Globe dla najlepszego młodego reżysera.

Franco Cristaldi - producent kilku bardziej znanych filmów Felliniego, dostrzegł niezwykły potencjał kryjący się w pierwszym filmie Tornatore. Zachęcał go do dalszej pracy nad kolejnymi filmami. Ostatecznie, doprowadziło to do projektu, który stworzyli razem, do drugiego filmu Tornatore, przełomowego "Cinema Paradiso", kręconego na Sycylii z udziałem takich aktorów jak: Philippe Noiret, Jacques Perrin, Salvatore Cascio i Enzo Cannavale. Był to również pierwszy wspólny film Tornatore i kompozytora Enio Morricone - współpraca ta trwa do dziś. Film zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes w 1989, Złoty Glob w 1989, oraz Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego w 1990 r. Film zdobył także Nagrodę Specjalną Felix, nagrodę BEFTA w 1991 i odniósł sukces na skalę międzynarodową. Trzeci film Tornatore, "Everybody's Fine", który reżyser określił jako "film drogi, słodko-gorzką komedię, thriller" z Marcello Mastroiannim, Michele Morgan i Salvatore Cascio. Film zdobył nagrodę OCIC w 1990 r. na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz Srebrną Wstążkę we Włoszech za najlepszą, oryginalną historię.

Rok 1991 Tornatore spędził za kamerą "Cane Blu", części filmu odcinkowego "La Domenica Specialmente" ("Especially on Sunday"). Także w 1991 założył w Rzymie, ze swoim starszym bratem Francesco, firmę, która wyprodukowała kilka włoskich filmów fabularnych. W latach 1992-93 Tornatore prowadził wykłady na Uniwersytecie w Palermo, znalazł też czas na stworzenie programu telewizyjnego poświęconego pamięci pierwszej rocznicy zabójstwa sędziego, zaangażowanego w walkę z mafią, Giovanniego Falcone. Czwarty film Tornatore powstał w 1994 r. Była to "Czysta Formalność" ("Una Pura Formalita"), z udziałem Gerarda Depardieu, Romana Polańskiego i Sergio Rubiniego. W 1995 r. Tornatore nakręcił "Sprzedawcę Marzeń" ("L'Uomo delle Stelle") z Sergio Castellitto, Tizianą Lodato, Leopoldo Trieste i Nicolą Di Pinto. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a potem był jeszcze nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Film zdobył także kilka Srebrnych Wstążek (Nastri d’Argenti) we Włoszech w kategoriach: najlepszy aktor, najlepsza rola drugoplanowa, najlepsze zdjęcia i najlepsza scenografia, oraz trzy nagrody Donatello.

Kolejny film Tornatore również zdobył uznanie: "The Legend of 1900" to baśń o pianiście (Tim Roth), który spędził całe swoje życie na morzu.
W 1998 r. Tornatore otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe za swój wkład do włoskiej kinematografii. Kolejnym filmem reżysera była "Malena" (2000), historia pięknej, młodej wdowy, która wyzwala w młodym chłopcu pragnienie wolności, odwagę i determinację w dążeniu do niemożliwego; wszystko w ogarniętych chaosem i nietolerancją wojennych Włoszech.

O muzyce filmowej
Ennio Morricone uchodzi za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Rzymianin z urodzenia, ukończył studia muzyczne w konserwatorium Santa Cecilia. Pisanie muzyki filmowej rozpoczął we wczesnych latach 60 - tych.

Z Giuseppe Tornatore Morricone współpracuje od prawie 20 lat. Po dwóch wspólnych filmach - nagrodzonym Oskarem "Cinema Paradiso" oraz "The Legend of 1900", do którego stworzył piękną muzykę jazzową, Ennio Morricone ponowił współpracę z Giuseppe Tornatore przy filmie "Malena", a kolejnym ich wspólnym projektem jest "Nieznajoma". Morricone był autorem ścieżki dźwiękowej do przeszło 400 filmów i ma na koncie cztery nominacje do Oskara za filmy: "Bugsy", "Nietykalni" (The Untouchables), "Misja" (The Mission) i "Days of Heaven". Otrzymał też dwie nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za "Nietykalnych" i "Cinema Paradiso". Współpracował z Warrenem Beatty przy filmach "Senator Bulworth" i "Love Affair" jak i przy nagrodzonym Oskarem "Bugsy". Morricone zdobył sławę i uznanie w Ameryce tak znanymi filmami jak: westerny Clinta Eastwooda i Sergio Leone "Fistful of Dollars", "For A Few Dollars More" i "The Good, the Bad, and the Ugly".
Do najbardziej znanych filmów Morricone należą: "Frantic" Romana Polańskiego, "Na linii ognia" Wolfganga Petersona, "State of Grace" Phila Joanou, Zwiąż mnie!", Pedro Almodovara, "Wilk" Mike'a Nicholsa, dwa filmy Rolanda Joffe "City of Joy" i "Fat Man and Little Boy, "Hamlet" Franco Zeffirellego i "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone. W marcu 1994, The Society for the Preservation of Film Music przyznała mu jedenastą w historii tej organizacji, doroczną nagrodę za całokształt twórczości.

W filmie występują:
Xenia Rappoport
jako Irena/Nieznajoma
Michele Placido jako Muffa
Claudia Gerini jako Valeria Adacher
Margherita Buy jako Adwokatka Ireny
Pierfrancesco Favino jako Donato Adacher
Piera Degli Esposti jako Gina
Clara Dossena jako Tea Adacher

"Nieznajoma", Reżyseria: Giuseppe Tornatore, Produkcja: Włochy/2006, Dystrybucja w Polsce: SPI International Polska, Premiera w Polsce: 5 października 2007 r., Czas trwania: 118 min.

Redakcja poleca

REKLAMA