"Niebezpieczna metoda"

Niebezpieczna metoda fot. Monolith Films
Keira Knightley w skandalizującej i pełnej erotyzmu opowieści o zakazanym trójkącie miłosnym w reżyserii Davida Cronenberga.
/ 10.11.2011 15:44
Niebezpieczna metoda fot. Monolith Films

Zygmunt Freud i Carl Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 18-letniej, pięknej Sabinie cierpiącej na ataki histerii. Pewnego dnia pacjentka przywieziona zostaje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek, w pełen erotycznych perwersji, gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna osobiście okrytego sławą i starszego od siebie Freuda. Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.

Opis filmu:
Zurych, 1904 rok. 29-letni psychiatra Carl Gustav Jung stoi u progu kariery. Mieszka ze swoją ciężarną żoną Emmą w Klinice Psychiatrycznej Burghölzli. Pod wpływem Zygmunta Freuda rozpoczyna eksperymentalną terapię rozmową na 18-letniej pacjentce Sabinie Spielrein.

U Sabiny, wykształconej Rosjanki, zdiagnozowano histerię. Dziewczyna przejawia skłonności destruktywne. Opowiada Jungowi o autorytarnym ojcu i swoim pełnym poniżenia dzieciństwie. Podczas rozmów wychodzi na jaw, że jej schorzenie ma podłoże seksualne. Teorie Freuda dotyczące powiązań pomiędzy seksualnością i zaburzeniami emocjonalnymi znajdują swoje potwierdzenie.

Jung zaczyna korespondować z Freudem na temat przypadku Sabiny. Mężczyźni zaprzyjaźniają się i podejmują współpracę. Freud widzi w Jungu wybitnego ucznia i następcę. Tymczasem Sabina, kobieta genialna, choć walcząca z chorobą, zaczyna sama praktykować psychiatrię. Jung gorąco ją do tego zachęca.

Sprawy komplikują się, gdy do akcji wkracza Otto Gross, niemoralny psychiatra i narkoman. Pod jego wpływem Jung zmienia swoje poglądy na temat monogamii. Coraz bardziej poddaje się swojej fascynacji Sabiną. Ich związek zaczyna przekraczać granice dopuszczalnych relacji pomiędzy lekarzem i pacjentem.

Drogi Freuda i Junga w końcu się rozchodzą. Dzielą ich poglądy – Jung sprzeciwia się swojemu mentorowi. Wspólna podróż do Ameryki jeszcze bardziej ich poróżnia.

Sabina rozstaje się ze swoim lekarzem i trafia do Freuda. Teraz w niej mistrz psychoanalizy widzi swoją kontynuatorkę. Akcja kończy się w 1934 roku. Zamężna i ciężarna Sabina odwiedza Junga. Jego małżeństwo przetrwało, chociaż ma nową kochankę. Nie jest to już ten sam mężczyzna. Cierpi on i jego bliscy. Ale romans znajduje swoje ostateczne zakończenie. Słodko-gorzkie.


Keira Knightley w roli Sabiny
W kluczową dla dramatu postać Sabiny wcieliła się Keira Knightley. Wyzwanie podjęła natychmiast po przeczytaniu scenariusza. Od razu też postanowiła zgłębić świat psychoanalizy i dowiedzieć się jak najwięcej na temat Spielrein. Ta rola pobudzała jej wyobraźnię.
„Zachwyciło mnie to, iż opowieść ta pokazuje początki psychoanalizy. To jest tak ważna część naszej kultury! Codziennie używamy słów ego czy kompleks, niemal bez zastanowienia. Nie zawsze jednak tak było. Niebezpieczna metoda przedstawia przełomowy moment, narodziny nowych metod leczenia ludzi" - mówi brytyjska gwiazda.
Widzowie nigdy jeszcze nie widzieli takiej Knightley. Kreacja Sabiny to coś zupełnie nowego w dorobku aktorki: postać walcząca z histerią, swoimi demonami. Aktorka od razu wyczuła, co pociągało Junga w Sabinie, już w trakcie ich pierwszej sesji. „Sabina zjawia się w klinice jako osoba chora, z poważnymi zaburzeniami natury psychicznej. Jung zobaczył jednak jej intelekt, odwagę i otwartość. Wcześniej czytał wiele o Freudzie i jego metodzie terapii. Sam zaczyna ją stosować. To rodzaj eksperymentu. Sabina świetnie reaguje. To, w połączeniu z jej szczerością, siłą, rozumem i urodą, intryguje Junga. I jednocześnie wytrąca go z jego dotychczasowego życia, równowagi” - wyjaśnia aktorka.

Zobacz zwiastun filmu:


W filmie występują:
Viggo Mortensen jako Zygmunt Freud
Keira Knightley jako Sabina Spielrein
Michael Fassbender jako Carl Gustav Jung
Vincent Cassel jako Otto Gross
Sarah Gadon jako Emma Jung
André Hennicke jako Profesor Eugen Bleuler


"Niebezpieczna metoda", Reżyseria: David Cronenberg, Produkcja: Francja, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania 2011, Dystrybucja: Monolith Films, Premiera: 4 listopada 2011

Redakcja poleca

REKLAMA