Oto kilka subiektywnie wybranych propozycji na bożonarodzeniowy seans:
1. "To właśnie miłość" (2003) reż. Richard Curtis
Absolutnie czarująca opowieść o magii Bożego Narodzenia - 10 historii, które wzajemnie się przeplatają i opowiadają o miłości oraz blaskach i cieniach życia codziennego. Jest to absolutna perełka gatunku, ciepła i wzruszająca, nigdy nie zostawiająca widza z poczuciem beznadziei, wręcz przeciwnie - przekonuje, że nie ma żadnych przeszkód, byśmy ostatecznie mogli być szczęśliwi. W rolach głównych plejada gwiazd (na szczególną uwagę zasługują Hugh Grant w roli premiera Wielkiej Brytanii i Bill Nighty jako podstarzała gwiazda rocka).
Fot. filmweb.pl
2. "Zakochać się" (1984) reż. Ulu Grosbard
Jeden z najpiękniejszych melodramatów świata. Mężczyzna spotyka kobietę w drzwiach księgarni, w której oboje kupują bożonarodzeniowe prezenty dla swoich partnerów. Zderzają się, przypadkowo zamieniają paczkami i... rozchodzą każde w swoją stronę. Spotykają się wkrótce znów w pociągu, którym codziennie jeżdżą do pracy. Spostrzegają, jak bardzo są do siebie podobni i jak bardzo im na sobie zależy oraz jednocześnie: co mogą stracić, gdy poddadzą się temu uczuciu. Ona - stabilny związek z długoletnim partnerem, on - życie rodzinne z żoną i dwójką dzieci. Wbrew pozorom film nie jest gorzki i daje nadzieję na istnienie prawdziwej miłości. Ponadto – bezkonkurencyjni Robert de Niro i Meryl Streep w rolach głównych.
Fot. televisionwithoutpity.com
3. "Masz Wiadomość" (1998) reż. Nora Ephron
Kathleen – właścicielka malutkiej księgarni "Za rogiem" wszystkie obserwacje świata i problemy życia codziennego opowiada przyjacielowi poznanemu przez Internet. Mężczyzna fascynuje ją swoim poczuciem humoru, błyskotliwością i inteligencją. To on jest jej największym powiernikiem, gdy okazuje się, że wybudowana w pobliżu wielopoziomowa księgarnia nie tylko przyciąga kupujących zniżkami i, paradoksalnie, brakiem osobowości, ale jednocześnie zabiera klientów księgarni prowadzonej przez Kathleen. Kobieta staje przed ogromnym dylematem, gdy okazuje się, że jej przyjaciel, i Joe – znienawidzony bezduszny właściciel księgarni to... ta sama osoba.
"Masz Wiadomość" to wspaniała komedia romantyczna, a ponadto ponowne spotkanie duetu Meg Ryan–Tom Hanks po wcześniejszej, równie cudnej, "Bezsenności w Seattle" (1993).
Fot. nogoodforme.filmstills.org
4. "Powrót Batmana" (1992) reż. Tim Burton
Tym razem człowiek-nietoperz (Michael Keaton) walczy z siłami zła w czasie bożonarodzeniowym. Nie ma mowy o spokojnych i wesołych świętach, podczas gdy miasto znów jest zagrożone, a wszyscy mieszkańcy w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Batman powraca i będzie się musiał zmierzyć aż z trzema przeciwnikami: Człowiekiem-Pingwinem (Danny DeVito) i jego gangiem, Kobietą-Kotem (niesamowicie ponętna w swoim szaleństwie Michelle Pfeifer) i nieuczciwym biznesmenem: Maksem Shreckiem (znakomity jak zwykle Christopher Walken). Film nie jest aż tak dobry jak Burtonowski "Batman" z 1989, jednak świetne aktorstwo i kapitalna atmosfera Gotham City rekompensują inne niedociągnięcia obrazu.
5. "Miasteczko Halloween" (1993) reż. Henry Selick
Mieszkańcy Miasteczka Halloween wzniecają protest przeciwko swoim odwiecznie spełnianym funkcjom. Kiedy Jack Skelleton, przywódca upiorów i zjaw, przypadkowo trafia do Miasteczka Bożonarodzeniowego, wpada na zupełnie nowy pomysł. On i jego kompani nie chcą już dużej straszyć, postanawiają nie zgodzić się z emocjami, jakie wzbudzają w społeczeństwie - na granicy przerażenia i śmiechu. Zmęczeni swoją groteskowością chcą zamienić klimat swojego święta z... atmosferą Bożego Narodzenia! Oryginalna i niesamowicie intrygujaca animacja, która na stałe wpisała się do popkultury. Warto zobaczyć, jak ogromna jest siła grudniowych świąt, co z pewnością będzie rozrywką najwyższej jakości dla całej rodziny. Film powstał na podstawie pomysłu Tima Burtona.
Fot. filmweb.pl
6. "Holiday" (2006) reż. Nancy Meyers
Brytyjka Iris jest zakochana w mężczyźnie, który ma poślubić inną. Amerykanka Amanda odkrywa zdrady swojego ukochanego. Obie pod wpływem przejmującego uczucia beznadziei postanawiają zbojkotować święta Bożego Narodzenia i za pomocą międzynarodowego programu wymiany mieszkań wprowadzają się do siebie nawzajem. Kompletna zmiana trybu i stylu życia okazuje się być niesamowitą przygodą dla obu kobiet. "Holiday" to ciepła, humorystyczna opowieść o poszukiwaniu miłości niemal na drugim końcu świata. Czarujący klimat to największy atut filmu, tuż obok bardzo dobrego aktorstwa Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude'a Law i Jacka Blacka. Przesłodka scena godna zapamiętania: Iris i Miles w wypożyczalni video rozmawiają o "Absolwencie", a zza sąsiedniego regału podgląda ich nikt inny, jak sam... Dustin Hoffman.
Fot. filmweb.pl
7. "Daleko od Szosy" (1976) reż. Zbigniew Chmielewski
Jeden z najlepszych polskich seriali, podejmujący temat awansu społecznego, opowiadający o uczuciu wbrew konwenansom między prostym, ale niezwykle ambitnym mieszkańcem niewielkiej wsi a śliczną i wykształconą laborantką z Łodzi. "Daleko od szosy" to świetna propozycja dla całej rodziny, aby podpatrzeć polską rzeczywistość lat 70., śmiać się i wzruszać i zapamiętać serial jako historię zarówno szczerze zabawną, jak i bardzo mądrą.
Fot. Film Polski
Boże Narodzenie jest tutaj momentem, kiedy powraca nadzieja – do Ani i Leszka siedzących samotnie przy wigilijnym stole przychodzi jej ojciec. Pokazuje tym, że popiera ich związek i daje im siłę na dalszą walkę z przeciwnościami losu.
Marta Kaprzyk