Nagrodzeni w Cannes 2007

Tegoroczna prestiżowa Złota Palma przypadła w udziale Cristianowi Mungiu.
/ 28.05.2007 14:12
mungiu-1.jpgRumuński reżyser, Cristian Mungiu, zdobył Złotą Palmę! To najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jury wyróżniło nią film "4 Luni, 3 Saptamini si 2 Zile" (czyli "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni"), nakręcony w tym roku.


Złota Palma powędrowała do twórcy filmu "4 Luni, 3 Saptamini si 2 Zile". Akcja nagrodzonego obrazu rozgrywa się w ponurym rumuńskim miasteczku w ostatnich latach panowania komunistów w Rumunii. Młoda kobieta, Gabita, zachodzi w niechcianą ciążę. Boi się zostać samotną matką i obawia reakcji otoczenia. Postanawia więc poddać się aborcji. Z pomocą przychodzi jej przyjaciółka. Dziewczyna ta deklaruje, że pomoże ciężarnej znaleźć człowieka, który przeprowadzi u niej aborcję.

Grand Prix - druga co do rangi nagroda canneńskiego festiwalu - została wręczona 38-letniej Japonce Naomi Kawase, za film "Mogari no mori" ("The Mourning Forest").

Nagrodę dla najlepszego reżysera jury zdecydowało przyznać Amerykaninowi Julianowi Schnabelowi, który nakręcił "Skafander i motyl" ("The Diving Bell and the Butterfly". Ten film jest opowieścią o francuskim wydawcy, który został sparaliżowany i mógł poruszać tylko jednym okiem. Mimo to znalazł sposób, by móc opisywać to, co działo się w jego duszy.

Mianem najlepszego aktora uhonorowano Rosjanina Konstantina Ławronienkę - doceniono go za rolę w rosyjskim filmie "Izgnanie" w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa.

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Jeon Do-yeon z Korei Południowej - za rolę w filmie "Secret Sunshine" ("Milyang"), który wyreżyserował jej rodak Lee Chang-dong.

Za najlepszy scenariusz nagrodzony został niemiecki reżyser tureckiego pochodzenia Fatih Akin. Scenariusz ten Akin napisał do filmu "Auf Der Anderen Seite", który sam wyreżyserował.

Nagrodą specjalną jury
z okazji 60. edycji festiwalu w Cannes uhonorowano amerykańskiego reżysera Gusa Van Santa, twórcę filmu "Paranoid Park".

Camera d'Or (Złota Kamera) - którą nagradzane są najlepsze filmy debiutanckie - przypadła izraelskiemu obrazowi "Les meduses" (reż. Edgar Keret, Shira Geffen).

60. już w historii festiwal filmowy w Cannes zakończył się w niedzielę.


Cristian-Mungiu.jpg
Cristian Mungiu i Laura Vasiliu
Fot. ONS

Źródło: serwisy prasowe.
Oprac. MTC