Między światami fot. Kino Świat

"Między światami"

W filmie "Między światami" zobaczymy wspaniałą rolę Nicole Kidman, która przez wielu krytyków została okrzyknięta najlepszą rolą w jej dorobku artystycznym. Na ekranie partnerować jej będzie Aaron Eckhart.
/ 28.04.2011 17:24
Między światami fot. Kino Świat
Nicole Kidman zachwyca w okrzykniętej przez krytyków najlepszą w jej dorobku aktorskim roli kobiety, która po dramatycznym przeżyciu próbuje odnaleźć się na krawędzi dwóch światów. Niezrozumiana przez twardo stąpającego po ziemi męża (Aaron Eckhart), znajduje pocieszenie w przyjaźni z tajemniczym młodzieńcem, który kiedyś przyczynił się do jej kłopotów. Chłopak oczaruje ją niezwykłą wizją rzeczywistości, która pozwoli bohaterce pogodzić się z przewrotnym losem i odnaleźć upragnioną drogę do szczęścia.

O produkcji:
W "Między światami" kryzys rodzinny stawia na głowie życie dwojga ludzi i zmienia wszystko oprócz przywiązania, miłości i humoru, które na zawsze ich połączyły. Rodzina Corbettów wiedzie wygodne życie, dopóki ich spokoju nie zakłóca katastrofa. Poszukiwania śladu utraconego szczęścia zawiodą ich w zupełnie niespodziewane miejsca. Przemiana Beki i Howiego będzie obfitować w zaskakujące odkrycia na temat ich związku.

Film powstał na podstawie sztuki Lindsaya-Abaire’a, która odniosła ogromny sukces na deskach nowojorskich teatrów w 2006 roku. Krytycy teatralni docenili wiarygodny portret walki małżeństwa o porozumienie i wybaczenie w momencie odkrywania zupełnie nowego wymiaru życia.
Dramatopisarz, a zarazem scenarzysta "Między światami" stworzył główne postaci jako biegunowe przeciwieństwa – opanowana Becca stara się zapomnieć o wszystkich elementach bolesnej przeszłości, a jej mąż Howie szuka wsparcia w ich związku oraz wspomnieniach minionego szczęścia.
Akcja filmu oraz sztuki polega na otwarciu przed główną bohaterką zupełnie nowych emocji za sprawą ingerencji postaci Izzy, szalonej siostry Beki, odkrywającej, że zaszła w ciążę; ich matki Nat, która starając się ukoić jej ból, jeszcze bardziej go zaostrza; oraz nastoletniego Jasona, który ujawnia przed bohaterką tajemnice innych wymiarów naszej rzeczywistości.

Przenosząc akcję "Między światami" na duży ekran, Lindsay-Abaire zadbał nie tylko o poszerzenie miejsca akcji i rozmachu inscenizacyjnego, ale także obdarzył postaci cierpkim humorem oraz poczuciem absurdu sytuacji, w jakiej się znaleźli: „Z mojego własnego doświadczenia wiem, że nie tracimy poczucia humoru nawet w najsmutniejszych momentach w życiu. Corbettowie zawsze byli dowcipną parą i nie wyzbywają się tej cechy nawet w obliczu nieszczęścia”

"Między światami" kręcono przez miesiąc w Nowym Jorku, głównie w luksusowej dzielnicy Queens –Douglaston, którą wyróżniają długie, pagórkowate ulice i okazałe posiadłości.

Główni bohaterowie:
W role Beki i Howiego Corbettów wcielało się już wielu cenionych aktorów teatralnych, ale według Johna Camerona Mitchella duet Nicole Kidman (nominacja za tę rolę do Złotych Globów) i Aaron Eckhart (nominacja do Złotego Globu za „Dziękujemy z palenie”) stworzył w "Między światami" niepowtarzalne kreacje: „Nicole i Aaron są bardzo wiarygodni, bo praktycznie przezroczyści: obserwujemy ich, gdy błądzą, ale rozumiemy, dlaczego tak się dzieje”.

Jednym z najważniejszych atutów "Między światami" jest relacja bohaterki granej przez Nicole Kidman z  mężem, w którego wciela się Eckhart. Według Kidman jej ekranowy partner wniósł do filmu ogromną dawkę humoru, inteligencji i czułości. Aktor znany z odgrywania całej galerii szemranych, przebiegłych lub wyrachowanych typów („Między nami facetami”, „Dziękujemy za palenie”, „Mroczny rycerz”) tym razem gra najzwyklejszego faceta pod słońcem, a jednocześnie tworzy najbardziej szczerą kreację w swojej karierze. „Opowiadamy o zagubieniu, stracie i tajemnicach, które na co dzień oddalają nas od siebie” wyznaje Eckhart, Aktor także docenia przebłyski humoru, zawarte w scenariuszu. „To naturalna kolej rzeczy, gdy wszystko traci sens i szukasz jedynie pocieszenia”. Dla aktora najważniejsza była jednak okazja do współpracy z Nicole Kidman, której oddanie i  przywiązanie do projektu szybko udzieliło się całej ekipie.

Jedna z najtrudniejszych ról w "Między światami" przypadła debiutantowi.
Miles Teller gra Jasona, nastolatka, który powoduje największą tragedię w życiu Corbettów. Zmagając się z poczuciem winy potrafi zjednać sobie sympatię Beki, a nawet pomóc jej w doznaniu ulgi. Teller, który stawał do castingu jako student nowojorskiego uniwersytetu, od razu zrobił wrażenie na Nicole Kidman: „Jego niebywałą umiejętnością jest to, że rumieni się na ekranie. Aktor potrafiący zmienić kolor skóry, pokazuje magiczny moment przemiany emocjonalnej swojej postaci”.

Zobacz zwiastun filmu:W filmie występują:
Nicole Kidman jako Becca
Aaron Eckhart jako Howie
Dianne Wiest jako Nat
Tammy Blanchard jako Izzy
Miles Teller jako Jason
iancarlo Esposito jako Auggie
Sandra Oh jako Gabby

"Między światami", Reżyseria: John Cameron Mitchell, Produkcja: USA 2010, Czas trwania: 91 min., Dystrybucja: Kino Świat, Premiera: 29 kwietnia 2011