Lassie wróciła!

Każde pokolenie dzieciaków powinno mieć swoją wersję "Lassie" - a rodzice też pewno chętnie porównają swoje wspomnienie z dzieciństwa z nową ekranizacją.
/ 08.05.2006 13:11
Historia najsławniejszego psa na świecie ma swój początek w górniczej osadzie w Yorkshire tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Gdy dla rodziny Carracloughów nastają ciężkie czasy, rodzice rozżalonego 9-letniego Joe'ego postanawiają odstąpić ich ukochanego psa, Lassie, księciu Rudling.
Szybko okazuje się, że zwierzę potrafi uciec nawet z klatki. Lassie zostaje przewieziona prawie 800 kilometrów, do zamku księcia na północnym wybrzeżu Szkocji. Pies jednak nie spocznie, póki nie powróci do ukochanego domu. Tak zaczyna się niesamowita przygoda, rozgrywająca się w malowniczej scenerii i obfitująca w niebezpieczeństwa, którym Lassie stawi czoła dzięki pomocy zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Stary przesąd w filmowym biznesie nakazuje wystrzegać się pracy z dziećmi i zwierzętami. Zdjęcia „Lassie” okazały się jednak miłym zaskoczeniem dla aktorów. John Lynch grający ojca chłopca był pełen podziwu dla talentu aktorskiego jednego ze swoich czworonożnych partnerów: „Gdy zobaczyłem, jak mały Cricket (przyjaciel Lassie) trafia dokładnie w wyznaczone miejsce, nie większe od torebki herbaty, i zaczyna żałośnie szczekać za odjeżdżającą Lassie, pomyślałem, że niewielu aktorów, w tym ja sam, byłoby zdolnych do takiej precyzji”.

Reżyser Charles Sturridge musiał zmierzyć się jednak z trudniejszym zadaniem niż kierowanie samą Lassie. Na planie nierzadko znajdowała się cała menażeria. Jedna z początkowych sekwencji filmu pokazuje polowanie, które z uśmiechem wspomina Peter O’Toole: „Konie, psy, dzieci, naganiacze, górnicy, a do tego jeszcze lis – proszę to sobie wyobrazić. To wymaga wiele wysiłku i cierpliwości”. Spośród zwierzęcych aktorów największe wrażenie na reżyserze wywarł lis. „Hodowcy wiedzą, że psy można wytresować do wielu zadań, ale lisa nie podejrzewaliśmy o takie umiejętności. Thumper okazał się pięknym zwierzęciem, które potrafi wystrzelić w powietrze, zatrzymać się na zawołanie i okazać zadowolenie. Czerpie z tego autentyczną przyjemność”. Twórcy korzystali z usług treserów z firmy Birds and Animals Ltd., która ma w swoim bogatym dorobku pracę nad serią filmów o Harrym Potterze.

Każde pokolenie dzieciaków powinno mieć swoją wersję "Lassie" - a rodzice też pewno chętnie porównają swoje wspomnienie z dzieciństwa z nową ekranizacją. Nowa wersja "Lassie" w kinach od 12 maja.


ms

"Lassie", reż. Charles Sturridge, prod. USA/Wlk. Brytania/Irlandia


Konkurs! Konkurs! konkurs!

Nagrody wylosowali:

1. Ilona Mazan, Jastrzębie

2. Gabriela Kołyszko, Kraków

3. Weronika Wróblewska, Łomianki

4. Szymon Grzybowski, Warszawa

 Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.