POLECAMY

Kulturalna Wielkanoc

Wielki Post. Czas zadumy i nostalgii. Pokuty i nawrócenia. Warto wyłączyć telefon i na moment przenieść się w świat milczenia.
Wielki Post. Czas zadumy i nostalgii. Pokuty i nawrócenia. Warto wyłączyć telefon i na moment przenieść się w świat milczenia.

W krainę ciszy. Wielkiej ciszy.Kulturalna Wielkanoc
„Wielka cisza”
Tytuł oryginału: „Die Grosse Stille”
Reżyseria: Philip Groning
Czas trwania: 02:49:00
Gatunek: Film dokumentalny
Dystrybucja: Gutek Film

Film opowiada o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse - wkraczając poza bramy klasztorne legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich, przenosimy się w świat, gdzie życie płynie według odwiecznego rytmu przyrody.
Nie jest łatwo wysiedzieć prawie trzy godziny, patrząc na powolne, nieśpieszne obrazy. Niewiele się dzieje: żadnej pędzącej akcji, brak muzyki w tle, minimalna ilość słów. Wciąż to jeden z niewielu filmów, który pozwala nam na chwilę kontemplacji w domowym zaciszu.
Trudny dokument. Wymaga skupienia, cierpliwości, spokoju. I wielkiej ciszy.

Kulturalna Wielkanoc*****

Wielki Post. Czas wspominania śmierci Chrystusa na krzyżu. Smutek i cierpienie.
Ogród Getsemani, gdzie Jezus modli się po Ostatniej Wieczerzy. Aresztowanie, oskarżenie o bluźnierstwo, śmierć na krzyżu.
Znów film wymagający skupienia. Brutalny, wciąż o głębokim przesłaniu. „Pasja”.

Tytuł oryginału: “The Passion of Christ”
Reżyseria: Mel Gibson
Scenariusz: Benedict Fitzgerald
Muzyka: John Debney
Występują: Monica Bellucci , James Caviezel , Maia Morgenstern
Czas trwania: 02:05:00
Dystrybucja: Monolith Video

*****Kulturalna Wielkanoc
Rynek wydawniczy także oferuje wiele propozycji nawiązujących do tematyki pasyjnej. Jedną z ciekawszych, wydanych w ostatnich latach, jest album Adama Bujaka „Pasja i film”, z tekstem ks. Marka Lisa. Zdjęcia z Ziemi Świętej, fotosy z filmu Mela Gibsona połączone są z rozważaniami na temat Męki Pańskiej.

„PASJA - MISTERIA I FILM”
Zdjęcia: Adam Bujak
Tekst: ks. Marek Lis
koncepcja wydawnicza i grafika: Leszek Sosnowski
data ukazania się: marzec 2004
ISBN 83-88198-41-9

*****
Świat muzyczny zaś to dźwięki. I od wielu lat Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Dla tych zaś, co nie mają możliwości wybrania się osobiście na koncert, powstał podwójny album będący zapisem koncertu Jazzsinfonica, który odbył się 25 marca 2007 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w ramach XI edycji tego przeglądu.

Anna Curyło
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)