10004168.JPG

"Komedia omyłek" w Wybrzeżu

29 lipca w niedzielę odbędzie się premiera "Komedii omyłek" Williama Shakespeare'a w reżyserii Zbigniewa Brzozy.
/ 25.07.2007 10:17
10004168.JPG
Muzykę do przedstawienia, która wykonywana będzie na żywo przez zespół trójmiejskich muzyków, skomponował Jacek Grudzień.


Krótko o sztuce
Rozdzieleni katastrofą okrętu bracia bliźniacy, Antyfolusowie, oraz ich nie mniej podobni do siebie służący, Dormiowie, spotykają się po latach w Efezie. Nie od razu wiadomo jednak, kto jest kim, w konsekwencji czego "Komedia omyłek" okazuje się prawdziwą feerią nieporozumień, szaleństw i dezorientacji. Bohaterowie ulegają złudzeniom, gubią się w spojrzeniach innych, poddają w wątpliwość niezależność ludzkiego postrzegania oraz możliwość samodzielnej oceny zdarzeń. "Interesuje mnie w tej sztuce to, na ile sami budujemy swój wizerunek, a na ile kreowany jest on przez innych" - podkreśla reżyser spektaklu, Zbigniew Brzoza. Tak postawiony problem nie tylko pozwala szukać w sztuce odpowiedzi na pytanie "kim jestem?", ale po raz kolejny zmusza do przyznania, że w szaleństwie szekspirowskiej komedii tkwi metoda.
Spektakl zaprezentowany zostanie w tym roku na XI Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim.

O muzyce
"Pomysł na to, aby cała muzyka w spektaklu grana była na żywo, podsunął nam akt V, który jest rodzajem variete lub kabaretu. Doszliśmy do wniosku, że dobrze by było, aby cała muzyka nawiązywała do ostatniego aktu i była spójna stylistycznie. Zrezygnowaliśmy z dokładnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni. Lądujemy gdzieś na pograniczu Europy, w Azji, na Bałkanach lub na Kaukazie. Tam jest muzyka i tam rozgrywa się akcja sztuki.
Przygotowanie materiału, który będzie wykonywany w spektaklu na żywo, wymaga oczywiście zdecydowanie więcej pracy niż studyjna robota. Inna jest dyscyplina i materiał nutowy. Szukając inspiracji dużo rozmawiałem z reżyserem, słuchaliśmy różnej muzyki, która okazała się punktem wyjścia wielu rozwiązań inscenizacyjnych. Od przyjazdu do Gdańska towarzyszy mi wspaniały, niezwykle twórczy zespół muzyków – Paweł Zagańczyk, akordeonista, student Gdańskiej Akademii Muzycznej, Paweł Szewczyk, perkusista, również absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej oraz członkowie kwintetu Hevelius Brass, Bogdan Kwiatek, puzonista, i Paweł Hulisz, trębacz. Przez pierwsze akty artyści wykonywać będą muzykę zza kulis, w piątym akcie zobaczymy ich również na scenie".

O reżyserze
Zbigniew Brzoza to reżyser teatralny i telewizyjny, dyrektor artystyczny warszawskiego Teatr Studio. Zadebiutował "Trawestacjami" T. Stopparda w Teatrze Studyjnym w Łodzi. W 1992 roku wyjechał do Paryża na staż u Petera Brooka. Po powrocie zrealizował min. "Przemianę" wg Franza Kafki oraz "Zbrodnię z premedytacją" W. Gombrowicza. Na scenie Teatru Studio wyreżyserował min. Nareszcie koniec Petera Turriniego, "Merylin Mongoł" Nikołaja Kolada, "Mewę" Antoniego Czechowa oraz "Miłość na Madagaskarze" Petera Turriniego. W Teatrze Powszechnym wyreżyserował "Noc Helvera" Ingmara Villqista.

Spektakle "Komedii omyłek" w reżyserii Zbigniewa Brzozy i przekładzie Stanisława Barańczaka odbędą się:
- pokaz przedpremierowy 28 lipca o godz. 20.00,
- premiera 29 lipca o godz. 20.00,
- kolejne: 31 lipca i 1, 2 sierpnia o godz. 20.00,
- 3 sierpnia o godz. 17.00 spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

Autor plakatu: Maciej Hübner