Kolejny film o Coco Chanel już w kinach

"Chanel i Strawiński" fot. Monolith Films
Film o wielkim uczuciu pomiędzy słynną projektantką Coco Chanel a kompozytorem Igorem Strawińskim. Pomysł scenariusza, i produkcję filmu, wsparli Karl Lagerfeld i dom mody Chanel.
/ 17.12.2010 10:22
"Chanel i Strawiński" fot. Monolith Films

Rok 1913, Paryż. Premiera „Święta Wiosny: Igora Strawińskiego - dzieła, które dla ówczesnej publiczności było zbyt nowoczesne i radykalne, mijało się z jej oczekiwaniami, a tym samym było dla niej niezrozumiałe i skandaliczne. Niewielu doceniło geniusz kompozytora i wielkość dzieła – jedną z osób, która zachwyca się baletem jest Coco Chanel, niezwykła kobieta, o której świat miał się dopiero dowiedzieć.
Gdy po siedmiu latach losy dwojga znów się schodzą. Coco – uznana już wtedy projektantka, ofiaruje jeden ze swoich domów Strawińskiemu jako azyl i miejsce do pracy. Między nim, a Coco wybucha płomienne uczucie.

Pomysł scenariusza, a potem produkcję filmu, wsparli Karl Lagerfeld i dom mody Chanel, udostępniając swoje archiwa, kolekcje, a także słynny apartament, w którym mieszkała Coco Chanel. Kilka prawdziwych strojów, oraz dodatków noszonych przez projektantkę wykorzystała odtwórczyni roli Coco, Anna Mouglalis.  Karl Lagerfeld był nie tylko doradcą w sprawach strojów i zwyczajów Coco Chanel. Sam zaprojektował wyjątkową suknię, w której Anna Mouglalis pojawia się w finałowej scenie.

Film pokazuje pasje artystów zarówno w kierunku sztuki, jak i wzajemnej fascynacji. Geniusz Strawińskiego podporządkowuje całe jego życie potrzebie tworzenia. Dramatyczne koleje losu wzmagają jego obsesję – by móc tworzyć, jest gotów na każde poświecenie.

Życie Gabrielle Chanel – jednej z ikon wszech czasów pełne było zwrotów. Talent i pasja, (cechy łączące oboje artystów) doprowadziły dziewczynę z sierocińca do wielkiej sławy i sukcesu. 

Ta historia składa się z zadziwiających zbiegów okoliczności. Chanel była gościem premiery „Święta Wiosny” w 1913 roku. Strawiński mieszkał w jej domu z rodziną, w latach 1920-21, kiedy to „narodził” się legendarny zapach Chanel 5, a „Święto Wiosny” przeżywało swoje odrodzenie. Oboje zmarli w tym samym roku, choć na dwóch odległych kontynentach. Czarno-białe klawisze fortepianu, symbolizujące geniusz Strawińskiego, będą zawsze kojarzone z czernią i bielą ponadczasowego stylu Chanel, którego prostota i elegancja inspiruje po dzień dzisiejszy. 

Słynne myśli Coco Chanel:
Kobieta myśli o wszystkich kolorach pomijając najważniejsze. Dla mnie czarny i biały to esencja wszystkiego, przejaw piękna absolutnego, tworzonego przez perfekcyjną harmonię.

Jeśli urodziłeś się bez skrzydeł, nie rób nic, co by mogło przeszkodzić im urosnąć.

Nie lubię określenia moda Chanel. Chanel to styl. Moda mija, styl pozostaje.

Kobieta bez perfum, to kobieta bez przyszłości.

Słynne myśli Igora Strawińskiego:
Zmierzać w jednym kierunku to tak jakby cofać się.

Współczesna publiczność woli poznawanie rzeczy już odkrytych, od przyswajania nowej wiedzy.

Zobacz zwiastun filmu:


W filmie występują:
Mads Mikkelsen jako Igor Strawiński
Anna Mouglalis jako Coco Chanel
Elena Morozowa jako Catherine Strawiński
Natacha Lindinger jako Misia Sert
Grigori Manoukov jako Siergiej Dagilew

"Coco Chanel&Igor Strawiński", Reżyseria: Jan Kounen, Czas trwania: 115 min., Produkcja: Francja 2009, Dystrybucja: Monolith Films, Premiera: 17 grudnia 2010

Redakcja poleca

REKLAMA