Kobieta za obiektywem

Festiwal filmowy, który powstał, by promować twórczość kobiet.
/ 09.05.2007 15:14
Co? Nowa inicjatywa - Festiwal Filmów Tworzonych i Współtworzonych przez Kobiety "Kobieta za obiektywem".
Gdzie? Kino Luna, Warszawa.
Kiedy? 11-13 maja 2007 r.






Przez trzy majowe dni, w warszawskim kinie Luna pokazywane będą wyłącznie filmy reżyserowane czy współreżyserowane przez kobiety.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty filmowe, debata dotycząca sytuacji kobiet w polskim przemyśle filmowym oraz wystawa fotografii.

Pokazanych zostanie ok. 40 obrazów filmowych. Wśród nich znajdą się fabuły – polskie i zagraniczne, dokumenty – współczesne i te z epoki PRL (stanowiące klasykę polskiej szkoły dokumentu), etiudy z łódzkiej szkoły filmowej.

W programie, min. "Podróż Niny", film Leny Einhorn, pokazujący historię młodej dziewczyny, dorastającej w warszawskim getcie. Scenariusz został oparty na prawdziwej historii matki reżyserki – Niny Einhorn. Obraz otrzymał nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego za najlepszy film i scenariusz. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Grochowską.
Ponadto wielokrotnie nagradzany (m.in. Zwycięzca Złotej Kamery za najlepszy debiut Cannes 2004) obraz Izraelitki Keren Yedaya "Mon tresor". Film opowiada historię dwóch kobiet – matki, która jest prostytutką oraz córki, która musi sobie z tym jakoś radzić.

Innym wartym zobaczenia filmem będzie, wielokrotnie nagradzany, australijski obraz "Salto" w reżyserii Cate Shortland. To historia nastolatki, która ucieka z domu, szuka miłości i ciepła w przelotnych romansach. Obraz zdobył 38 nagród i 10 nominacji, m.in. Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego filmu, a także za najlepszy scenariusz i reżyserię.

W cyklu dokumentów Festiwalu "Kobieta za obiektywem" będzie można zobaczyć kontrowersyjny film Agnieszki Trzos "Wiedźmy". Jest to opowieść o procesie przebudzenia kobiet, o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości, rozwijaniu samoświadomości i docieraniu do źródeł kobiecej mocy.

Festiwal zamknie pokaz filmów niemych z muzyką na żywo. Będą to dwa filmy - Germaine Dulac "La souriante madame Beudet" ("Uśmiechnięta Pani Beudet") z 1923 r. oraz "La Coquille et le Clergyman" z 1926 r."Muszelka i pastor".

Jednym z najciekawszych wydarzeń, w ramach festiwalu "Kobieta za obiektywem", będzie Wielka Debata Festiwalu Filmowego
(niedziela 13 maja, godz. 14.00, Kino Luna).
Jej główne cele to próba odpowiedzi na pytania otwierające debatę (dlaczego jest tak mało kobiet filmowców? Czy kobiety nie mają wystarczającej siły przebicia, czy może nie są wystarczająco utalentowane?), stworzenie platformy dyskusyjnej, wymiany doświadczeń i opinii na temat kobiet-twórców filmowych, poszukanie dróg promocji kobiet jako twórców filmowych, wypracowanie nowych pomysłów i rozwiązań mających na celu wsparcie kobiet w świecie filmu, pokazanie doświadczeń innych krajów.
Do dyskusji i uczestnictwa w debacie zostali zaproszeni specjalni goście – twórcy filmowi, krytycy, dziennikarze oraz attache kulturalni krajów, mogących pochwalić się sukcesami na tym polu (Szwecja, Francja).

logo-kzo-w-srodek.jpg

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.kobieta za obiektywem.pl