"Jagodowa miłość"

„Jagodowa miłość” to pierwszy film, który Wong Kar Wai - jeden z najbardziej uznanych reżyserów świata - zrealizował w Hollywood. Opowiedziana przez Wong Kar Wai’a niezwykła historia miłosna wciąga widza jak niezapomniane przygody „Thelmy i Louise”, serwując mu dawkę emocji porównywaną z „Bliżej” oraz niesamowitą atmosferę, którą pamiętamy ze „Spragnionych miłości”. To niezwykłe połączenie zachwyciło już miłośników kina na całym świecie.
/ 05.02.2009 22:05
„Jagodowa miłość” to pierwszy film, który Wong Kar Wai - jeden z najbardziej uznanych reżyserów świata - zrealizował w Hollywood. Opowiedziana przez Wong Kar Wai’a niezwykła historia miłosna wciąga widza jak niezapomniane przygody „Thelmy i Louise”, serwując mu dawkę emocji porównywaną z „Bliżej” oraz niesamowitą atmosferę, którą pamiętamy ze „Spragnionych miłości”. To niezwykłe połączenie zachwyciło już miłośników kina na całym świecie.

W rolach głównych występują: nominowani do Oscara Natalie Portman oraz Jude Law, a partnerują im: Rachel Weisz (Oscar za „Wiernego ogrodnika”), David Strathairn (nominacja do Oscara za „Good Night & Good Luck”) oraz uważana za największą obecnie gwiazdę pop, wielokrotna zdobywczyni Grammy – Norah Jones

Wong Kar Wai przywraca melodramatowi poetycką świeżość.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Magiczny!
Time Magazine

Norah Jones przenosi tu na ekran wokalny talent do okazywania i ukrywania emocji w odpowiednich momentach. Nadzwyczaj udany występ!
The Hollywood Reporter

Amerykański debiut Wong Kar Wai’a to wyjątkowa i wzruszająca historia miłosna.
Shadows on the Wall

Elizabeth (Norah Jones), rozczarowana miłością młoda kobieta, pragnąc oderwać się od swego dotychczasowego życia i zapomnieć o złamanym sercu, wyrusza w podróż po Ameryce. Stopniowo rany zaczynają się zabliźniać, a spotkania z obcymi, bardzo różnymi od siebie ludźmi wprowadzają bohaterkę w nowy rozdział życia. Poczynając od uduchowionego, wiecznie zamyślonego właściciela nocnej kafejki (Jude Law) poprzez zdegenerowanego policjanta (David Strathairn) i jego zbuntowaną żonę (Rachel Weisz), a kończąc na pechowej hazardzistce (Natalie Portman), wszyscy pomagają Elizabeth przedefiniować jej spojrzenie na życie, związki i – ostatecznie – na nowo określić jej własną tożsamość. Kobieta powoli zaczyna oddalać się od przeszłości, odkrywając dla siebie właściwą drogę, prowadzącą wprost ku prawdziwej miłości.

O OBSADZIE

NORAH JONES (ELIZABETH)
Norah Jones, utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i pianistka, która podbiła świat swym szczególnym stylem, zadebiutowała w 2003 roku albumem Come Away With Me sprzedanym w dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie. Jones jest zdobywczynią ośmiu nagród Grammy, wliczając w to nagrodę dla albumu roku, dla najlepszej artystki, dla najlepszej wokalistki, dla nagrania roku i dla singla bluesowego Don't Know Why. Jej drugi album, Feels Like Home, wydany rok później, pobił rekordy sprzedaży i zdobył cztery nominacje do Grammy. W 2005 roku Jones została uhonorowana tą nagrodą za duet stworzony z Ray’em Charlesem Here We Go Again, a rok później wraz z zespołem The Little Willies rozpoczęła pracę nad kolejną płytą. Trzeci album ukazał się w roku 2007 i nosił tytuł Not Too Late – płyta odniosła światowy sukces, trafiając na szczyty list przebojów na pięciu kontynentach. Jagodowa miłość jest ekranowym debiutem artystki.

JUDE LAW (JEREMY)
Jude Law jest dzisiaj jednym z najbardziej rozchwytywanych talentów w aktorskim świecie. Pracował w zespole National Youth Theatre i wystąpił w kilku spektaklach na West Endzie w National Theatre. Za swoją rolę w Wilde, gdzie grał wraz ze Stephenem Fry’em i Vanessą Redgrave, aktor otrzymał nagrodę London Film Critics Circle Award oraz Evening Standard Award.
Amerykańskim debiutem Jude'a Law był futurystyczny obraz Gattaca – Szok przyszłości, w którym partnerowali mu Uma Thurman i Ethan Hawke. Inne znane filmy z jego udziałem to Droga do zatracenia Sama Mendesa, eXistenZ Davida Cronenberga, Północ w ogrodzie dobra i zła Clinta Eastwooda oraz epicka opowieść z czasów II wojny światowej Wróg u bram Jean-Jacquesa Annaud.
W 2004 roku Aktor otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu za swą rolę w obrazie Wzgórze nadziei. Law był także nominowany do obu tych nagród w 2000 roku za kreację Dickiego Greenleafa w filmie Utalentowany pan Ripley. W tym samym roku został uhonorowany nagrodą BAFTA. Wśród nowszych filmów z jego udziałem warto wymienić obrazy takie jak Alfie, Wszyscy ludzie króla, Holiday czy Rozstania i powroty Anthony'ego Minghelli oraz Sleuth z Michaelem Cainem w reżyserii Kennetha Branagha.

NATALIE PORTMAN (LESLIE)
Od momentu swego debiutu w wieku jedenastu lat w filmie Luca Bessona Leon zawodowiec Natalie Portman wystąpiła w Pięknych dziewczynach, Wszyscy mówią: kocham cię, Marsjanie atakują!, Wszędzie, byle nie tu, Gdzie serce twoje oraz w scenicznej adaptacji Dziennika Anne Frank.
Po zrobieniu dyplomu z psychologii na Harvardzie aktorka wzięła udział w prequelu Gwiezdnych wojen oraz we Wzgórzu nadziei. Zagrała także w spektaklu Mewa wystawianym przez Public Theater's Central Park (partnerami Portman byli Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman) oraz w filmach Powrót do Garden State i Bliżej. Za rolę w tym ostatnim obrazie Natalie Portman nominowana była do Oscara, zdobyła również Złoty Glob dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej.
Niedawno aktorka wystąpiła w produkcji V jak Vendetta oraz w Duchach Goi Milosa Formana. Ostatnio mogliśmy oglądać ją wraz z Dustinem Hoffmanem w filmie Pana Magorium cudowne emporium oraz w filmie Kochanice króla, gdzie wystąpiła obok Scarlett Johannson.

DAVID STRATHAIRN (ARNIE)
David Strathairn obecny jest na ekranach kin od 1979 roku, gdy pojawił się w filmie Return of the Secaucus 7. Był to pierwszy z jego siedmiu wspólnych projektów z reżyserem Johnem Saylesem – wśród pozostałych warto wspomnieć W szachu, Passion Fish czy Spisek ośmiu. Aktor pracował także na planie wielu filmów niezależnych. Zagrał u największych amerykańskich reżyserów, między innymi w Silkwood Mike'a Nicholsa, w Dwóch matkach Stevena Gyllenhaala, w Firmie Sydney’a Pollacka, w Dzikiej rzece Curtisa Hansona, w Dolores Taylora Hackforda, w Ich własnej lidze Penny Marshall, w Bobie Robertsie Tima Robbinsa oraz w Amnezji Philipa Kaufmana. W każdym z tych filmów pojawiał się jednak na drugim planie. Dopiero nominowana do Oscara rola Edwarda R. Morrowa w Good Night, and Good Luck przyniosła mu zasłużony rozgłos. Ostatnio stworzył brawurową rolę w ostatniej odsłonie przygód Jasona Bourne’a – Ultimatum Bourne’a.

RACHEL WEISZ (SUE LYNNE)
Rachel Weisz została uhonorowana Oscarem za swą kreację w Wiernym ogrodniku, wyreżyserowanym przez Fernando Meirellesa (Miasto Boga). Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Johna le Carré. Aktorka otrzymała także nagrodę Screen Actors Guild i Złoty Glob.
Wśród najnowszych projektów Rachel Weisz warto wymienić komedię Fred Claus – Brat Świętego Mikołaja w reżyserii Davida Dobkina (partnerami Weisz są Vince Vaughn i Paul Giamatti ), Definitely Maybe Adama Brookesa oraz międzynarodowy film przygodowy Bracia Bloom Riana Johnsona.
Ostatnio aktorka zaangażowała się w adaptację Nostalgii anioła w reżyserii Petera Jacksona. Weisz gra tutaj Abigail Salmon, kobietę zrozpaczoną po stracie córki, 14-letniej Susie. Dziewczynka została zamordowana, jednak po śmierci nadal obserwuje życie swych bliskich.
Do ważnych filmów z udziałem Rachel Weisz należą także Żródło Darrena Aronofsky'ego (z Hugh Jackmanem), słynny thriller Francisa Lawrence'a Constantine, Ława przysięgłych Gary'ego Fledera, Przekręt doskonały Jamesa Foleya, Był sobie chłopiec Chrisa i Paula Weitzów, Mumia i Mumia powraca Stephena Sommersa, Wróg u bram Jean-Jacques'a Annaud oraz Ukryte pragnienia Bernardo Bertolucciego.

O EKIPIE

WONG KAR WAI (reżyseria, scenariusz, produkcja)
Wong Kar Wai urodził się w Szanghaju, gdy miał pięć lat, wraz z rodziną przeniósł się do Hongkongu. Karierę w przemyśle filmowym rozpoczynał jako scenarzysta, a swój pierwszy film wyreżyserował w 1989 roku. Jego wyjątkowy talent bardzo szybko został doceniony. Pierwszy obraz Wonga, As Tears Go By został zaprezentowany na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes w 1989 roku. Akcja kolejnego filmu reżysera, Dni szaleństwa, toczy się w latach 60. – wystąpiło w nim wiele popularnych gwiazd młodego kina z Hongkongu, a obraz zdobył pięć nagród Hong Kong Film Awards, w tym dla Najlepszego Filmu i dla Najlepszego Reżysera.
Przez kolejne dwa lata Wong pracował nad dramatem kostiumowym Popioły czasu, którego premiera odbyła się w 1994 roku na festiwalu w Wenecji. W trakcie przerwy przeznaczonej na post-produkcję Popiołów czasu Wong zrealizował Chungking Express, który szybko stał się filmem kultowym. Był to także pierwszy obraz reżysera pokazywany na całym świecie. Wkrótce po nim Wong nakręcił Upadłe anioły, stanowiące kontynuację wątków rozpoczętych w Chungking Express.
Następny film Wonga, Happy Together, miał premierę w Cannes w 1997 roku, gdzie zdobył nagrodę dla Najlepszego Reżysera. Trzy lata później w konkursie festiwalowym znalazł się obraz Spragnieni miłości, który zdobył wiele wyróżnień, w tym nagrodę dla Najlepszego Aktora. W 2004 roku reżyser powrócił do Cannes z filmem 2046, stanowiącym nawiązanie do poprzedniego projektu.
Wong realizował też filmy krótkometrażowe dla koncernu samochodowego BMW wraz z reżyserami takimi jak Ang Lee, John Woo i John Frankenheimer oraz wideoklipy dla DJ Shadow (Six Days). Wyreżyserował także jedną z nowel w cyklu Eros (pozostałe zrealizowali Michelangelo Antonioni i Steven Soderbergh ).
W maju 2006 roku Wong pełnił funkcję przewodniczącego jury na 59. Festiwalu w Cannes.

DARIUS KHONDJI (zdjęcia)
Darius Khondji dorastał w Paryżu, a film studiował na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Pracę rozpoczął od obrazu Le Trésor des îles chiennes w reżyserii François-Jacques'a Ossanga. Jego pierwszym filmem, który zgromadził międzynarodową publiczność, były Delikatesy (1991) Jean-Pierre'a Jeuneta i Marca Caro, z którymi nakręcił także Miasto zaginionych dzieci (1995). Operator współpracował również z tak utalentowanymi twórcami filmowymi jak David Fincher, Bernardo Bertolucci, Roman Polański czy Michael Haneke.

RY COODER (muzyka)
Ry Cooder jest legendarnym amerykańskim gitarzystą, piosenkarzem i kompozytorem, znanym przede wszystkim ze swego gitarowego brzmienia i zainteresowania korzeniami muzyki amerykańskiej, a ostatnio – ze współpracy z muzykami tradycyjnymi z różnych krajów. Skomponował między innymi muzykę do filmów takich jak: Na granicy Tony'ego Richardsona, Zatoka Alamo Louisa Malle'a, Geronimo: Amerykańska legenda Waltera Hilla czy Barwy kampanii Mike'a Nicholsa.

Premiera: 13 lutego 2009

Czas trwania: 96 min.
Produkcja: Hongkong/Chiny/Francja 2007

twórcy filmu:

Reżyseria – Wong Kar Wai
Scenariusz – Wong Kar Wai & Lawrence Block
Zdjęcia – Dariusz Khondji
Muzyka – Ry Cooder
Montaż i scenografia – William Chang
Kostiumy – Sharon Globerson

źródło: kinoswiat.pl

Redakcja poleca

REKLAMA