"Ja, Don Giovanni"

Najnowsze dzieło Carlosa Saury opowiadające o życiu Lorenzo De Ponte, autora libretta do opery Mozarta "Don Giovanni".
Wenecja, rok 1763. W kościele pełnym wiernych i gapiów ma się odbyć chrzest. Siedzący w tłumie Giacomo Casanova z dezaprobatą obserwuje chrzest czterech Żydów. Wśród nich jest młody mężczyzna, Emanuele Conegliano. Młodzieniec nie jest pewny, czy chce spocząć na łonie kościoła. Biskup widząc jego zainteresowanie znalezionym w zakrystii tekstem „Boskiej komedii" Dantego, przekonuje go, obiecując pełny dostęp do całej biblioteki. W momencie chrztu, młody człowiek zostaje Lorenzem da Ponte…

Lorenzo przyjmuje święcenia kapłańskie, lecz jego przyjaźń z Casanovą nie pozwala mu zejść ze ścieżki libertynizmu. Odwiedza kobiety i prostytutki, ale przede wszystkim używa swego poetyckiego talentu do pisania i rozpowszechniania tekstów atakujących Kościół i władzę Inkwizycji. Po wieczorze spędzonym w szulerni w towarzystwie starego hazardzisty, Lorenzo spotyka Annettę, jego córkę. Zakochuje się w niej do szaleństwa. Wkrótce potem Święta Inkwizycja skazuje go na piętnaście lat wygnania pod zarzutem przynależności do masonerii i działania przeciwko kościołowi.

Szukając schronienia w bardziej liberalnym Wiedniu, Lorenzo zostaje przedstawiony ulubionemu kompozytorowi cesarza - Salieriemu i nowoprzybyłemu na dwór Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi. Próbując zaszkodzić karierze Mozarta, Salieri przekonuje cesarza Józefa II, by ten zatrudnił nieznanego libertyna jako autora libretta do „Wesela Figara”.

Pierwsze dzieło Lorenza okazuje się sukcesem. Oklaskują go wypełnione po brzegi sale. W tłumie widzów odnajdujemy Annettę.

Mijają lata. Lorenzo i jego kochanka, śpiewaczka Adriana Ferrareso, jadą do zamku w Dux. Spotykają się tam z Casanovą, który nakłania Lorenza do kontynuacji współpracy z Mozartem, która zaowocuje napisaniem libretta do jednego z najpiękniejszych i najmocniejszych dzieł mistrza – „Don Giovanniego”.

Podczas wspólnych prób Lorenzo ponownie spotyka Annettę, obecnie uczennicę Mozarta. Miłość na nowo rozkwita….W rolach głównych:
Lorenzo Balducci jako Lorenzo da Ponte
Lino Guanciale jako Mozart
Emilia Verginelli jako Annetta
Tobias Moretti jako Casanova
Ennio Fanrastichini - Salieri
Katevan Kemoklidze jako Adriana Ferrareso/Donna Elvira
Sergio Foresti jako Leporello
Borja Quiza jako Don Giovanni
Carlo Lepore jako Commendatore
Francesca Inaudi jako Costanza
Franco Interlenghi jako Ojciec Anetty
Cristina Giannelli jako Catarina Cavalieri„Ja, Don Giovanni”, Reżyseria: Carlos Saura, Produkcja: Hiszpania, Austria, Włochy 2009, Czas trwania: 120 min., Dystrybucja: Vivarto
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)