Idealne matki reż. Anne Fontaine

Idealne matki to ekranizacja inspirowanego prawdziwą historią opowiadania laureatki literackiej Nagrody Nobla – Doris Lessing. Autorem scenariusza jest Christopher Hampton, zdobywca Oscara za „Niebezpieczne związki”. Dwie piękne gwiazdy Hollywood (dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts i nominowana do Złotego Globu za rolę w filmie „Forrest Gump” Robin Wright) i dwaj aktorzy młodej generacji (znany z serii „Zmierzch” Xavier Samuel oraz James Frecheville, nominowany do nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego za główną rolę w głośnym „Królestwo zwierząt”) w odważnym i łamiącym tabu filmie reżyserki „Coco Chanel”.
/ 05.11.2013 13:28

Idealne matki to ekranizacja inspirowanego prawdziwą historią opowiadania laureatki literackiej Nagrody Nobla – Doris Lessing. Autorem scenariusza jest Christopher Hampton, zdobywca Oscara za „Niebezpieczne związki”. Dwie piękne gwiazdy Hollywood (dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts i nominowana do Złotego Globu za rolę w filmie „Forrest Gump” Robin Wright) i dwaj aktorzy młodej generacji (znany z serii „Zmierzch” Xavier Samuel oraz James Frecheville, nominowany do nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego za główną rolę w głośnym „Królestwo zwierząt”) w odważnym i łamiącym tabu filmie reżyserki „Coco Chanel”.

Idealne matki reż. Anne Fontaine

Anglojęzyczny debiut uznanej w świecie kina reżyserki Anne Fontaine („Coco Chanel", „W jego rękach") to ekranizacja inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami opowiadania „Dwie kobiety" autorstwa laureatki literackiej Nagrody Nobla - Doris Lessing. Scenariusz wyszedł spod pióra Christophera Hamptona, zdobywcy Oscara za „Niebezpieczne związki" (1988). To poruszająca opowieść o dwóch przyjaciółkach, które zakochują się nawzajem w swoich nastoletnich synach. 

Przyjaźń Roz i Lil narodziła się jeszcze w dzieciństwie. Sąsiadki z idyllicznego, acz nieco odizolowanego nadmorskiego miasteczka stały się nierozłączne. Wspólnie dorastały, mierząc się z wyzwaniami i lękami oraz dzieląc się swoimi marzeniami, zawsze mogąc na sobie polegać. Dojrzałość tylko tę więź wzmacnia. Już jako matki i żony nadal wiodą praktycznie wspólne życie: jak jedna, a nie dwie rodziny. Przyjaźń rodzi się również pomiędzy ich synami. 

fot. Kino Świat

Gdy mąż Lil - Theo - ginie w wypadku samochodowym, kobiety i ich dzieci wspierają się jeszcze bardziej niż zwykle. Przecież na tym polega prawdziwa przyjaźń - by pomagać sobie w trudnych chwilach. Pewnego lata, gdy chłopcy zaczynają już wkraczać w wiek męski, tuż po wyjeździe męża Roz do pracy na odległym uniwersytecie, na powierzchnię wypływają inne, skrywane wcześniej lub nieuświadomione namiętności. Granice pomiędzy rolami matki i kochanki, syna i przyjaciela zostają bezpowrotnie naruszone. W świat sielanki wdziera się huragan tajemnic, emocji i pożądania, lęków i pragnień, poświęcenia i zmysłowości. Czy prawdziwa miłość jest możliwa od wczesnej młodości, w kręgu osób najbliższych? 

Doris Lessing nie ukrywa, iż korzenie tej opowieści tkwią w autentycznych wydarzeniach, do których doszło w Australii. - Doris poznała tę historię z ust młodego Australijczyka, przyjaciela nastolatków wplątanych w ten niecodzienny czworokąt - wspomina reżyserka Anne Fontaine. - Mężczyzna ten powiedział Doris, iż zazdrości, że osobiście nie przeżył tej historii. Poczułam, że to ciekawy punkt wyjścia dla filmu. 

„Idealne matki" to bardzo intymne kino, rozgrywające się w wąskiej grupie bohaterów, mocne, ale zarazem wielowymiarowe i delikatne. - Rzadko zdarza się, aby w jednym filmie pojawiały się dwie wspaniałe role dla kobiet. Jeszcze rzadziej, aby były to postacie prawdziwie głębokie, z wszystkimi ludzkimi przywarami - komentuje Naomi Watts (Lil). - Ta historia od razu mnie ujęła. Widzowie zostają poniekąd zmuszeni do oceniania tych kobiet,a następnie do… wybaczenia im. 

Uczucia, które wiążą bohaterów rodzą pytania, które z całą pewnością podzielą publiczność. - Jest w tym coś niebezpiecznego. Ludzie często mają uprzedzenia związane z wiekiem i związkami - mówi Xavier Samuel (Ian). - Sądzę jednak, że w tym przypadku wiek ma znaczenie drugorzędne. Oni, po prostu, zakochują się w sobie. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)