"Hanna" fot. United International Pictures

"Hanna"

Jak to jest, kiedy nastoletnia dziewczynka wchodzi po raz pierwszy w nowy, nieznany świat i od razu musi walczyć o swoje życie? W filmie “Hanna” Joe Wright w intrygujący sposób splata ze sobą elementy mrocznej bajki i trzymającego w napięciu thrillera, prowadząc widzów przez kraje Europy aż do Maroko.
/ 10.06.2011 16:58
"Hanna" fot. United International Pictures
Hanna (w tej roli nominowana do Nagrody Akademii Saoirse Ronan znana z filmu  „Pokuta”, również w reżyserii Joe Wrighta) ma 16 lat. Jest inteligentna, błyskotliwa i ciekawa świata. Co różni ją od rówieśników to fakt, że ma siłę, wytrzymałość i strategiczną przenikliwość żołnierza. Tego właśnie w dzikich ostępach północnej Finlandii nauczył ją ojciec, owdowiały Erik (Eric Bana), były człowiek CIA. Erik pokazał Hannie jak polować, poddał ją ekstremalnemu treningowi samoobrony i wykształcił z pomocą encyklopedii i jednej książki z bajkami. Do tej pory Hanna prowadziła życie całkowicie odmienne od swoich rówieśników. Jej wychowanie i szkolenie zmierzało do jednego celu – miała stać się perfekcyjnym zabójcą. Jednak gdzieś na świecie są jeszcze niezałatwione sprawy, które wiążą się z rodziną Hanny. Z jednej strony dumny z córki, a z drugiej pełen obaw o jej życie Erik zdaje sobie sprawę, że nie może już dłużej trzymać swojej córki z dala od świata.

Wejście Hanny w dorosłość jest gwałtowne – zostaje oddzielona od ojca i rozpoczyna misję, która od zawsze była jej przeznaczeniem. Zanim jednak Hanna i Erik będą mogli na nowo spotkać się, tak jak planowali w Berlinie, Hanna zostaje schwytana przez ludzi, którym dowodzi bezwzględna agentka wywiadu Marissa Wiegler (lauretaka Nagrody Akademii Cate Blanchett). Marissa, kobieta nastawiona na karierę przez długi czas skrywała prawdę, która wiąże ją z Hanną i Erikiem.

Zatrzymana przez agentów i poddana obserwacji dziewczynka przetrzymywana jest na pustyni w Maroku. Role jednak mają się wkrótce odwrócić – z pojmanej Hanna staje się ściganą. Jej brawurowa ucieczka jest początkiem wejścia w świat, który dziewczynka musi szybko poznać, zrozumieć i nauczyć się w nim poruszać. A nie jest to sprawa łatwa, ponieważ Marissa wysyła za Hanną agentów, którzy mają pokrzyżować jej plany. W miarę jak dziewczynka przemieszcza się przez Europę i jest już blisko swojego ostatecznego celu, musi zmierzyć się z prawdą o swoim życiu i odpowiedzieć na pytania o swoje własne człowieczeństwo.

Zobacz zwiastun filmu:W filmie występują:

Saoirse Ronan jako Hanna
Eric Bana jako Erik Heller
Cate Blanchett jako Marissa Wiegler
Tom Hollander jako Isaacs
Olivia Williams jako Rachel
Michelle Dockery jako Kobieta podająca się za Marissę

"Hanna", Reżyseria: Joe Wright, Produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania, Dystrybucja: UIP, Premiera: 10 czerwca 2011