Filmy w TR

Część druga programu "30 minut".
/ 08.06.2007 11:17
W poniedziałek 11 czerwca o godz. 19 w cyklu FILM W TR zaprezentowane zostaną kolejne filmy młodych polskich reżyserów, powstałe w ramach programu "30 minut", którego celem jest umożliwienie zrealizowania filmu debiutującym twórcom, "30" minut" wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz szkoły filmowej Andrzeja Wajdy.W programie wieczoru:
- "Trójka do wzięcia" Bartka Konopki
-"Autor wychodzi" Dominiki Montean
-"Podróż" Dariusza Glazera
-"Męczeństwo Mariana" Adriana Panka

A po pokazie - spotkanie z twórcami filmów i dyskusja na temat ich debiutu kinowego.

Trójka do wzięcia
Reżyseria: Bartek Konopka, scenariusz: Piotr Borkowski, Bartosz Konopka, zdjęcia: Piotr Rosołowski, muzyka: Wojciech Waglewski, Polska 2006.

Obsada: Klaudia Barcik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Krzysztof Czeczot, Michał Włodarczyk, Violetta Arlak, Andrzej Konopka i in.

Życie szesnastoletniej Ingi wypełniają treningi i gra w piłkę nożną oraz spotkania z chłopakiem, który jej wiernie kibicuje. Jej beztroskie życie przerywa wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Z dnia na dzień dziewczyna zostaje sama z dwójką młodszego rodzeństwa. Musi uciekać przed opieką społeczną, która chce całą trójkę umieścić w pogotowiu opiekuńczym. Inga tuła się z dziećmi od chłopaka do ciotki. Chcąc nie chcąc, staje się dla nich matką. Za to poświęcenie spotka ją niezwykła nagroda.

Autor wychodzi
Scenariusz i reżyseria: Dominika Montean, zdjęcia: Dominik Danilczyk, Polska 2006.

Obsada: Kamilla Baar, Olgierd Łukaszewicz, Marcin Bosak, Jan Nowicki, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bodo Kox, Tadeusz Bradecki i in.

Młoda kobieta, Anna, przygotowuje się do zrobienia swojego własnego filmu. Po pewnym czasie odkrywa, że jest w filmie jedynie bohaterką i nic tak naprawdę nie zależy od niej. Buntując się przeciwko Autorowi, pisze swój własny film, stwarzając postaci od nowa - ale JEJ postaci też nie chcą być bohaterami w cudzym filmie. Z historią bohaterki splata się historia krytyka, który całe życie „ścigał” pisarzy, aby w końcu przekonać się o bezsensowności swych wysiłków.

Podróż
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Glazer, zdjęcia: Jakub Kijowski, muzyka: Marcin Martyński, Polska 2006.

Obsada: Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Karolina Paczyńska, Katarzyna Paczyńska, Maria Maj, Sławomir Orzechowski, Aleksandra Popławska i in.

Dwudziestokilkuletnia Iwona mieszka razem z mężem i dwiema małymi córkami w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Iwona pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż Janusz jest bezrobotny. Pewnego dnia otrzymuje list od dawnego przyjaciela Wojtka, zawierający propozycję wyjazdu do niego do Londynu i rozpoczęcia nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Męczeństwo Mariana
Scenariusz i reżyseria: Adrian Panek, zdjęcia: Kamil Płocki, muzyka: Maciej Bączyk, Polska 2006.

Obsada: Mateusz Grydlik, Tadeusz Szymków, Ewelina Paszke, Michał Grudziński, Edward Kalisz, Monika Dawidziuk i in.

To ironiczna historia młodego, bezrobotnego katechety, który wyjeżdża z dużego miasta na prowincję, żeby podjąć pracę w szkole. Ta ucieczka ma odmienić jego nieudane życie. Niestety, na miejscu zostaje oskarżony o molestowanie dzieci, a próbując się bronić, staje przed wyborem, którego się nie spodziewał. Rzeczywistość wokół niego nabiera cech groteski i absurdu. Z opresji może go uratować tylko jedna rzecz. Scenariusz inspirowany Pamiętnikiem wiejskiego proboszcza Georges’a Bernanosa.

Bilety na seanse: 1 zł.

Filmy-w-TR.jpg
Trójka do wzięcia
Fot. TR

Tekst: materiały od TR.