Krótko o filmie
"Raj za daleko" to paradokumentalna fabuła Radosława Markiewicza, na ostatnim festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu wyróżniona główną nagrodą w konkursie Nowe Filmy Polskie.
Bohaterem tego dramatu obyczajowego jest osiemdziesięciokilkuletni Macio, mieszkaniec domu starców. Jego pragnieniem jest spotkanie z mieszkającym za granicą synem. Ucieka z przytułku i terroryzując napotkanego kierowcę, zmusza go do wspólnego wyjazdu. Przypadkowymi uczestnikami wyprawy staje się dwójka pensjonariuszy domu starców – mówiący śląską gwarą Achim oraz nadpobudliwa Jola. Wspólna podróż wyzwala w każdym z jej uczestników nieoczekiwane emocje i pozwala spełnić skrywane dotąd marzenia.
"Raj za daleko" to niepozostawiająca widzów obojętnymi opowieść o potrzebie bliskości z drugim człowiekiem, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. W tytule filmu zawarta jest pewna dwuznaczność – "rajza" po śląsku oznacza podróż.
W głównych rolach wystąpili Józef Łuksin, Jacek Borusiński ("Hi Way", "Ballada o Piotrowskim", "Los chłopacos"), Dariusz Basiński ("Hi Way"), Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia. Autentyzm postaci wyrażony w części improwizowanymi dialogami wzmacnia udział w filmie rzeczywistych mieszkańców katowickiego Domu Pomocy Społecznej. Autorami świetnie współgrającej z obrazem muzyki są Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski i Adam Magiera związani z katowicką grupą Koniec Świata, tworzącą muzykę z pogranicza ska i punk.
O reżyserze
Radosław Markiewicz urodził się w Katowicach i zna dobrze śląskie realia. Dotychczas kojarzony był przede wszystkim z autorskim kinem niezależnym. W 2002 roku w wieku 26 lat zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu "Złom", który zdobył nagrodę specjalną jury w Konkursie Kina Niezależnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzy lata później zrealizował, także według własnego scenariusza, film "Metanoia", pokazywany w konkursie głównym gdyńskiego festiwalu. "Raj za daleko" również zakwalifikował się do Konkursu Kina Niezależnego festiwalu w Gdyni
"Raj za daleko" zamyka "trylogię czarnej kurtki" – jak żartobliwie określa ją sam autor - odnoszącą się do wiary, nadziei i miłości.
Scenariusz i reżyseria: Radosław Markiewicz, Zdjęcia: Dariusz Radecki, Muzyka: Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski, Adam Magiera, Kraj i rok produkcji: Polska/2007, Czas trwania 81 min.
Obsada: Józef Łuksin, Jacek Borusiński, Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia, Dariusz Basiński.
Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie TR Warszawa.
Tekst: materiały od TR Warszawa.