Obraz w reżyserii Michaela Patricka Kinga, dwukrotnego laureata nagrody Emmy ze zdobywczynią czterech Złotych Globów Sarą Jessicą Parker, pięciokrotnie nominowaną do nagrody Emmy Kim Cattrall, zdobywczynią Emmy Cynthią Nixon i nominowaną do Emmy oraz do Złotego Globu Kristin Davis na DVD w nowym wyjątkowym opakowaniu powróci już 7 maja.
Na płycie oprócz filmu dodatki specjalne:
• Wspaniała moda i Seks w wielkim mieście
• Komentarz reżysera Michaela Patricka Kinga
• Fergie w wytwórni: zobacz jak powstawał hit muzyczny Labels or Love ze ścieżki filmowej.
ROZMIAR MA ZNACZENIE. PRZYNAJMNIEJ JEŚLI CHODZI O EKRAN
Pełnometrażowa wersja „Seksu w wielkim mieście” to film, na który czekały miliony fanek i fanów na całym świecie. Wreszcie poznają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Czy Carrie i Big zdecydują się na ślub? Czy Samantha faktycznie spełni się w związku monogamicznym? Czy Charlotte uda się wreszcie zajść w ciążę i urodzić dziecko, i wreszcie, czy nic nie przeszkodzi w szczęściu Mirandy i Steve’a?
Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), popularna pisarka i ikona mody powraca by opowiedzieć o dalszych losach swoich i swoich najlepszych przyjaciółek: Samanthy (Kim Cattrall), Charlotte (Kristin Davis) i Mirandy (Cynthia Nixon). Fabuła pełnometrażowego „Seksu w wielkim mieście” rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach opowiedzianych w serialu.
Przez ten czas wiele się zmieniło. Samantha wyprowadziła się do Kalifornii, aczkolwiek często wpada do Nowego Jorku, a Charlotte i Miranda opiekują się swoimi mężczyznami i dziećmi. Główną bohaterką opowieści pozostaje wciąż Carrie Bradshaw. Pisarka od lat pędzi szczęśliwe życie u boku przystojnego pana Biga. Jednak ten naciska by wreszcie razem zamieszkali. Wspólnie wybierają piękny apartament na najwyższym piętrze nowojorskiej kamienicy. Ale, jak to w życiu bywa, od planów do realizacji droga daleka, a decyzja o wspólnym zamieszkaniu stanie się początkiem wydarzeń, w które zaangażowane zostaną nie tylko Carrie, ale również je przyjaciółki.
Na planie pełnometrażowego „Seksu w wielkim mieście” spotkali się aktorzy znani z serialowego oryginału. Chris Noth wcielił się w postać pana Biga, David Eigenberg zagrał męża Mirandy, a Evan Handler powrócił do roli Harry’ego, męża Charlotty. Jason Lewis powraca na ekran jako Smith Jerrod, oddany wielbiciel apetycznej Samanthy.
W obsadzie filmu znaleźli się ponadto Candice Bergen jako Enid Frock, redaktorka magazynu „Vogue”, uhonorowana Oscarem® Jennifer Hudson („Dreamgirls”), Mario Cantone, Willie Garson i Lynn Cohen. Reżyserii obrazu podjął się Michael Patrick King, długoletni producent wykonawczy serialu, jego reżyser i scenarzysta.
Z GAZETY NA EKRAN
Serial „Seks w wielkim mieście” to jeden z największych sukcesów w historii telewizji. Pierwsze odcinki cyklu zadebiutowały na antenie telewizji HBO w 1998 roku. Do roku 2004, kiedy zakończono jego emisję, powstało sześć sezonów serialu, a cykl zdobył 7 nagród Emmy (50 nominacji), 2 nagrody Gildii Aktorów Ekranów dla najlepszego zespołu aktorskiego oraz 8 Złotych Globów (24 nominacje).
Zanim jednak „Seks w wielkim mieście” trafił na mały ekran był cyklem autobiograficznych artykułów Candance Bushnell publikowanych w dzienniku „The New York Observer”. Darren Star, producent wykonawczy takich przebojów jak „Beverly Hills 90210” i „Melrose Place”, dostrzegł w nich doskonały materiał na serial i zdecydował się na kupno praw do ich ekranizacji. W swojej decyzji utwierdził się kiedy w 1996 roku Bushnell wydała swoje felietony w formie książki, a ta z miejsca trafiła na listy bestsellerów.
Od samego początku w realizację serialu zaangażowany był Michael Patrick King. Początkowo jako scenarzysta i współproducent wykonawczy, a później już jako producent wykonawczy. Pracując nad scenariuszem King wiele uwagi poświęcił stworzeniu psychologicznej charakterystyki głównych bohaterek – Miranda jest sarkastyczna, trochę zbuntowana, trochę zła na świat. Charlotte jest słodka, bardziej tradycyjna, typ grzecznej, schludnej uczennicy. Samantha jest sexy, powoduje nią żądza władzy. No i jest oczywiście Carrie - nie do określenia. Z tych rysów osobowości wypływało wszystko inne – tłumaczy King.
Już pierwszy odcinek „Seksu w wielkim mieście” cieszył się olbrzymim zainteresowaniem widzów. Ale bardzo szybko twórcy serialu zorientowali się, że ich dzieło to nie jest kolejny sitcom. Widzowie żywiołowo reagowali na perypetie bohaterek, a ich losy i decyzje komentowano jako Ameryka długa i szeroka. – Nikt z nas nie spodziewał się aż takiego sukcesu. To był naprawdę niesamowity okres w naszym życiu – wspomina Kristin Davis, aktorka odtwarzająca w filmie i serialu rolę Charlotty.
– To opowieść o kobietach, które spotkały się i połączyły jakby w nową rodzinę, o przyjaciółkach, które trzymają się razem na dobre i na złe. To właśnie dzięki tym serdecznym relacjom serial zyskał taką popularność – tłumaczy fenomen „Seksu w wielkim mieście” Kim Cattrall wcielająca się w postać Samanthy.
W 2004 roku, kiedy zakończono emisję „Seksu w wielkim mieście”, bohaterki serialu miały już miliony fanek nie tylko w Stanach, ale na całym świecie, a wydania DVD odcinków serialu sprzedawały się jak świeże bułeczki. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko podjęto decyzję o realizacji pełnometrażowej wersji telewizyjnego cyklu.
Według Sary Jessiki Parker, odtwórczyni roli Carrie, a zarazem producentki „Seksu w wielkim mieście” tylko jeden człowiek mógł napisać scenariusz kinowego „Seksu…” – Michael Patrick King. – Nikt inny nie potrafiłby tego opowiedzieć. Jest naprawdę utalentowanym scenarzystą komedii romantycznych i po prostu czułam, że nie zrobiłabym tego filmu bez niego – mówi aktorka.
King zaproponował by film, w przeciwieństwie do serialu, nie opowiadał o poszukiwaniu miłości, ale o tym, co dzieje się, gdy bohaterki już ją znalazły. – To rzecz o kobietach w związkach, także o kobiecej przyjaźni – mówi Michael Patrick King. Producent Jon Melfi dodaje, że pełnometrażowy „Seks w wielkim mieście” stara się odpowiedzieć na pytanie „Co to właściwie znaczy - żyli długo i szczęśliwie?”.
CZTERY LATA PÓŹNIEJ
W ciągu czterech lat, które dzielą pełnometrażowy „Seks w wielkim mieście” od serialu, w życiu bohaterek zaszły spore zmiany. Carrie, choć nadal pracuje w domu i żyje z pisania, publikuje już nie w gazecie, ale w „Vogue” i przygotowuje nową książkę. – Nieco inaczej patrzy na życie. Jest znacznie bardziej dorosła i rozsądna, czego dowodzi fakt, że po raz pierwszy w życiu udało jej się zgromadzić trochę oszczędności. Poza tym nareszcie jest w stałym związku z panem Bigiem – mówi o swojej bohaterce Sarah Jesica Parker.
Michael Patrick King i producent John Melfi nie wyobrażają sobie serialu bez Sary Jessici Parker, która nie tylko odtwarza główną rolę, ale również nadzoruje jego produkcję. – Jest niesamowita. Przed kamerą staje się Carrie, a kiedy przestajemy kręcić ona natychmiast skupia się na roli producentki – mówi John Melfi.
Charlotta z kolei wiedzie szczęśliwe życie u boku swojego niecenionego męża Harry’ego. Jej marzenie o macierzyństwie jeszcze się nie spełniło, ale para wychowuje wspólnie adoptowaną córkę. Szczęście rodzinne zmienia ją. – Ponieważ dostała aż tak wiele od życia, w sposób naturalny skupia się teraz na ludziach wokół niej – mówi odtwarzająca rolę Charlotty, Kristin Davis.
Największe zmiany zaszły w życiu Samanthy. Po tym jak wygrała batalię z chorobą nowotworową przeniosła się do Kalifornii, gdzie mieszka wspólnie ze swoim partnerem, aktorem Smithem. Mieszka w pięknym domu w Malibu, ale tęskni za Nowym Jorkiem. – Jej przyjaciółki wychodzą za mąż i mają dzieci. Pojawia się uczucie, że została w tyle. To coś znacznie więcej niż tylko fizyczne oddalenie – mówi o swojej bohaterce aktorka Kim Cattrall.
Miranda z kolei mieszka na Brooklynie. Wiedzie spokojne życie u boku męża i syna, ale tęskni za Manhattanem i boryka się z problemami codziennego życia. – Jest zwyczajnie wyczerpana. Jak każda pracująca matka, czuje się dosłownie rozrywana w pięciu różnych kierunkach – tłumaczy swoją bohaterkę aktorka Cythia Nixon.
Nową twarzą w „Seksie w wielkim mieście” jest Louise, młoda dziewczyna zatrudniona przez Carrie jako jej asystentka. W roli Louise wystąpiła laureatka Oscara® Jennifer Hudson. Co ciekawe, wcześniej nie należała ona do fanek serialu. Dopiero kiedy zaproponowano jej rolę w filmie zaczęła go oglądać i… do tej pory nie przestała. – Po prostu się w nim zakochałam – śmieje się Hudson.
Choć bohaterkami „Seksu w wielkim miesicie” są kobiety w filmie nie mogło zabraknąć mężczyzn. – Oni są cichymi bohaterami serialu, to właśnie oni wywołują u bohaterek największe emocje – wyjaśnia Michael Patrick King.
W postać pana Biga, narzeczonego Carrie, ponownie wciela się Chris Noth. – Chris jest wspaniałym aktorem, a postać którą stworzył wywołuje wśród widzów olbrzymie emocje. Jeśli chcą mu przyłożyć, a inni modlą się by Carrie wreszcie go rzuciła – mówi Michael Patrick King.
– Mężczyźni go uwielbiają, a kobiety mdleją z zachwytu. Nie ma na świecie nikogo poza Chrisem, kto mógłby zagrać tę postać – wtóruje reżyserowi Sarah Jessica Parker.
David Eigenberg powraca w filmie jako Steve Brady, mąż Mirandy i ojciec ich małego synka. Po nieudanych związkach Mirandy, Steve jest wreszcie mężczyzną, przy którym znalazła szczęście. – Steve jest facetem, na którym można polegać. Zrobi wszystko dla tych, których kocha – mówi David Eigenberg.
Charlotta, po rozpadzie swojego małżeństwa, związuje się z prawnikiem rozwodowym Harrym Goldenblattem, którego na dużym ekranie kreuje Evan Handler. Mężczyzna, aczkolwiek jest daleki od ideału wymarzonego przez Charlottę, okazuje się być wiernym i wspierającym swoją żonę mężem, na którego zawsze można liczyć.
Zmiany nie ominęły również Samanthy. Do niedawna słynąca z tego, że nigdy nie spędza dwóch nocy z tym samym mężczyzną, teraz wiedzie spokojne życie u boku aktora, dla którego porzuciła Nowy Jork i zamieszkała w Kalifornii. W nim odnajduje doskonałego kochanka, ale też oddanego partnera, który wspierał ją podczas walki z nowotworem.
NIEZWYKŁY STYL
„Seks w wielkim mieście” to nie tylko wyjątkowe bohaterki, ale też elegancja i unikalny styl. Jego autorką jest projektantka kostiumów Patricia Field, która przez sześć lat realizacji serialu ubierała cztery przyjaciółki zarówno w wyszukane kreacje od projektantów, jak i stroje wyszperane w sklepach z używaną odzieżą.
– Pat Field jest niezastąpiona. Bez niej nie bylibyśmy w stanie kontynuować tej historii. Jej pomysły są zaraźliwe – mówi Sarah Jessica Parker. – Pat jest artystką. Jest impulsywna, ale jednocześnie bardzo otwarta. Praca z nią to wyjątkowa przygoda – dodaje Michael Patrick King.
Projektując stroje noszone przez bohaterki filmu kinowego Patricia Field starała się pokazać w nich przemianę jaka nastąpiła w Carrie, Samancie, Mirnadzie i Charlotte. Prace and kostiumami rozpoczęły się na wiele miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć do „Seksu w wielkim mieście”. Patricia Field wiele czasu poświęciła nie tylko na znalezienie odpowiednich strojów, ale również ich sprowadzenie na czas do Ameryki. – Efekt wart jest wszystkich wysiłków – mówi Sarah Jessica Parker.
Patricia Field nie kryje, że w wielu przypadkach miała ułatwione zadanie, ponieważ serial odniósł sukces na całym świecie, a jego bohaterki są doskonale znane również w świecie kreatorów mody. – Projektanci uwielbiają, kiedy ich kreacje nosi Sarah Jessica Parker. Ona jest supermodelką – mówi projektantka.
Na potrzeby filmu Patricia Field stworzyła ponad 80 kreacji dla samej tylko Sary Jessiki Parker. – A kiedy mówimy o osiemdziesięciu kreacjach, nie zapominajmy o dodatkach, butach i wartej miliony dolarów biżuterii – mówi ze śmiechem producent John Melfi.
Projektowanie i wybieranie kostiumów to część pracy nad filmem, która najwięcej radości dostarczyła aktorkom. – Przymiarka kostiumów z kimś takim jak Pat Field i w miejscu, gdzie stoi przynajmniej kilkanaście stojaków z ubraniami, jest jak wizyta w sklepie, w którym możesz przymierzyć i zabrać do domu wszystko, co ci się spodoba. To jak szalony pokaz w wielkim domu mody – mówi Kim Cattrall.
NEW YORK, NEW YORK…
Nie mniejszą rolę niż kreacje odgrywa w filmie Nowy Jork. Kiedy w 1998 roku telewizja HBO pokazała pierwsze odcinki „Seksu w wielkim mieście” Nowy Jork był miejscem, w którym powstawało bardzo niewiele seriali, a większość z nich stanowiły produkcje kryminalne. Twórca cyklu, Darren Star, postanowił pokazać Nowy Jork takim jakim widzi go Woody Allen, od lat zakochany w Wielkim Jabłku i kręcący tam większość swoich filmów. – „Manhattan” i „Annie Hall” to jedne z najlepszych komedii romantycznych lat 70., a ich akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. W serialu postanowiłem nawiązać do tej tradycji – wspomina Darren Star.
Zdaniem Michaela Patricka Kinga akcja „Seksu w wielkim mieście” może rozgrywać się tylko w Nowym Jorku. – To jest miasto marzeń, ponieważ czasem czujesz, że koncentruje się właśnie na tobie, i czujesz, że właśnie tutaj przeżywasz najlepszy okres w swoim życiu. Lecz zdarzają się także inne chwile, kiedy pogrążasz się w czarnej rozpaczy – mówi reżyser.
– Nowy Jork jest piątym bohaterem tej opowieści, kluczowym i nieodzownym – dodaje Sarah Jessica Parker.
Prace na planie pełnometrażowego „Seksu w wielkim mieście” rozpoczęły się 10 września 2007 roku. Pracy aktorów przypatrywali się fani, którzy owacyjnie powitali ulubionych bohaterów. Podczas wszystkich zdjęć plenerowych w okolicy planu tłoczyły się setki fanów, dziennikarzy i paparazzi. Żaden z aktorów nie było na to przygotowany. – Kiedy rozpoczynaliśmy zdjęcia spodziewaliśmy się zainteresowania na ulicach, ale to co nas spotkało przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Sarah Jessica Parker.
Zdjęcia do „Seksu w wielkim mieście” powstawały w najbardziej charakterystycznych miejscach Nowego Jorku – na słynnej Piątej Ali, w Greenwich Village, na Parke Avenu w Upper East Side, Moście Brooklyńskim i w Central Parku. Na potrzeby produkcji scenograf Jeremy Conway odtworzył znane z serialu mieszkania niektórych bohaterek. I choć wyglądają identycznie to jednak starał się by pokazać w nich, że między serialem a filmem pełnometrażowym upłynęły cztery lata. Efekty jego pracy zachwyciły ekipę, a Sarah Jessica Parker przyznaje, że kiedy weszła do odtworzonego przez scenografia mieszkania Carrie poczuła się jakby przeżyła deja vu.
Dla całej ekipy praca nas pełnometrażowym „Seksem w wielkim mieście” była niezapomnianym przeżyciem. – To była przyjemność. Głownie ze względu na ludzi, których spotkałem na planie – wspomina Michael Patrick King.
Film „Seks w wielkim mieście” zarobił ponad 400 mln. dolarów na całym świecie!