"Doktor Żywago" na DVD i Blu-ray!

Arcydzieło światowego kina, zachwyca nową jakością odnowionego dźwięku i obrazu! Jeden z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Po raz pierwszy na Blu-Ray w niezwykłej jakości high-definition!
/ 26.05.2010 10:20

Arcydzieło światowego kina, zachwyca nową jakością odnowionego dźwięku i obrazu! Jeden z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Po raz pierwszy na Blu-Ray w niezwykłej jakości high-definition!

Miłość w płomieniach rewolucji

Zrealizowany w 1965 roku „Doktor Żywago” to jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. Epicka ekranizacja głośnej powieści Borysa Pasternaka zdobyła w 1966 roku pięć Oscarów® (w tym za najlepszy scenariusz) i pięć Złotych Globów (w tym dla najlepszego filmu) oraz otrzymała nominacje do trzech nagród BAFTA i Złotej Palmy – głównej nagrody festiwalu w Cannes. Film Davida Leana po raz pierwszy ukazuje się na Blu-Ray dzięki Warner Bros i Galapagos Films.

Rosja, lata 50. ubiegłego wieku. Generał służby bezpieczeństwa Jewgraf Żywago (Alec Guinness) prowadzi poszukiwania nieślubnego dziecka swojego brata – poety i lekarza Jurija Żywago (Omar Sharif) oraz jego kochanki Larissy Antipowej (Julie Christie). Jewgraf jest przekonany, że młoda kobieta Tonia Komarowska (Rita Tushingham) może być jego bratanicą. To jej właśnie opowiada tragiczną historię życia i miłości jej domniemanych rodziców.

Kiedy Jurij Żywago był dzieckiem jego ojciec porzucił rodzinę, a matka wkrótce po tym zmarła. Sierotę przygarnęli przyjaciele kobiety: Aleksander (Ralph Richardson) i Anna (Siobhan McKenna) Gromiekowie. Jurij wychowywał się w towarzystwie ich córki Tonii (Geraldine Chaplin), a później, dzięki protekcji przybranego ojca – emerytowanego profesora – rozpoczął studia medyczna.

Pewnego dnia, nagle, w życiu Jurija pojawia się piękna Larissa. Dziewczyna – kochanka wpływowego urzędnika Komarowskiego (Rod Steiger) – usiłowała popełnić samobójstwo połykając jodynę i w ciężkim stanie została przywieziona do szpitala, w którym pracował młody Żywago.

Od ich spotkania mija kilka lat. W tym czasie Jurij poślubia Tonię, a Larissa wychodzi za mąż        za zdeklarowanego bolszewika Paszę (Tom Courtenay). Każde z nich usiłuje ułożyć sobie życie, kiedy w 1914 roku wybucha I Wojna Światowa, a trzy lata później Rewolucja Lutowa będąca początkiem rosyjskiej wojny domowej. Jurij zostaje wysłany na front, gdzie ponownie spotyka Larissę, w której się z wzajemnością zakochuje…

„Doktor Żywago” to monumentalna, trwająca ponad 3 godziny opowieść o miłości, wojnie, przeznaczeniu i losach ludzi zniszczonych przez wojnę i rewolucję. Film powstał na podstawie głośnej, wydanej po raz pierwszy we Włoszech w 1957 powieści Borysa Pasternaka pod tym samym tytułem. Wydana na przekór ówczesnym sowieckim władzom książka była międzynarodowym bestsellerem, której pozycję ugruntowała jeszcze przyznana w 1958 roku Literacka Nagroda Nobla. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko kupiono prawa do jej ekranizacji.

Ich właścicielem został włoski producent Carlo Ponti, który początkowo myślał o realizacji filmu z Sophią Loren (prywatnie jego żoną) w roli głównej. Pod wpływem reżysera Davida Leana zmienił jednak zdanie. Lean, który w 1962 roku zrealizował głośnego i uhonorowanego „Lawrnece’a z Arabii” przekonał producenta by na podstawie „Doktora Żywago” nakręcić adresowany do szerokiej widowni widowiskowy melodramat z silnie zarysowanym wątkiem przygodowym.

Do ról w filmie reżyser zaprosił największe ówczesne gwiazdy. Do roli Jurija Żywago brano pod uwagę Petera O’Toole’a, Maxa von Sydowa i Paula Newmana. Ostatecznie powierzono ją Omarowi Sharifowi, z którym Lean współpracował już przy okazji „Lawrence’a z Arabii”. Przy obsadzaniu Larissy twórcy rozważali wspomnianą już Sophię Loren, Audrey Hepburn, Jane Fondę oraz Yvette Mimieux. Ostatecznie rolę tę otrzymała Julie Christie, wtedy już rozpoznawalna dzięki kreacji w „Billym kłamcy” Johna Schlesingera.

Ponieważ powieść „Doktor Żywago” była zakazana w ZSRR zdjęcia do filmu w większości powstały w Hiszpanii. Prace na planie trwały prawie 10 miesięcy (!), a na potrzeby produkcji pod Madrytem zbudowano olbrzymie dekoracje, w których realizowano sceny rozgrywające się w Moskwie.

Na ekrany amerykańskich kin film wszedł 22 grudnia 1965 roku bijąc ówczesne rekordy box office. Specjaliści oceniają, że biorąc pod uwagę inflację „Doktor Żywago” zarobił do dnia dzisiejszego        na całym świecie prawie 945 milionów dolarów, co daje mu 8. miejsce na liście najbardziej dochodowych produkcji wszech czasów, tuż za „Szczękami” Stevena Spielberga (974 milionów dolarów).

Superprodukcja Davida Leana została również doceniona przez krytyków. W 1966 roku obraz zdobył 5 Oscarów® w tym za najlepsze zdjęcia (Freddie Young), najlepszą muzykę (Maurice Jarre) oraz najlepszy scenariusz adaptowany (Robert Bolt). Film został również uhonorowany 5 Złotymi Globami, w tym dla najlepszego filmu oraz dla najlepszego aktora (Omar Sharif), 3 nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz nominacją do Złotej Palmy.

Wydanie Blu-Ray i DVD filmu „Doktor Żywago” z polskim lektorem i polskimi napisami do wersji oryginalnej sklepach pojawi się 28 maja 2010. Na płytach nie zabraknie również dodatków specjalnych.

WYDANIE DVD - dodatki specjalne:

  • Za kulisami: Komentarz Omara Sharifa, Roda Steigera i Sandry Lean
  • Nowy dwuczęściowy dokument z okazji jubileuszu 45-lecia filmu -  „Doktor Żywago: Uroczystość”

Wydanie Blu-Ray - wydanie dwupłytowe:

Płyta 1 - film w high definition na Blu-ray oraz dodatki specjalne:

  • Komentarz Omara Sharifa, Roda Steigera i Sandry Lean
  • Nowy dwuczęściowy dokument z okazji jubileuszu 45-lecia filmu -  „Doktor Żywago: Uroczystość”

Płyta 2 - dodatki specjalne na DVD:

  • Dokument „Doktor Żywago: Produkcja rosyjskiej epopei”
  • Galeria archiwalnych dodatków, zawierająca wywiady prasowe i próby ekranowe z Geraldine Chaplin
  • Zwiastun kinowy

Galapagos

Redakcja poleca

REKLAMA