„Antychryst” (reż. Lars von Trier)
Duński reżyser wielokrotnie już pokazał, że nie ma dla niego tematów tabu. Lars von Trier tworzy bowiem filmy kontrowersyjne, łamiące uznawane powszechnie standardy i przekraczające granice. Od pamiętnego filmu sprzed lat („Przełamując fale”), wciąż część krytyki zachwyca, część oburza, jednak na każdą jego nową premierą do kin pędzą tłumy – tych widzów, którzy bardziej od rozrywki cenią obrazy trudne, wymagające skupienia, dające tematy do dyskusji.
„Antychrysta” nagrodzono w Cannes za najlepszą rolę żeńską (dla Charlotte Gainsbourg) oraz „antynagrodą” jury ekumenicznego. Określany „pornograficznym horrorem”, film trafił do dystrybucji w dwóch wersjach – okrojonej oraz bez cenzury. W naszym kraju „Antychryst” pokazywany jest od piątku w wersji pełnej.
O czym jest film? „Światowej sławy psychiatra i jego młoda żona, badająca historie czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami. Zamiast ukojenia znajdą tam jednak niszczycielską moc sięgającą początków świata. Będą musieli stawić czoła potężnej i przerażającej sile, z której istnienia nie zdawali sobie sprawy”. (mat. dystrybutora)
Autorem zdjęć jest Anthony Dod Mantle, nagrodzony Oscarem za film „Slumdog. Milioner z ulicy”. W rolach głównych wystąpili: Willem Dafoe i wspomniana już Charlotte Gainsbourg.
Obraz reklamowany jest jako godny następca „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego oraz „Lśnienia” Stanleya Kubricka.
"Antychryst"
|
"Antychryst" |
„Potwory kontra Obcy” (reż. Rob Letterman, Conrad Vernon)
Animacja 3D dla najmłodszych.
Chyba nikt nie chciałby za bardzo górować wzrostem nad światem. Susan Murphy nie miała wyboru – w dniu ślubu, o którym tak marzyła, uderzył ją meteor. W rezultacie zaczęła rosnąć i rosnąć, zatrzymując się na wysokości 49 stóp. Co można zrobić z takim dziwolągiem? Najlepiej zamknąć go z jemu podobnymi stworami w tajnej placówce rządowej. Kiedy Ziemię atakują przybysze z innej planety, do walki z kosmitami ruszają różne nietypowe osobniki…
„Potwory kontra Obcy”
|
„Potwory kontra Obcy” |
„Baby Love” (reż. Vincent Garenq)
Ich dwoje. Emmanuel i Philippe – para prawie że idealna. Tylko że jest między nimi pewna kwestia sporna. Jeden z mężczyzn chce dziecko, drugi zaś woli żyć tak, jak do tej pory. Emmanuel, bez wiedzy partnera, podejmuje decyzję, która może doprowadzić do rozstania…
„Baby Love”
|
„Baby Love” |
„Tulpan” (reż. Sergiej Dworcewoj)
Wielkie uszy mogą być wielkim problemem. Przekonał się o tym Bułat, który po zakończeniu służby w Marynarce Rosyjskiej wraca do kazachskiego stepu. Chce być pasterzem, jednak wcześniej, by zostać szanowanym obywatelem, musi się ożenić. Jest jedna wolna dziewczyna, jednak jej nie podobają się wielkie uszy…
„Tulpan”
|
„Tulpan” |
„Stan gry” (reż. Kevin Macdonald)
Film z Russellem Crowem i Benem Affleckiem. Doświadczony reporter z Waszyngtonu rozwiązuje spisek w sferach politycznych. Jego przyjaciel, kongresmen, pnie się do góry na szczeblach władzy.
Pewnego dnia ginie piękna asystentka. Cal McCaffrey trafia do świata, w którym nie ma uczciwości… jest za to walka o potężne pieniądze.
„Stan gry”
|
„Stan gry” |
„Na imię ma Sabine” (reż. Sandrine Bonnaire)
Dokument. Obrazki z życia cierpiącej na autyzm Sabine Bonnaire.
„Na imię ma Sabine”
|
„Na imię ma Sabine” |
„Duchy moich byłych” (reż. Mark Waters)
Komedia. Connor (McConaughey) to typ wiecznego lekkoducha. Zero zobowiązań – liczy się zabawa. Oraz oczywiście kobiety. Na ślubie brata, głównego bohatera nawiedzają dawne sympatie. Czy te nietypowe spotkania zmienią poglądy Connora?
„Duchy moich byłych”
|
„Duchy moich byłych” |
(a.)