Czy wiesz, że słynny napis Hollywood służył najpierw jako reklama? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że słynny napis Hollywood służył najpierw jako reklama?

Słynny biały napis Hollywood wznoszący się nad Fabryką Snów, zanim stał się znakiem rozpoznawczym Hollywood, brzmiał HOLLYWOODLAND i służył jako reklama lokalnej branży deweloperskiej.
/ 20.06.2019 19:54
Czy wiesz, że słynny napis Hollywood służył najpierw jako reklama? fot. Czywiesz.pl

Hollywood Sign powstał w 1923 r. i miał promować nazwę nowej dzielnicy mieszkalnej nieopodal Los Angeles – Hollywoodland. Właściciel firmy deweloperskiej H.J. Whitley namówił właściciela gazety Los Angeles Times, Harry’ego Chandlera, który miał również udziały w branży deweloperskiej, by napis reklamował ich konsorcjum. Trzynaście liter wysokości 15 m i szerokości 9,4 m było podświetlane czteroma tysiącami dwudziestowatowych żarówek. Napis zaprojektował właściciel spółki Crescent Sign Company, Thomas Fisk Goff. Ciekawe jest to, że napis miał być eksponowany tylko półtora roku, jednak z czasem tak mocno wrósł w pejzaż miasta i świadomość mieszkańców, że postanowiono go nie likwidować.

W 1940 r. oficjalny opiekun napisu Albert Kothe jadąc wzgórzem Mount Lee, stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w literę H. Na zachowanych fotografiach z początku lat 40. można zobaczyć napis z uszkodzoną pierwszą literą. Napis został naprawiony w 1949 r. Wtedy też w wyniku decyzji lokalnych władz napis utracił słowo „land”. Od tej pory napis miał promować miasto, a nie tylko lokalną branżę deweloperską .

Za czasem nowy napis Hollywood zaczął niszczeć. Pierwsze O rozkruszyło się do połowy i upodobniło do litery U, zaś trzecie O rozpadło się całkowicie. Na wzgórzu straszył więc rozjechany napis HuLLYWO D.

W 1978 r. zorganizowano kampanię na rzecz odnowienia symbolu miasta. Inicjatorem akcji był gwiazdor rocka Alice Cooper, który sam ufundował brakującą literę O. W sumie zebrano kwotę 249 300 dolarów (każdy z 9 dziewięciu fundatorów przekazał po 27,700 dolarów), za którą wymieniono wszystkie litery na stalowe. Napis miał teraz 14 m wysokości i rozszerzył się do 110 m. Uroczyste odsłonięcie nowego napisu nastąpiło w 75. rocznicę powstania Hollywood, 14 listopada 1978 r.

W 2005 oryginalny napis z 1923 r. został wystawiony na sprzedaż w portalu aukcyjny eBay za 300 000 dolarów. Szczęśliwym nabywcą jest amerykański artysta Bill Mack.

Tagi: hollywood