Oparty na znanej powieści film "Charlie St. Cloud" to historia pochodzącego z małego miasteczka młodego człowieka Charliego, który wychodzi cało z tragicznego wypadku i zaczyna postrzegać świat w inny, niezwykły sposób. W tej pełnej emocji opowieści, wyrusza on w romantyczną podróż, podczas której na nowo odkrywa sens życia i poznaje siłę miłości.
Utalentowany żeglarz Charlie St. Cloud (Zac Efron) mieszkający z matką Claire (zdobywczyni Oskara® Kim Basinger) i młodszym bratem Samem (debiutujący Charlie Tahan) otrzymuje stypendium do Stanford, które pomaga mu się wyrwać z sennego rodzinnego miasteczka. Świetlista przyszłość Charliego zostaje jednak zburzona przez tragedię, która odbiera mu marzenia. Podczas wypadku samochodowego Charlie w obliczu śmierci przysięga bratu, że nigdy go nie opuści. Okazuje się jednak, że dzięki interwencji ratownika Florio Ferrente (Ray Liotta), Charlie odzyskuje świadomość, a Sam ginie. Młody człowiek jest zdruzgotany….
Mija pięć lat. Życie Charliego całkowicie różni się od tego, o jakim marzył. Jest teraz dozorcą cmentarza, na którym pochowany został Sam. Porzucił szkołę, przyjaciół i rodzinę. Każdego wieczoru przy dźwięku wieczornych dzwonów powraca na polanę, aby ćwiczyć z bratem, który znika o zachodzie słońca. I chociaż Sam chce, aby jego straszy brat starał się żyć normalnie, obietnica, którą Charlie złożył podczas wypadku jest wszystkim, co się liczy. Sytuacja zmienia się, kiedy niespodziewanie wraca do domu koleżanka Charliego z college’u, Tess (Amanda Crew). Młody człowiek czuje się rozdarty między obietnicą, którą złożył, a nową miłością. Podobnie jak Charlie, Tess uwielbia żeglować i udało jej się spełnić swoje marzenia. Wkrótce zamierza wyruszyć w samotną podróż dookoła świata jako najmłodsza uczestniczka wyczerpujących regat. Czy to los sprawił, że Tess pojawiła się w życiu Charliego na tydzień przed wyruszeniem w rejs? Kiedy Sam pomaga Charliemu zdobyć się na pożegnanie przeszłości i wyruszenie w podróż, ten odkrywa, że duszą najbardziej wartą ocalenia jest jego własna.
Reżyserii filmu Charlie St. Cloud podjął się Burr Steers ("17 Again", "Igby Goes Down") w oparciu o scenariusz Craiga Pearce ("Moulin Rouge!", "Romeo + Juliet") i Lewisa Colicka ("Płonąca pułapka") będący adaptacją powieści „The Death and Life of Charlie St. Cloud” Bena Sherwooda. Film został wyprodukowany przez Marca Platta ("Wanted", "Legalna blondynka"), a w skład ekipy realizacyjnej weszli - Enrique Chediak ("28 tygodni później") – zdjęcia, Ida Random ("Szybcy i wściekli", "Rain Man") – scenografia, Denise Wingate ("Polowanie na druhny") – kostiumy, Padraic Mckinley ("17 Again") – montaż, Rolfe Ken ("17 Again", "W chmurach") – muzyka, Erika Mckee ("X-Men Origins: Wolverine") – efekty specjalne. Producenci wykonawczy to Michael Fottrell ("Szybcy i wściekli"), Ryan Kavanaugh ("Dear John"), Jared Leboff ("Wanted") i Adam Siegel ("Wanted").
O PRODUKCJI
Ze stron powieści na ekran:
Charlie odnaleziony
Wydana w 2004 roku powieść Bena Sherwooda „The Death and Life of Charlie St. Cloud” została przetłumaczona na 15 języków i jak określił to krytyk The Washington Post: Jest poruszającą, nieco niedzisiejszą baśnią, w której elementy Szóstego zmysłu mieszają się z akcją Pola marzeń.
W opinii Sherwooda pierwsza część powieści to historia spełnienia obietnicy danej ukochanej osobie. Tworząc postać Charliego, autor zadał sobie pytanie: Co może wydarzyć się po wypadku, podczas którego dwaj bracia przysięgają sobie, że nigdy się nie opuszczą, a lekarze ratują życie tylko jednemu z nich? Moja książka to opowieść o więzi między braćmi, której nic nie jest w stanie zerwać.
Szukając wykonawcy, który mógłby zagrać zagubionego, młodego człowieka, producent Marc Platt wiedział, że musi zaangażować kogoś, kto posiadałby charyzmę bohatera, ale nie był przy tym ponury i żałosny. Platt po raz pierwszy zobaczył Zaca Efrona, kiedy ten występował jeszcze w High School Musical. I już wtedy ten charyzmatyczny młody aktor zrobił na nim wrażenie. A kiedy spotkali się kilka lat później Platt był wręcz poruszony dojrzałością Efrona. To niezwykle inspirujące móc spotkać młodego aktora, który pragnie ciężko pracować i podejmować ryzyko. Kiedy rozmawialiśmy nawiązał do historii swojej rodziny i opowiedział mi o młodszym bracie, z którym czuje się bardzo związany.
Po przeczytaniu scenariusza Efron poczuł natychmiastowy związek z Charliem St Cloud, zdawał sobie jednak sprawę z tego, że wcielenie się w tak złożoną postać będzie sporym wyzwaniem. Zagranie człowieka, który czuje się jak odrętwiały i uważa, że stracił sens życia mogło okazać się bardzo interesujące. Do tej pory grałem bardziej energetycznych, pełnych życia bohaterów. I dużo tańczyłem, śmieje się aktor. Charlie jest zupełnie inny. To odmiana o 180 stopni i dlatego też taka ekscytująca.
Autor powieści, którą Lewis Colick i Craig Pearce uczynili podstawą scenariusza, stworzył Charliego jako 28-letniego mężczyznę. Zdając sobie sprawę ze zmian, jakie będą konieczne, Sherwood zgodził się z decyzją zaangażowania młodszego aktora. Zac to świetny wybór. Mam nadzieję, że złamie serca widzów, po to tylko aby je szybko wyleczyć.
Będąc już zaangażowanym do filmu, Efron polecił producentom Burra Steersa, reżysera, z którym pracował dwa lata wcześniej na planie przeboju "17 Again". Reżyser zachwycił się tą opowieścią o miłości i stracie, i poczuł, że będzie w stanie oddać sprawiedliwość ukochanej przez widzów powieści. Tym, co m.in. zwróciło jego uwagę była walka Charliego z przeciwnościami losu. Charlie to złoty chłopiec z małego nadmorskiego miasteczka wychowany przez samotną matkę. Wywodzi się z klasy robotniczej, a żeglarstwo jest jego przepustką w świat. Dostaje stypendium i wszystko wydaje się mu sprzyjać do dnia, kiedy wydarza się wypadek, który odmienia jego życie. Nasz film to historia chłopca, który musi uporać się ze stratą i nauczyć się żyć na nowo.
OBSADA
ZAC EFRON (Charlie St. Cloud) jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących i cieszących się olbrzymią popularnością młodych aktorów w Hollywood. W zeszłym roku Efron wystąpił w przeboju Warner Bros. "17 Again" oraz w filmie "Me and Orson Welles", adaptacji powieści Roberta Kaplowa. Film otrzymał świetne recenzje na festiwalu filmowym w Toronto. Efron znany jest młodym widzom głównie dzięki rolom w przebojach "High School Musical" i "Hairspray". Na małym ekranie można go było także oglądać w "Summerland", "The Suite Life of Zack and Cody", "Ostry dyżur" (ER), "The Guardian" i "Kryminalne zagadki Miami" (CSI: Miami).
AMANDA CREW (Tess Carroll) debiutowała na małym ekranie w serialu "15/Love", a następnie została obsadzona w cieszącym się olbrzymią popularnością programie dla młodzieży Whistler – nagroda Leo dla Najlepszej Aktorki. Wkrótce potem Crew otrzymała role w "Oszukać przeznaczenie 3" (Final Destination 3) i "Ona to on" (She’s the Man). Inne filmy z jej udziałem to także "Sex Drive", "The Haunting in Connecticut", "Repeaters".
RAY LIOTTA (Florio) rozpoczął karierę aktorską rolą w filmie Jonathana Demme "Dzika namiętność" (Something Wild), za którą otrzymał nominację do Złotego Globu, ale największy rozgłos zyskał dzięki postaci Henry’ego Hilla, w którego wcielił się w przeboju "Chłopcy z ferajny" (Goodfellas). Inne filmy z jego udziałem to "Date Night", "Youth in Revolt", "Observe and Report", "Wild Hogs", "Wielki podryw" (Heartbreakers), "Narc", "As w rękawie" (Smokin’ Aces), "Cop Land" i "Hannibal".
Od czasu debiutu u boku Roberta Redforda w filmie "Urodzony sportowiec" (The Natural), KIM BASINGER (Claire St. Cloud) wystąpiła w ponad 40 filmach fabularnych stając się międzynarodową ikona ekranu. Ostatnio aktorka wzięła m.in. udział w filmie "Granice miłości" (The Burning Plain) prezentowanym na festiwalach w Wenecji i Toronto, a także w takich produkcjach jak "The Informers", "The Sentinel", "Drzwi w podłodze" (The Door in the Floor), "Komórka" (Cellular), "8. mila" (8 Mile), "Próba sił" (Bless the Child), "Marzyłam o Afryce" (I Dreamed of Africa), "Tajemnice Los Angeles" (L.A.Confidential) - Oskar®, Złoty Glob i nominacja do BAFTA, "Batman", "9 i pół tygodnia" (9 ½ Weeks), "Prêt-à-Porter", "Diagnoza zbrodni" (Final Analysis), "Ucieczka gangstera" (The Getaway), "Randka w ciemno" (Blind Date), "The Real McCoy" i "Nadine".
REALIZATORZY
BURR STEERS (reżyseria) zadebiutował w 2002 roku filmem "Igby Goes Down", w którym wystąpili Kieran Culkin, Claire Danes, Jeff Goldblum i Susan Sarandon. Za scenariusz, którego był autorem, Steers został nominowany do nagrody Independent Spirit. Kolejny scenariusz jego autorstwa to "Jak stracić chłopaka w 10 dni" (How to Lose a Guy in 10 Days). W filmie zrealizowanym na jego podstawie zagrali po raz pierwszy razem Kate Hudson i Matthew McConaughey. W 2009, Steers spotkał się po raz pierwszy na planie z Zakiem Efronem reżyserując przebój "17 Again".
W 1999 roku, dziennik Daily Variety uznał ENRIQUE CHEDIAKA (zdjęcia) za jednego z 10 autorów zdjęć wartych uwagi. W 1997 roku Chediak otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsze Zdjęcia na festiwalu filmowym Sundance za "Hurricane Streets". Inne filmy w jego dorobku to m.in. '28 tygodni później" (28 Weeks Later), "Drapieżnik" (The Flock), "Dolina iluzji" (Down in the Valley), "Turistas", "A Home at the End of the World", "Brown Sugar", "The Good Girl" – premiera na festiwalu filmowym Sundance w 2002 roku, "The Safety of Objects", "Songcatcher", "Boiler Room" i "Oni" (The Faculty). Ostatnio Chediak ukończył zdjęcia do filmu Danny’ego Boyle’s 127 Hours.
Brytyjski kompozytor ROLFE KENT (muzyka) jest autorem muzyki do ponad 40 filmów, w tym świetnie przyjętego przez krytyków filmu "Bezdroża" (Sideways) – nominacja do Złotego Globu. Inne filmy w jego dorobku to m.in. "About Schmidt", "Wredne dziewczyny" (Mean Girls), "Zakręcony piątek" (Freaky Friday), "Siostra Betty" (Nurse Betty), "Legalna blondynka" (Legally Blonde), "Polowanie na druhny" (Wedding Crashers), "Dziękujemy za palenie" (Thank You for Smoking), "Człowiek, który gapił się na kozy" (The Men Who Stare at Goats) czy "W chmurach" (Up in the Air). Kent skomponował także nominowany do Emmy tytułowy temat muzyczny serialu "Dexter".
Fot. Universal Pictures