Jest rok 1966, czasy socrealizmu. Mariusz tak samo chętnie śpiewa na akademiach, organizowanych przez komunistów, jak i podczas uroczystości kościelnych. W zanadrzu ma barwny zestaw pieśni: legionowych, radzieckich, akowskich, rycerskich, lwowskich, wileńskich, hiszpańskich, żydowskich. Jest ulubieńcem miasta, sklepikarzy i urzędników państwowych. Kiedy do mieszkania obok wprowadza się młoda i atrakcyjna kobieta, wydaje się, że znajdzie brakujący element życiowej układanki.
Początkowa przyjaźń między sąsiadami zza ściany zaczyna się przeradzać w fatalne zauroczenie, które burzy świat Mariusza. Z dnia na dzień traci pracę, pieniądze i uznanie. Zostaje zepchnięty na samo dno życia społecznego. Okazuje się, że jego sąsiadka stoi wyżej od wszystkich, jak dotąd uważał, wysoko postawionych. Z tarapatów ratuje tenora major-generał Ogórcow, w równej mierze wielbiciel muzyki i alkoholu. Seria tragikomicznych zdarzeń prowadzi niemal do wybuchu III wojny światowej.
Cezary Pazura i Magdalena Różczka znakomicie wpasowują się w role, opisujące funkcjonowanie w czasach realnego socjalizmu. Są przy tym i dramatyczni, i śmieszni, i tragiczni. Ich relacje są jak sinusoida: raz się niemal kochają, raz nienawidzą. Wszystko to sprawia, że kolejna wojna – nie tylko damsko-męska – wisi na włosku...
Według badań Cezary Pazura jest najpopularniejszym polskim aktorem a Magda Różczka plasuje się w czołówce rankingów popularności. Ich postacie w „Belcanto” przechodzą wszystkie stany emocjonalne, od wzajemnej fascynacji, przyjaźni aż po głęboką niechęć. Aktorzy tworzą niezapomniane kreacje, opierające się o realia świata Polskiej Republiki Ludowej. Wychodzą w nich poza ramy schematów, typowych dla tamtych czasów.
W filmie występują:
Cezary Pazura jako Mariusz Marzęda
Magdalena Różczka jako Katarzyna Pietrusińska
Piotr Gąsowski jako Ogórcow
Aleksandra Kisio jako Pani Klara
Hanna Śleszyńska jako Pani przewodnik
"Belcanto", Scenariusz i Reżyseria: Ryszard Maciej Nyczka, Produkcja Polska 2011, Dystrybucja: Vivarto, Premiera: 9 grudnia 2011