Cezary Pazura i Magdalena Różczka w filmie "Belcanto"

Belcanto fot. Vivarto
Tylko w „Belcanto” Pazura i Różczka będą się kochać i nienawidzić. Pytanie, co z tego się...urodzi?
/ 09.12.2011 13:36
Belcanto fot. Vivarto
Mariusz Marzęda (Cezary Pazura), tenor, mieszka w Stargardzie Szczecińskim. Wydaje się zwykłym obywatelem tamtych czasów. Pracuje w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Wiedzie żywot artysty, ceniącego spokój. Wszystko zmienia się, kiedy w mieszkaniu obok pojawia się nowa lokatorka, Katarzyna (Magdalena Różczka).

Jest rok 1966, czasy socrealizmu. Mariusz tak samo chętnie śpiewa na akademiach, organizowanych przez komunistów, jak i podczas uroczystości kościelnych. W zanadrzu ma barwny zestaw pieśni: legionowych, radzieckich, akowskich, rycerskich, lwowskich, wileńskich, hiszpańskich, żydowskich. Jest ulubieńcem miasta, sklepikarzy i urzędników państwowych. Kiedy do mieszkania obok wprowadza się młoda i atrakcyjna kobieta, wydaje się, że znajdzie brakujący element życiowej układanki.

Początkowa przyjaźń między sąsiadami zza ściany zaczyna się przeradzać w fatalne zauroczenie, które burzy świat Mariusza. Z dnia na dzień traci pracę, pieniądze i uznanie. Zostaje zepchnięty na samo dno życia społecznego. Okazuje się, że jego sąsiadka stoi wyżej od wszystkich, jak dotąd uważał, wysoko postawionych. Z tarapatów ratuje tenora major-generał Ogórcow, w równej mierze wielbiciel muzyki i alkoholu. Seria tragikomicznych zdarzeń prowadzi niemal do wybuchu III wojny światowej. 

Cezary Pazura i Magdalena Różczka znakomicie wpasowują się w role, opisujące funkcjonowanie w czasach realnego socjalizmu. Są przy tym i dramatyczni, i śmieszni, i tragiczni. Ich relacje są jak sinusoida: raz się niemal kochają, raz nienawidzą. Wszystko to sprawia, że kolejna wojna – nie tylko damsko-męska – wisi na włosku...

Według badań Cezary Pazura jest najpopularniejszym polskim aktorem a Magda Różczka plasuje się w czołówce rankingów popularności. Ich postacie w „Belcanto” przechodzą wszystkie stany emocjonalne, od wzajemnej fascynacji, przyjaźni aż po głęboką niechęć. Aktorzy tworzą niezapomniane kreacje, opierające się o realia świata Polskiej Republiki Ludowej. Wychodzą w nich poza ramy schematów, typowych dla tamtych czasów.


W filmie występują:
Cezary Pazura jako Mariusz Marzęda
Magdalena Różczka jako Katarzyna Pietrusińska
Piotr Gąsowski jako Ogórcow
Krzysztof Tyniec jako kierownik wytwórni lodów
Aleksandra Kisio jako Pani Klara
Hanna Śleszyńska jako Pani przewodnik


"Belcanto", Scenariusz i Reżyseria: Ryszard Maciej Nyczka, Produkcja Polska 2011, Dystrybucja: Vivarto, Premiera: 9 grudnia 2011

Redakcja poleca

REKLAMA