"Butelki zwrotne"

Najnowsza czeska komedia twórców filmu "Kola" nagodzonego Oscarem.
/ 14.01.2008 15:01
Krótko o filmie
Nowa czeska komedia podbije polskie kina. Pełna zabawnych i wzruszających scen opowieść o niezwykłej miłości w zwykłym życiu. Flm o radości ludzi, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwań jasnej strony życia, którzy nie boją się kochać i uciekać w marzenia. Najbardziej kasowa komedia w historii czeskiego kina. Dzieło duetu, który nadał czeskim filmom nowe oblicze.
"Butelki zwrotne" wyreżyserował Jan Sverak, laureat Oscara® za film "Kola" i nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za film "Szkoła podstawowa". Scenarzystą i odtwórcą roli głównej jest wybitna osobowość czeskiej kultury, ojciec reżysera, Zdenek Sverak - autor scenariusza filmu "Kola". "Butelki zwrotne" zdobyły Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Varach.
Po raz pierwszy film zostanie pokazany polskiej widowni w konkursie festiwalu Camerimage 2007 w Łodzi. Gośćmi festiwalu będą Jan i Zdenek Sverak. Film wejdzie na ekrany polskich kin 7 grudnia 2007.

Josef, wykładowca literatury na uniwersytecie, zauważa pewnego dnia, że nie rozumie swoich uczniów, że praca nie sprawia mu już radości. Decyzja o porzuceniu akademickiej kariery martwi jego żonę. Eliska obawia się, że teraz humory małżonka będzie musiała znosić od rana do wieczora. Na szczęście Josef nie zamierza zostać nudnym emerytem. Wiele różnych prób zmiany zawodu nie przynosi sukcesu, np. pomysł, by zostać jedynym w Pradze kurierem rowerowym w wieku emerytalnym. Josef osiągnie satysfakcję, kiedy przyjmie posadę w… punkcie skupu butelek w supermarkecie.
Obecność wielu kupujących będzie wyjątkową okazją do zaskakujących spotkań interesujących ludzi. Małe okienko punktu skupu butelek stanie się oknem na świat przeżyć, radości, problemów niezwykłych ludzi, którzy otwierać będą przed Josefem swoje serca. To supermarket a nie uniwersytet będzie szkołą prawdziwego życia dla bohatera i jego klientów.

"Butelki zwrotne" to ostatni z filmów składających się na trylogię reżysera Jana Sveraka i scenarzysty/aktora Zdenka Sveraka. Cykl rozpoczyna film "Szkoła podstawowa"(1992) ukazujący dzieciństwo bohatera, którego dorastanie obserwować możemy w nagrodzonym Oscarem® filmie "Kola" a znajduje zakończenie właśnie na kadrach "Butelek zwrotnych". Oto historia miłosna, rzecz o małżeństwie i emeryturze ujęta w niezwykle komediowy ale zarazem przejmujący sposób. Na początku tego roku "Butelki zwrotne" zdobyły Nagrodę Publiczności, oraz wyróżnienie za najlepszy Scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Karlowych Warach stając się jednocześnie największym przebojem kasowym w historii czeskiego kina.

Zobacz zwiastun filmu:



Głosy prasy
"Mistrzowskie dzieło, które mówi na wesoło o, często bardzo poważnych, sprawach"
- Washington Post;
"Oto recepta na sukces; pokazanie z uśmiechem lokalnych dylematów w taki sposób, by widz na całym świecie mógł je zrozumieć" - Variety;
"Ogromna dawka znakomitej rozrywki, która podbiła serca nie tylko czeskich widzów"
- Screen Daily.

O kulisach realizacji
Zdjęcia do filmu rozpoczęto 13 Marca 2006 roku w Smichovie pod Pragą. Tego chłodnego, ale i słonecznego poranka ulice wciąż pokrywała gruba na prawie pół metra pokrywa śniegu. Reżyser musiał podjąć tego dnia fundamentalną decyzję, czy odwołać pierwsze zdjęcia, czy też zaczynać prace nad filmem, ryzykując, że podczas kręcenia scen odwilż pokrzyżuje mu plany. Wybrał pracę, wiedząc, że projekt jest i tak spóźniony i jak pokazało życie była to trafna decyzja. Śnieg nie stopniał, więc cały początek udało się nakręcić w białej scenerii.

O reżyserze
Jan Sverak - urodzony w roku 1965 w Zatecu, na terenie obecnej Republiki Czeskiej, Jan Sverak studiował dokumentalistykę na Praskiej Akademii Filmowej (FAMU), które ukończył w roku 1988.
Wielki talent filmowy Jana Sveraka objawił się już przy pierwszym filmie krótkometrażowym o tytule "Space Odyssey II". Była to dramatyczna opowieść o dwóch starych kobietach mieszkających w zasypanym śniegiem budynku. Filmem tym oddał po raz pierwszy dość ironiczny hołd skomercjalizowanej kinematografii amerykańskiej. Dalsze sukcesy odnosił dzięki swojej serii dokumentalnej zaliczanej do "ekologicznej sci-fi", w której przedstawiał "nowo odkrywane gatunki", które podobno pojawiły się na mocno zdewastowanych terenach północnej Czechosłowacji. W roku 1989, "Pożeracze oleju" zdobyli największe wyróżnienie w swojej kategorii, czyli tak zwanego studenckiego Oscara® (the American Academy of Motion Picture Arts and Sciences Student Oscar® for Best Foreign Language Film).
Dwa lata później Jan Sverak ukończył swój debiut fabularny, "Szkołę podstawową", do której scenariusz napisał jego własny ojciec, Zdenek Sverak, który również zagrał w tej produkcji. W roku 1992, opowiadający o gorącym okresie podziału Czechosłowacji film zyskał nominacje do nagrody Akademii® w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny.

Kolejnym filmem Jana był "Akumulator", akcyjny film fantastyczny o wampirycznym bycie telewizyjnym, który wysysał z ludzi siły życiowe. W owym okresie kosztujący pięćdziesiąt milionów koron film był najkosztowniejszą produkcją czeskiej kinematografii. Zdobył Nagrodę Mediów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w roku 1994 i Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przygodowych w japońskiej miejscowości Yubari. Na własnym terytorium film ten przyniósł Janowi Sverakowi nagrodę Czeskich Lwów przyznawaną przez Akademię Telewizyjną za najpopularniejszy film roku.
Film drogi w wykonaniu Jana Sveraka, "Jazda", był także bardzo kasowym przebojem w Czechach. Scenariusz tego filmu napisał sam reżyser pospołu ze swoim kolegą ze studiów, Martinem Dostalem. Jeszcze podczas produkcji film ten okrzyknięto dziełem kultowym I przez ponad rok był jednym z najbardziej kasowych obrazów. Zdobył też Kryształowy Glob, główna nagrodę 30tego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w roku 1995.
"Kola" był pierwszym filmem Jana wyprodukowanym przy współpracy Erica Abrahama, scenariusz napisał ponownie, jego ojciec Zdenek Sverak, który również wystąpił w filmie. "Kola" zdobył Nagrodę Akademii® dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego w roku 1997. (Pierwszy Oscar® dla Czech od czasu "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Jirziego Menzela sprzed trzydziestu lat.) Wspólnie z Ericem Abrahamem w koprodukcji angielsko-czeskiej powstał także film wojenny "Ciemnoniebieski świat", który trafił do rozpowszechniania w roku 2001.
Ostatni film Jana, "Butelki zwrotne", jest ostatnia częścią trylogii, w skład której wchodzą "Szkoła podstawowa", i "Kola". Film miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w roku 2007 gdzie zdobył Nagrodę Publiczności oraz Specjalne Wyróżnienie Jury za scenariusz i stal się największym przebojem kasowym wyświetlanym w czeskich kinach.
Jan Sverak jest członkiem amerykańskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej oraz Czeskiej Akademii Filmowej. Jest żonaty, ma troje dzieci i mieszka w Pradze.

O scenarzyście i odtwórcy roli głównej
Zdenek Sverak - scenarzysta teatralny i filmowy, dramaturg, pisarz aktor i autor tekstów piosenek. Jego filmy były trzykrotnie nominowane do Oscara®: najpierw komedia "Vesnicko ma strediskova" ("Wsi moja sielska, anielska") – 1985, którą reżyserował Jiri Menzel), potem "Obecna skola" ("Szkoła podstawowa" - 1991, reżyseria Jan Sverak) i wreszcie "Kolja" ("Kola") która w końcu zdobyła Oscara® w roku 1997.
Zdenek Sverak ukończył studia na kierunku Czeskiego języka i literatury, pracując początkowo w szkołach rejonu Zateckiego, jako nauczyciel. Pisywał podówczas artykuły do czasopism, opowiadania, bajki i scenariusze telewizyjne. W roku 1962 wstąpił do wojska, gdzie pracował w rozgłośni radiowej. Wraz z kolegą Jirim Sebankiem i jazzmanem Karelem Velebnym nagrał cykl relacji na żywo z wymyślonej tawerny "Pod Pająkiem". Tam to pojawił się po raz pierwszy zapomniany czeski bohater, Jara Cimrman po którym nazwano później teatr założony przez Zdenka i jego przyjaciół.
W filmie zadebiutował w roku 1968 kiedy Jiri Menzel zaproponował mu rolę prawnika w filmie "Zlo cin v santanu". Niedługo później, Menzel obsadził Sveraka w ocenzurowanym filmie "Skrivanci na niti" ("Skowronki na uwięzi"). Talent komediowy Zdenka Sveraka umożliwił mu wystąpienie w wielu znanych czeskich komediach kinowych i telewizyjnych, do których również pisywał scenariusze. Do najbardziej znanych należy rola doktora Burdy tragikomedii "Co je vam, doktore?" z roku 1984 oraz beznadziejnie zakochanego inżyniera Hnyka w "Jako jed" z roku 1985. Oba filmy reżyserował Vit Olmer. Niemniej największymi osiągnięciami jego życia są role w filmach syna "Obecna skola" ("Szkoła podstawowa" - 1991), "Akumulator 1" ("Akumulator 1" - 1994), "Kolj"a ("Kola" - 1995), oraz "Vratne Lahve" ("Butelki zwrotne" - 2007).

W filmie występują:
Zdenek Sverak jako Josef Tkaloun
Daniela Kolarova jako Eliska Tkalounova
Tatiana Vilhelmova jako Helenka
Robin Soudek jako Tomik
Jiri Machacek jako Robert Landa
Pavel Landovsky jako Reza c Sr.
Ondrej Vetchy jako Rezac Jr.

"Butelki zwrotne", Reżyseria i produkcja: Jan Sverak, Dystrybucja w Polsce: ITI Cinema, Produkcja: Czechy/2007, Czas projekcji: 101 min., Premiera w Polsce: 7 grudnia 2007 r.

Redakcja poleca

REKLAMA