Bollywood w Polsce

Od 23 do 29 marca w dwunastu miastach Polski, a więc w Warszawie, Poznaniu, Koszalinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy, Rybniku, Zabrzu, Szczecinie, Gdyni i Łodzi odbywa się już II Festiwal Bollywood.
/ 24.03.2009 13:40
Od 23 do 29 marca w dwunastu miastach Polski, a więc w Warszawie, Poznaniu, Koszalinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy, Rybniku, Zabrzu, Szczecinie, Gdyni i Łodzi odbywa się już II Festiwal Bollywood.

Na ekranach kin Multikino i SilverScreen zostaną pokazane w tych dniach filmy o tematyce poważniejszej niż rok temu. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest "Poznaj prawdziwy smak Indii": zobaczymy podczas niej m.in. film "Water" w reżyserii Deepy Mehty oraz "Dostana" Taruna Mansukhaniego. Tematyka filmów ma odbiegać od typowych, bollywoodzkich schematów radosnej i roztańczonej codzienności Hindusów, a mają dotykać spraw trudnych i kontrowersyjnych tamtejszej kultury, ukazując Indie od całkiem innej niż dotychczas strony.

Bollywood w Polsce

Akcja nominowanego do Oscara filmu „Water” rozgrywa się w 1938 roku i opowiada historię młodych wdów, które po śmierci mężów trafiają do specjalnie dla nich przygotowanego przytułku – aśramu. Jest to miejsce, w którym zobowiązane są żyć w celibacie do końca swych dni, a także w ubóstwie i ogólnym umartwianiu się. Zjawisko w tradycji Indii wzbudza wiele kontrowersji, bowiem małe dziewczynki są tam bardzo często wydawane za starych mężczyzn, co automatycznie sprawia, że mogą zostać ubezwłasnowolnione po ich śmierci w bardzo młodym wieku.

„Dostana” również skupia się na trudnej sprawie tolerancji dla mniejszości seksualnych - na tematykę filmu zareagował nawet Wyższy Sąd w indyjskim Lahore, który stwierdził, że treści jakie przekazuje wyprodukowany w USA obraz to „niepożądane, gejowskie treści” i zakazał początkowo jego emisji w hinduskich kinach. Film opowiada bowiem o dwóch przyjaciołach, którzy chcą wynająć mieszkanie wraz z podobającą się im siostrzenicą właścicielki domu i by nie wzbudzać podejrzeń o łamanie tradycji i tym samym prawa (kobieta m.in. nie może spotykać się z mężczyzną przed ślubem), chcąc zbliżyć się do jej osoby, udają parę gejów. Konwencja komediowa, jaką został nakręcony film, sprawia, że kontrowersyjna wśród Hindusów kwestia homoseksualistów potraktowana jest z przymrużeniem oka.

Te i inne obrazy hinduskiej kinematografii do zobaczenia podczas II Festiwalu Bollywood.

mm
Źródło: http://pik.wroclaw.pl/II-Festiwal-Bollywood-c185.html

Redakcja poleca

REKLAMA