Babska Muza - drugie spotkanie

Babska Muza - drugie spotkanie
Cykl Babska Muza został stworzony jako alternatywa wobec stereotypowego postrzegania kina kobiecego jako zbioru lekkich, romantycznych komedii.
/ 05.11.2007 11:02
Babska Muza - drugie spotkanie
Proponujemy Państwu ambitne filmy tworzone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn o kobietach. Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji o problemach dotykających współczesne kobiety-nastolatki oraz kobiety dojrzałe, Europejki i kobiety spoza naszego obszaru kulturowego, pokazać, jak niejednorodne jest doświadczenie bycie kobietą.

Chcemy zbudować most pomiędzy kobietami z różnych pokoleń i kultur, wybrać się w filmowe podróże do bliższych i dalszych zakątków świata, aby spotkać w nich zarówno kobiety silne, jak i słabe, wspierające się nawzajem i konkurujące ze sobą.

Głównym obszarem naszych zainteresowań jest temat solidarności kobiecej i poświęcenia, Pokażemy filmy dotykające poważnych kwestii oraz lżejsze tytuły, jednak niemniej wartościowe. Postaramy się, aby nasze spotkania przyczyniły się do rozbudzenia chęci poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy kobieca solidarność ponad różnicami jest możliwa. A do tego - po prostu proponujemy dobre kino.

Serdecznie zapraszamy, również mężczyzn, do kina Muza, ul. Św. Marcina 30 w Poznaniu.

Relacja
Na pierwszym spotkaniu Babskiej Muzy, które odbyło się 1 października, w kinie Muza zgromadziło się ponad 100 kobiet i około 10 mężczyzn. Widzowie obejrzeli prezentację multimedialną prezentującą najciekawsze twarze filmowych kobiet, a następnie wysłuchali referatu mgr Anny Śliwińskiej o różnorodności postaci i postaw kobiecych w historii kina oraz o analizę relacji, często skomplikowanych, między kobietami, jakie pokazuje kino. Wyświetlany tego dnia film - "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" - określiła jako panegiryk na temat przyjaźni kobiecej, a nie film o aborcji. Po projekcji organizatorzy zaprosili na lampkę inauguracyjnego wina i z różową ulotką w ręce uczestnicy pierwszego spotkania Babskiej Muzy rozeszli się do domów.

Drugie spotkanie z cyklu Babska Muza (5 listopada 2007 r., godz. 20.00) - Film "Fucking Amal", reż. Lucas Moodysoon, Dania/Szwecja 1998, 89 min.
W małym miasteczku o nazwie Amal nie wydarzyło się nigdy nic ekscytującego. Elin ma niezbyt dobrą reputację, lecz tak naprawdę nigdy "tego" nie robiła. Agnes, jej koleżanka ze szkoły, jest w niej bardzo zakochana, lecz zbyt nieśmiała, by zrobić coś w związku z tym. Z różnych powodów Elin jest jedynym gościem na przyjęciu urodzinowym Agnes. Po spędzonej razem nocy Elin, zaczyna desperacko unikać Agnes.
Wielki europejski przebój, a zarazem debiut reżyserski Lukasa Moodyssona, twórcy "Tylko razem". Rozgrywająca się w Amal - prowincjonalnym miasteczku, jakich pełno w każdym zakątku świata - opowieść o nastoletniej Agnes, która zakochuje się w swojej koleżance z klasy, Elin.
Moodysson w bezpretensjonalny, niemalże paradokumentalny sposób ukazuje narodziny miłości zakazanej i czystej jednocześnie - potężnego, irracjonalnego uczucia, którego nie sposób stłumić, ani podporządkować sobie, które pozwala pokonać niewyobrażalne przeszkody i wyzwala wewnętrznie.
Siła i uniwersalizm przedstawionej w filmie historii, spowodowały, że "Fucking Amal" dorównało w rodzimej Szwecji sukcesowi frekwencyjnemu przeboju wszechczasów - "Titanica", a sam Ingmar Bergman nazwał utwór Moodyssona "pierwszym arcydziełem młodego mistrza".

Spotkanie: Kobieta dojrzewająca. Problemy współczesnych nastolatek. Naszym gościem będzie Aleksandra Józefowska z Grupy Ponton z Warszawy. Jest to nieformalna grupa wolontariuszy działająca przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Ich działalność to przede wszystkim edukacja seksualna oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego.

Trzecie spotkanie: 3 grudnia 2007 r.
Film "Irina Palm", reż. Sam Garbarski.
Spotkanie: Kobieta dojrzała. Problem piętna wieku w Polsce.

Więcej o cyklu przeczytasz tu: www.muza.gutekfilm.pl, www.babskamuza.pl

Redakcja poleca

REKLAMA