Antony & The Johnsons

Antony & The Johnsons 26 czerwca 2007 zagrają w Sali Kongresowej w Warszawie.
/ 05.06.2007 07:59
Antony & The Johnsons rozpoczyna cykl koncerów "Głosy Nowego Wieku".


Szczegóły dotyczące koncertu
Już 26 czerwca o gdz. 20.00 wystąpi w Warszawie jeden z najciekawszych artystów jaki pojawił się na światowej scenie muzycznej po roku 2000 - Antony & The Johnsons. Jego występ zapoczątkuje cykl koncertów pod nazwą "Głosy Nowego Wieku", którego inicjatorami oraz organizatorami są agencja New Music Art Production oraz Tygodnik "Przekrój".
Antony & The Johnsons mają w naszym kraju sporą grupę odbiorców, którzy nie zawiedli podczas poprzednich występów grupy w Polsce (Festiwal na Malcie w Poznaniu i Wrocławski Przegląd Piosenki Aktorskiej) i wypełnili sale koncertowe do ostatniego miejsca.
Olbrzymie zainteresowanie warszawskim koncertem zapowiada, że i tym razem fani stawią się w komplecie.

Antony & The Johnsons wystąpią w Warszawie w następującym składzie:
Antony Paul Hegarty – vocal, fortepian
Jeffrey Langston – gitara
Robert Moose – gitara, skrzypce,
Julia Kent – wiolonczela
Maxim Moston - skrzypce
Thomas Bartlett – fortepian
Parker Kindred – perkusja
Douglas Wieselman - saksofon tenorowy, klarnet

Muzyczne sławy o Antonym
Usłyszeć głos Antonego to jak usłyszeć pierwszy raz Elvisa – dwa słowa i masz złamane serce, Laurie Anderson.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem "Cripple and the Starfish" poczułem obecność anioła... nadzwyczajne doświadczenie muzycznej inteligencji, głębi, a zwłaszcza pięknego serca. Antony jest spadkobiercą wspaniałego Jmmy’ego Scotta, Lou Reed.

Wszystkie emocje świata są w tym wspaniałym głosie, Diamanda Gallas.

Krótko o Antonym i zespole
Wydany w 2000 roku pierwszy album Antoniego sprawił, ze nietuzinkowym głosem Antony’ego od razu zachwycił się sam Lou Reed i w efekcie Antony zaśpiewał na jego płycie Raven (2003)I występował jako gość Specjalny na jego trasie koncertowej. Przełomowy dla kariery Antoniego okazał się rok 2005, wtedy ukazał się jego drugi album Antony & the Jonsons: "I’ Am A Bird Now" który zebrał entuzjastyczne recenzje i sprawił ze o Antonym stało się głośno. Na płycie występują także inni znani nowojorscy artyści Lou Reed, Boy George i Rafus Wainwright. Jednak najważniejszy jest głos Antoniego – to jego barwa i niezwykła skala zawsze hipnotyzują słuchacza. W 2005 roku Antony wraz ze swą grupą zagrał ponad 200 koncertów na całym świecie. Wystąpił także w nowym filmie Laurie Anderson i w filmie dokumentalnym o Leonardzie Cohenie. Album "I Am A Bird Now" został nagrodzony prestiżową nagroda Merkury i kilka tygodni spędził na wysokiej pozycji na brytyjskiej liście bestsellerów. W Polsce Antony wystąpił na ubiegłorocznym Festiwalu Malta i tegorocznym festiwalu piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Warto wspomnieć, ze bilety na jego koncert były wyprzedane na kilka tygodni wcześniej.

"Głosy Nowego Wieku"
Najpierw pojawiła się nowa fala songwriterów. Czyli artystów kompletnych - piszących dla siebie piosenki, śpiewających je, często do własnego akompaniamentu. Ludzi, którzy mocniej przeżywają świat dookoła, chcą o tym śpiewać, ale nie potrzebują do tego machiny autorów, kompozytorów i producentów. Osobowości muzyki XXI wieku, nowych głosów. Artystów, dla których Bob Dylan, Nick Drake i Joni Mitchell to ważniejsze punkty odniesienia niż wszystko to, co działo się w muzyce przez ostatnie lata. Dla których dobra piosenka jest ważniejsza niż cuda studyjnej technologii.

Później była kompilacja "Przekroju". Wydane dwa lata temu "Głosy nowego wieku" zbierały najciekawsze wokalistki i wokalistów tego nowego pokolenia w zestaw, jakiego nigdy przedtem na polskim rynku nie było: od tych najbardziej popularnych (Norah Jones, Badly Drawn Boy), przez twórców otoczonych swoistym kultem (Ursula Rucker, Emiliana Torrini, Bright Eyes, Laura Veirs), po najświeższą falę amerykańskich artystów, wówczas mało w Polsce znanych, a dziś niezwykle cenionych i zapraszanych na kolejne koncerty (Antony and the Johnsons, Devendra Banhart, CocoRosie). Staraliśmy się o różnorodność, prezentując zarówno wokalistów folkowych, jak i tych kojarzonych z nowym soulem, czy nawet hip-hopem. Wierzymy do dziś, że to różne oblicza tej samej fali.

Pora na kolejną część akcji. Artyści z "Głosów nowego wieku" i kolejne postacie bliskie idei tamtej składanki, na które również staramy się zwracać uwagę, są dziś bliższe polskim słuchaczom. To mile widziani koncertowi goście. Stąd pomysł, żeby właśnie twórców ambitnej nowej piosenki zapraszać na występy na żywo w naszym kraju. Niektórzy już tu byli, ale zaprezentowali się bardzo wąskiej, ograniczonej publiczności, inni nie występowali w Polsce nigdy. Dzięki temu koncertowemu cyklowi będą już za chwilę na wyciągnięcie ręki. Zaczynamy od twórcy łączącego oba projekty, który w ciągu dwóch lat z mało znanego nowojorskiego artysty stał się dla wielu osób ikoną współczesnej wokalistyki. 26 czerwca w Warszawie cykl otworzy Antony and the Johnsons.
Bartek Chaciński/ Przekrój