"Anioły i demony"

PK-05.JPG fot. UIP
Twórcy fenomenalnego “Kodu Da Vinci” powracają na ekrany kin z nową, długo oczekiwaną produkcją “Anioły i demony”, nakręconą na podstawie bestsellerowej powieści Dana Browna
/ 12.05.2009 12:05
PK-05.JPG fot. UIP
Widzowie ponownie zobaczą na ekranie Toma Hanksa w roli światowej sławy historyka i badacza symboli - profesora uniwersytetu Harvarda Roberta Langdona. Profesor i tym razem odkryje tropy prowadzące do stowarzyszenia o wielowiekowej tradycji, które w realizacji swoich celów nie cofnie się przed niczym, nawet morderstwem. Obraz powstał przy udziale takich znakomitości świata filmu jak reżyser Ron Howard oraz producenci Brian Grazer, Ron Howard i John Calley. Autorami scenariusza są David Koepp i Akiva Goldsman.

Jakież to przerażające odkrycie może sprawić, że Watykan zwróci się o pomoc do Roberta Langdona, człowieka, który złamał najbardziej strzeżony w historii ludzkości kod, kryjący prawdę o podwalinach Kościoła? Kiedy Langdon odkrywa dowody wskazujące na odrodzenie się wielowiekowego braterstwa znanego pod nazwą Iluminaci – najbardziej wpływowej organizacji podziemnej w historii ludzkości - wskazują one niezbicie na zagrożenie odwiecznego wroga organizacji – Kościoła Katolickiego. Zegar na ustawionej przez Iluminatów bombie zaczyna już tykać. Mając na to niezbite dowody i chcąc zapobiec katastrofie Langdon udaje się do Rzymu, gdzie zagadkę pomaga mu rozwiązać Vittoria Vetra, piękna i tajemnicza włoska badaczka pracująca dla instytutu CERN. Przy udziale tych dwojga rozpoczyna się zapierająca dech w piersiach podróż, wiodąca przez krypty wiecznego miasta, tajemnicze katakumby Watykanu, opuszczone katedry, aż do najbardziej tajemniczego na świecie grobowca. Langdon i Vetra będą podążać śladami liczącej sobie 400 lat organizacji Iluminatów, a ich działania mogą okazać się jedyną szansa Watykanu na przetrwanie.

Kto jest kim?
Film “Anioły i Demony” rozpoczyna się od momentu, w którym umiera papież i zbiera się konklawe, podczas którego Kolegium kardynalskie dokonuje wyboru nowej głowy Kościoła.
Wśród kardynałów znajdują się tzw. preferiti, kardynałowie uważani za najbardziej liczących się kandydatów przy wyborze na nowego papieża. Proces konklawe owiany jest mgłą tajemnicy i odbywa się w całkowitym odosobnieniu od zewnętrznego świata. Jedyna forma komunikacji ze światem następuje w momencie, kiedy nad Kaplica Sykstyńską pojawia się biały dym znamionujący dokonanie wyboru nowej głowy Kościoła. Towarzyszy mu dźwięk bijących dzwonów.

Osoba na stanowisku kardynała kamerlinga pełni w Watykanie szczególne obowiązki. To właśnie on oficjalnie stwierdza śmierć papieża i dokonuje zniszczenia papieskiego pierścienia, zwanego Pierścieniem Rybaka, wraz z oficjalną pieczęcią. Do czasu wyboru nowego papieża kamerling jest oficjalnie głową państwa Watykańskiego.

Gwardia Szwajcarska nieprzerwanie pełni rolę straży przybocznej papieża oraz kolegium kardynałów od 22 stycznia 1506. Aby móc służyć w Gwardii należy spełniać określone warunki – mogą tam trafić jedynie niezamężni mężczyźni, katoliccy obywatele Szwajcarii w wieku od 19 do 30 lat, o wzroście powyżej 174 cm. Muszą też oni odbyć wcześniej zasadniczą służbę wojskową w armii swego kraju.

Ogólne obowiązki policyjne w Watykanie sprawuje Żandarmeria. Zajmuje się on utrzymaniem porządku, kontrolą ruchu ulicznego, a także prowadzeniem śledztw w sprawie porwań i morderstw.

W “Aniołach i demonach” wszystkie te grupy zostają zmuszone do podjęcia działań w momencie, kiedy Iluminaci dokonują porwania kilku kardynałów i straszą, że będą zabijać każdego z nich co godzinę, doprowadzając do kulminacji w postaci eksplozji podłożonej bomby w Watykanie.
Oficjalnie, przyjmuje się, że prawdziwi Iluminaci byli tajnym stowarzyszeniem o charakterze masońskim założonym w Bawarii w 1776 roku, a wśród jego członków było około 2.000 “wolnomyślicieli” wywodzących się z najwyższych kręgów sztuki, nauki i polityki. Za cel stawiali sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów. Działalność Iluminatów została oficjalnie zlikwidowana pod koniec XVIII wieku.
Wielu jednak jest przekonanych, że korzenie tego tajnego stowarzyszenia sięgają dużo głębiej – Iluminaci mogli istnieć już od XVI wieku, a ich ruch mógł być zrodzony z potrzeby przeciwdziałania niesłusznej naukowo działalności Kościoła w tym czasie. W „Aniołach i demonach” ci krzewiciele “Idei Oświeconych” zostali zmuszeni do prowadzenia działalności podziemnej ponad sto lat temu. Od tego czasu grupa stała się zagorzałymi przeciwnikami Watykanu, czego świadectwem stało się oddawanie czci czterem żywiołom natury – ziemi, powietrzu, ogniu i wodzie. W takiej scenerii osadzona jest przedstawiona w filmie historia, która rozwija się w zawrotnym tempie i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.
Są osoby przekonane, że Iluminaci nadal istnieją – w Internecie można znaleźć wiele artykułów, materiałów filmowych i historii sugerujących, że osoby powiązane z Iluminatami sprawują kontrolę nad światem, zajmują wysokie, wpływowe stanowiska i tworzą nowy porządek świata, zmierzający do zastąpienia rządów krajowych, nowym zjednoczonym rządem „oświeconych”.

W filmie występują:
Tom Hanks jako Robert Langdon
Ewan McGregor jako Kardynał Kamerling
Ayelet Zurer jako Vittoria Vetra
Stellan SkarsgĆrd jako Richter

"Anioły i demony", Reżyseria: Ron Howard, Scenariusz: David Koepp, Dystrybucja filmu w Polsce: UIP, Premiera filmu: 15 maj 2009

Redakcja poleca

REKLAMA