Ale Kino! vs. Godzilla

Jak rozpoznać ikonę popkultury? Kto zasługuje na takie miano? Jak się okazuje, nietrudno to sprawdzić. Wystarczy przyjrzeć się uważnie temu, co nasza najlepsza kumpela będzie nosić na swojej koszulce podczas najbliższej imprezy.
/ 01.03.2010 13:06
Jak rozpoznać ikonę popkultury? Kto zasługuje na takie miano? Jak się okazuje, nietrudno to sprawdzić. Wystarczy przyjrzeć się uważnie temu, co nasza najlepsza kumpela będzie nosić na swojej koszulce podczas najbliższej imprezy.

Dzisiaj to, co w kulturze jest najbardziej trendy, natychmiast gładko wnika w naszą codzienność. W słodkich czasach podstawówki nosiłyśmy śniadanie w plastikowych pudełkach z Myszką Miki, a nasi koledzy zapamiętale kolorowali obrazki przedstawiające Wojownicze Żółwie Ninja. Współcześnie gwiazdy popkultury dalej rządzą światem. Jednak tylko nielicznym udało się całkowicie zawładnąć zbiorową wyobraźnią. Shinichi Wakasa, specjalista od efektów specjalnych odpowiedzialny od końca lat 80. za wizerunek Godzilli, opisuje fenomen potwora krótko i bez fałszywej skromności: „Godzilla to największy wkład, jaki wniosła Japonia do filmowej fantastyki. Godzilla to japońska Myszka Miki”.

Ale Kino! vs. Godzilla

Wakasa miał rację! Wbrew pozorom dwie maskotki narodowe - amerykańską Myszkę Miki i japońskiego Godzillę - więcej łączy niż dzieli. Tak jak Myszka Miki, Godzilla jest jednym z największych bohaterów światowej popkultury. Blisko pół wieku od swojego debiutu w 1954 roku, dociera do kolejnych pokoleń odbiorców.

Ale Kino! vs. Godzilla

Jego słynny ryk, powstały w wyniku pocierania nasączonej żywicą rękawicy o struny kontrabasu, można usłyszeć nie tylko w filmach, ale i na niejednej mocnej rockowej płycie. Jest to zarazem jeden z najpopularniejszych dzwonków komórkowych. Nie ma bowiem nic lepszego, niż ogłuszający hałas wydobywający się z komórki wśród pasażerów porannego autobusu. Po wizerunek Godzilli ochoczo sięgają filmowcy, raz składając mu hołd, a raz zabawnie parodiując, jak to miało miejsce w wielu odcinkach „Simpsonów”, „South Parku” i „Głowy rodziny”. Często też zestawiano go z innymi ikonami popkultury. Ale kino! rozpocznie swój „potworny” cykl właśnie takim pojedynkiem. 1 marca Godzilla zmierzy się z King Kongiem w kultowej produkcji „King Kong kontra Godzilla” z 1964 roku. Warto już teraz pomyśleć o męskim ramieniu do ochrony przed jaszczurem!

Ale Kino! vs. Godzilla

Współczesna moda z chęcią sięga po ikony popkultury. Komiksowi herosi, tacy jak Batman i Superman, trafiają na koszulki, torby i kurtki. Niszcząc japońskie miasta oraz ścierając się z najrozmaitszymi potworami Godzilla stał się inspiracją dla artystów kreujących najnowsze trendy. Ze względu na zamiłowanie każdej z nas do odrobiny ekstrawagancji, chętnie eksponujemy japońskiego jaszczura na naszych ubraniach. Nike i Puma wypuściły linie butów inspirowanych Godzillą. Przy odrobinie samozaparcia możemy także nabyć obuwie, które będzie imitowało otwartą paszczę potwora. Godzilla walczy także w słusznej sprawie. Artysta Brandon Blommaert, chcąc zwiększyć zainteresowanie ekologią, przedstawił swoją pracę, w której pojawiają się nowi przeciwnicy japońskiego monstrum w całości stworzeni ze śmieci i odpadków. Mniej poważnie traktują swojego ulubionego stwora jego miłośnicy, skupieni w wielu fan klubach króla potworów. Fani Godzilli przebierają się za niego i toczą walki na śmierć i życie podczas konwentów i maratonów filmowych. Warto zalogować się na Facebook.com i dołączyć do jednej z wielu grup zrzeszających zwolenników jaszczura i żywo uczestniczyć w świecie Godzilli.

Ale Kino! vs. Godzilla

Uszy Myszki Miki, znak Batmana oraz wściekłe oblicze Godzilli to ikony współczesnej kultury popularnej, obok których nie da się przejść obojętnie. Na zawsze wniknęły w nasze życie i pojawiają się w wielu zaskakujących miejscach. Japoński potwór jest jedną z najpopularniejszych marek na świecie i od pięćdziesięciu lat żadne inne monstrum nie odebrało mu szczytnego miana króla potworów. Przekonaj się o tym sama w każdy marcowy poniedziałek na antenie ale kino! Więcej: godzilla.alekino.pl

1 marca, godz. 20.10 - „Kino Mówi Extra – Godzilla”
1 marca, godz. 20.25 - „King Kong kontra Godzilla”
8 marca, godz. 20.10 - „Godzilla kontra Mechagodzilla”
15 marca, godz. 20.10 – „Powrót Godzilli”
22 marca, godz. 2010 – „Godzilla, Mohra i król Gidorah atakują”

źródło: materiały prasowe ale kino!

(a.)

Redakcja poleca

REKLAMA