Adamczyk, Woronowicz i Kazadi w komedii „Święty interes”

„Wszyscy święci” polskiego kina wreszcie grzeszą... humorem! Adam Woronowicz i Piotr Adamczyk bawią do łez w „Świętym interesie” Macieja Wojtyszki, nawiązującym do najlepszych tradycji gatunku komedii prowincjonalnej.
„Święty interes” to komediowa opowieść o dwóch braciach (Piotr Adamczyk i Adam Woronowicz), którzy wracają do rodzinnej wsi na pogrzeb dawno niewidzianego ojca. Okazuje się, że w spadku odziedziczyli jedynie rozpadającą się stodołę wraz ze starą, rozklekotaną Warszawą M-20. Losy samochodu budzą ogromne zainteresowanie mieszkańców wsi, gdyż wieść gminna niesie, że w przeszłości należał on do biskupa Karola Wojtyły. Przekonani o cudownej, uzdrawiającej mocy pojazdu, ludzie chcą odkupić auto od spadkobierców. Ci zaś mają nadzieję, że sprzedaż pojazdu pozwoli im wydobyć się z finansowych tarapatów. Tym bardziej, że Leszek ma dość pracy sprzątacza w Szwecji, zaś na Janku ciążą ogromne hazardowe długi.

Skąpana w słońcu polska prowincja przypomina tę znaną doskonale z serii filmów „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego. Maciej Wojtyszko portretuje ją jednak w swój osobisty, odrobinę odmienny sposób, łącząc zmysł komediowy z przenikliwością w wychwytywaniu naszych narodowych słabości. Zawsze też patrzy na swoich bohaterów z sympatią. Mieszkańcy wsi, choć gościnni i uczynni, skrywają przed światem tajemnicę Warszawy M-20. W obliczu możliwej utraty „świętego” auta gotowi są postawić wszystko na jedną kartę.

W filmie występują:
Piotr Adamczyk jako Leszek Rembowski
Adam Woronowicz jako Janek Rembowski
Patricia Kazadi jako Mo
Matylda Baczyńska jako Nikola
Dorota Landowska jako Dyrektorowa
Anna Łopatowska jako Ciocia Olesia
Maria Winiarska jako Marysia
Tomasz Międzik jako Dujnik
Arkadiusz Smoleński jako Szostak
Wojciech Skibiński jako Kozioł
Krzysztof Jędrysek jako Dyrektor
Mariusz Bonaszewski jako Borys„Święty interes”, Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Produkcja: Polska 2010, Czas trwania: 86 min., Dystrybucja Filmu: Kino Świat, Premiera: 27 sierpnia 2010
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)