„Droga do szczęścia" już w kinach

Na podstawie powieści Richarda Yatesa pt. "Droga do szczęścia" („Revolutionary Road”) nakręcony został film będący wnikliwym obrazem amerykańskiego społeczeństwa i małżeństwa widzianego z dwóch perspektyw – oczami Franka (trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii Leonardo DiCaprio) oraz April (pięciokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Kate Winslet).
/ 02.02.2009 12:09
Na podstawie powieści Richarda Yatesa pt. "Droga do szczęścia" („Revolutionary Road”) nakręcony został film będący wnikliwym obrazem amerykańskiego społeczeństwa i małżeństwa widzianego z dwóch perspektyw – oczami Franka (trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii Leonardo DiCaprio) oraz April (pięciokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Kate Winslet).

Historia opisana przez Yatesa pokazuje wycinek rzeczywistości Ameryki lat 50-tych i stawia jednocześnie pytanie, które od tamtego czasu stale powraca w relacjach miedzy ludźmi: czy dwoje ludzi może wyrwać się z rutyny codzienności bez ryzykowania rozpadu związku?

O filmie

"Moja książka została szeroko odczytana jako powieść przeciwko życiu na amerykańskich przedmieściach, co, muszę przyznać, w dużej mierze rozczarowało mnie. . . . Sądzę, że bardziej chodziło mi o wystawienie złego świadectwa szeroko rozumianej postawie konformizmu, wszechobecnej w tym kraju i to z pewnością nie tylko na przedmieściach. To spojrzenie na kurczowe trzymanie się bezpieczeństwa i stabilizacji za wszelką cenę . . . co sugerowałoby, że rewolucyjna droga podjęta przez Amerykanów w 1776 roku zabrnęła w latach 50-tych w ślepą uliczkę i osiągnęła swój martwy punkt." (Richard Yates, w wywiadzie dla „Ploughshares”, 1992)
„Droga do przebaczenia” już w kinach
W roku 1961, przepełniona emocjami powieść Richarda Yatesa pt. „Revolutionary Road”, wstrząsnęła amerykańskimi kręgami literackimi. Dwie główne postacie powieści, para młodych kochanków z wielkimi marzeniami, Frank i April Wheeler stali się w oczach czytelników niezwykle realnymi przedstawicielami swojego pokolenia. Od czasu wydania książki Frank i April przyczynili się do burzliwych dyskusji na temat charakteru małżeństwa, roli mężczyzny i kobiety we współczesnym społeczeństwie, jak również możliwości pogodzenia ze sobą realiów życia rodzinnego, pracy i odpowiedzialności z idealistycznymi pragnieniami i marzeniami z młodości. Kiedy Frank i April wpadają na pomysł wprowadzenia świeżego powiewu do swojego małżeństwa za sprawą przeprowadzki do uosabiającego w ich mniemaniu wolność i ekscytację Paryża, decyzja ta wzbudza w obydwojgu odmienne uczucia i doprowadza do konfliktu pomiędzy marzeniami kobiety i obawami mężczyzny o niemożność spełnienia tych marzeń.

Powieść Yatesa z czasem stała się jedną z najbardziej znaczących książek ubiegłego stulecia docenianą zarówno przez czytelników, jak i krytykę oraz twórców literackich. Otwierała ona oczy na wiele zjawisk i wnikliwie prezentowała przełomowy moment w życiu Ameryki, kiedy to po doświadczeniu II Wojny Światowej klasa średnia rozpoczynała całkowicie nowe życie, skupiając się na bezpiecznym i dostatnim funkcjonowaniu rodziny, przepełnionym z drugiej strony samozadowoleniem i konformizmem. Książka nie tylko znakomicie oddawała klimat lat 50-tych w Ameryce, ale również dotykała istotnych kwestii ponadczasowych – walki pomiędzy radosną pasją ideałów młodości a kompromisami relacji międzyludzkich. Powieść Yatesa z jej psychologiczna wnikliwością dała początek undergroundowym prądom, które miały ogromny wpływ na wielu znaczących twórców amerykańskich XX wieku.

Po długich latach oczekiwania “Droga do szczęścia" trafia w końcu na ekran jako wnikliwa obserwacja amerykańskiego społeczeństwa, widziana oczami reżysera Sama Mendesa.

Aktorzy

LEONARDO DiCAPRIO (Frank Wheeler) trzykrotnie nominowany do Oscara, ostatnio w 2007 roku za rolę w wyreżyserowanym przez Edwarda Zwicka obrazie "Krwawy diament". W tym samym roku DiCaprio otrzymał nominacje do wielu prestiżowych nagród przemysłu filmowego, w tym Złotego Globu i BAFTA za kreację w nagrodzonym Oscarem obrazie “Infiltracja", trzecim już wspólnym przedsięwzięciu z reżyserem Martinem Scorsese. Jednym z wcześniejszych był nakręcony w 2004 roku “Aviator", za który aktor był nominowany do Nagrody Akademii oraz otrzymał statuetkę Złotego Globu.
„Droga do przebaczenia” już w kinach
Urodzony w Hollywood w Kalifornii, DiCaprio rozpoczął przygodę z filmem w wieku 14 lat. Momentem przełomowym w jego karierze był film "Chłopięcy świat" w reżyserii Michaela Caton-Jonesa, w którym zagrał rolę Tobiasa Wolffa, grając u boku takich gwiazd jak Robert De Niro i Ellen Barkin. W tym samym roku (1993) DiCaprio zagrał razem z Johnnym Deppem w obrazie Lasse Hallström “Co gryzie Gilberta Grape’a". Rola upośledzonego umysłowo młodego chłopaka przyniosła mu pierwsze w karierze nominacje do Oscara i Złotego Globu.

W 1995 roku aktor zagrał główne role w trzech odmiennych w stylistyce filmach – westernie Sama Raimi "Szybcy i martwi" z Sharon Stone, Genem Hackmanem i Russellem Crowe; dramacie obyczajowym "Przetrwać w Nowym Jorku" oraz kostiumowym obrazie Agnieszki Holland "Całkowite zaćmienie", w którym zagrał rolę francuskiego poety Arthura Rimbauda. W kolejnym roku powstały dwie produkcje z udziałem aktora: wyreżyserowana przez Baza Luhrmanna filmowa współczesna adaptacja “Romea i Julii" oraz "Pokój Marvina". W 1997 roku DiCaprio zagrał jedną z głównych ról w absolutnym przeboju kasowym “Titanicu". Film pobił wszelkie rekordy popularności (do dziś dnia jest najbardziej dochodowym obrazem wszech czasów) i zdobył w sumie 11 statuetek Oscara, w tym za najlepszy film roku. W kolejnych latach filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Celebrity" Woody’ego Allena, “Złap mnie jeśli potrafisz" Stevena Spielberga oraz “Gangi Nowego Jorku" Martina Scorsese.

Oprócz kariery aktorskiej DiCaprio znany jest z poświecenia się sprawom ochrony środowiska. Ostatnio napisał scenariusz, wyprodukował i był narratorem uznanego obrazu dokumentalnego poruszającego sprawy ochrony środowiska "The 11th Hour".

KATE WINSLET (April Wheeler) dorastała w aktorskiej rodzinie i rozpoczęła współpracę z brytyjską telewizją jako młoda aktorka w wieku zaledwie trzynastu lat. Kiedy miała lat siedemnaście zagrała w obrazie Petera Jacksona "Niebiańskie istoty", który przyniósł jej międzynarodową sławę. Niedługo potem, w 1995 roku, wystąpiła w roli Marianne Dashwood w nakręconej przez Anga Lee adaptacji "Rozważnej i romantycznej". Wtedy też Kate otrzymała swoja pierwsza nominację do Nagrody Akademii i Złotego Globu. Za swoją kreację wyróżniona została również nagrodą BAFTA i Screen Actors Guild.
„Droga do przebaczenia” już w kinach
Aktorka zagrała niedługo potem rolę Rose w absolutnym przeboju wszech czasów, wyreżyserowanym przez Jamesa Camerona, "Titanicu". Na ekranie partnerował jej Leonardo DiCaprio. W wieku zaledwie 22 lat Kate otrzymała swoją drugą nominację do Nagrody Akademii. W kolejnych latach powstały takie tytuły z udziałem aktorki jak: “W stronę Marrakeszu" Gilliesa McKinnona, wyreżyserowany przez Jane Campion "Święty dym”, "Zatrute pióro", "Iris" oraz "Enigma". W 2004 roku Kate udała się do Nowego Jorku, przefarbowała włosy na niebiesko i pomarańczowo, po czym brawurowo zagrała rolę zwariowanej Clementine w "Zakochanym bez pamięci", za który nominowana była między innymi do Oscara, Złotego Globu i BAFTA. W tym samym roku powstał również "Marzyciel" z udziałem aktorki i Johnny’ego Deppa.

 Revolutionary Road - Official Trailer 
 Revolutionary Road - Official Trailer 

W ostatnich latach filmografia aktorki wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Wszyscy ludzie króla", komedię romantyczną "The Holiday" z Cameron Diaz, Judem Law i Jackiem Blackiem oraz obraz "Małe dzieci" - piąty obraz, za który Winslet nominowana była do Oscara.

źródło: materiały prasowe UIP

(a.)

Redakcja poleca

REKLAMA