"1920 Bitwa Warszawska"

1920 Bitwa Warszawska fot. Glinka Agency/Zodiak
Nakręcony z wielkim rozmachem w technologii 3D film Jerzego Hoffmana przenosi nas do pamiętnej bitwy warszawskiej. Na ekranie plejada aktorska: Borys Szyc, Daniel Olbrychski i debiutująca na wielkim ekranie Natasza Urbańska.
/ 30.09.2011 10:27
1920 Bitwa Warszawska fot. Glinka Agency/Zodiak

Warszawa, rok 1920. Ola jest aktorką warszawskiego teatru rewiowego i narzeczoną Jana, lewicującego poety i kawalerzysty. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, Jan postanawia oświadczyć się Oli i natychmiast ożenić. Ślubu w kościele św. Anny w Warszawie udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmier- ci. Tymczasem Olę nachodzi w teatrze natrętny wielbiciel, kapitan żandarmerii Kostrzewa. Wkrót- ce Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy. Wciąż ma nadzieję na odnalezienie męża, po którym wszelki ślad zaginął...
Wątek miłosny jest przeplatany z wydarzeniami, w których uczestniczą postacie kluczowe dla opisy- wanych historycznych zdarzeń.

Historia inspiracją dla Hoffmana
Bitwa warszawska była jedyną zwycięską bitwą stoczoną samodzielnie przez Polaków od XVII wieku i pozwolila zatrzymać Armię Czerwoną i odzyskać niepodległość przez Polaków. Film Jerzego Hoffmana pokazuje tło historyczne tego wydarzenia przedstawione jako wielkie widowisko, pełne dynamicznej batalistyki. Zainscenizowano między innymi szarże kawalerii, ataki piechoty na bagnety, działania czołgów, aut i pociągów pancernych, balonów obserwacyjnych i samolotów z tamtych lat.

Jerzy Hoffman do współpracy zaprosił scenarzystę Jarosława Sokóła. Razem stworzyli oni wielkie widowisko z dynamiczną fabułą. Budżet wyniósł 27 milionów złotych (około 9 milionów dolarów). Zdjęcia trwały od 29 czerwca do 30 września 2010 roku. Kręcono między innymi na terenie twierdzy Modlin, w Warszawie (m.in. na Krakowskim Przedmieściu), Lublinie, Suchej koło Węgrowa, Piotrkowie Trybunalskim, Zamościu, Kazuniu czy Zielonce.

Hoffmanowi udało się pozyskać nie tylko im- ponujący zespół aktorskich sław, ale także legion niezwykle cenionych w branży fachowców o międzynarodowej renomie, wśród nich Sławo- mira Idziaka, nominowanego do Oscara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu”. Dla Idziaka warun- kiem udziału w tym przedsięwzięciu była realizacja filmu w technice 3D. – Uważam, że technika 3D to jeden z poważnych argumentów przemawiających szcze- gólnie do młodych, do których przecież film ten jest skie- rowany

Olbrychski w roli Piłsudskiego
W roli Józefa Piłsudskiego Jerzy Hoffman obsadził aktora, z którym na planie spotykał się już wielokrotnie: Daniela Olbrychskiego. – Hoffman zawsze daje mi takie wyzwania, że nie wiadomo, czy Bogu dziękować, czy pomyśleć: „A niech to szlag!” – żartował aktor w rozmowie z Janem Bończą-Szabłowskim z „Rzeczpospolitej”. – Przecież nie ma Polaka, który by nie uważał się za szczególnego znawcę Piłsudskiego. Podobnie jak przed laty nie było Polaka, który nie wiedziałby, jak ma wyglądać Kmicic. Kiedy Hoffman, kompletując obsadę „Potopu”, powierzył mi tę rolę, wybuchła narodowa awantura. Teraz w przypadku Marszałka takiej awantury już raczej nie było. Olbrychski podszedł do wyznaczonego mu zadania z wielką pieczołowitością.


Urbańska i Szyc razem w duecie

Jerzy Hoffman podkreślał, że Borys Szyc w roli Jana Krynickiego kontynuuje najlepsze tradycje młodego Zbigniewa Cybulskiego i młodego Daniela Ol- brychskiego. – Jest niewątpliwie klasą samą w sobie – komplementował aktora reżyser. – Ale pragnę zwrócić uwagę na jego partnerkę Nataszę Urbańską. Gra tancerkę i śpiewaczkę kabaretową, więc można powiedzieć – samą siebie. O tym, że potrafi śpiewać i tańczyć, przekonała już wielokrotnie. Niektórzy się zastanawiali, czy poradzi so- bie z zadaniami typowo aktorskimi. Okazało się, że jej Ola Raniewska zarówno w scenach dramatycznych, jak i lirycznych jest wiarygodna i bardzo prawdziwa. Natasza ma po prostu wielki talent aktorski. W filmie Urbań- ska śpiewa znane przedwojenne szlagiery i piosenki żołnierskie, ale także nowe utwory skomponowane – w klimacie XX-lecia międzywojennego – przez Krzesimira Dębskiego, w tym jedną piosenkę w du- ecie z Borysem Szycem, do której słowa napisał Ja- cek Cygan. To pierwszy wspólny utwór Dębskiego i Cygana od czasu słynnej „Dumki na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”.

Zobacz zwiastun filmu:



W filmie występują:
Natasza Urbańska jako Ola Raniewska
Borys Szyc jako Jan Krynicki
Daniel Olbrychski jako Józef Piłsudski
Jerzy Bończak jako kapitan Kostrzewa
Adam Ferency jako czekista Bykowski
Bogusław Linda jako pułkownik Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Ewa Wiśniewska jako Ada
Aleksander Domogarow jako sotnik Kryszkin
Olga Kabo jako Sofia Nikołajewna
Andrzej Strzelecki jako Wincenty Witos
Michał Żebrowski jako premier Władysław Grabski
Rafał Cieszyński jako porucznik Kowalewski
Łukasz Garlicki jako ksiądz Ignacy Skorupka
Piotr Głowacki jako Anatol
Wojciech Solarz jako Samuel


"1920 Bitwa Warszawska", Reżyseria: Jerzy Hoffman, Czas trwania: 110 min., Dystrybucja: Forum Film Poland, Premiera: 30 września 2011

Redakcja poleca

REKLAMA