POLECAMY

Znamy zwycięzców festiwalu w Cannes

Cannes 2009 już za nami. Trzeba przyznać uczciwie – najwięcej emocji wzbudzały nie filmy, a kto z kim (i w czym!) pojawił się na festiwalu. Ciekawych kreacji nie brakowało, więc w Internecie rozgorzały dyskusje, która gwiazda wystąpiła w tej najpiękniejszej. Bywało stylowo i elegancko, raz skromnie, innym razem z rozmachem.
Cannes 2009 już za nami. Trzeba przyznać uczciwie – najwięcej emocji wzbudzały nie filmy, a kto z kim (i w czym!) pojawił się na festiwalu. Ciekawych kreacji nie brakowało, więc w Internecie rozgorzały dyskusje, która gwiazda wystąpiła w tej najpiękniejszej. Bywało stylowo i elegancko, raz skromnie, innym razem z rozmachem. Aishwarya Rai, Eva Longoria czy może Abbie Cornish? – internautki wcale nie są zgodne, która z gwiazd prezentowała się najokazalej na czerwonym dywanie. Duże emocje wzbudziło również pojawienie się w Cannes Angeliny Jolie i Brada Pitta, jednak mimo wspólnych zdjęć, plotki o kryzysie tej pary to nadal główny temat plotkarskiej prasy za oceanem.

Jednak nie o tym miało być, a o zwycięzcach tegorocznej edycji, liczącego się dużym uznaniem, festiwalu. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników, wśród faworytów wymieniało się m.in. filmy Quentina Tarantino, Pedro Almodóvara i Larsa von Triera. Kto znalazł się wśród laureatów 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes?

Znamy zwycięzców festiwalu w Cannes

Złotą Palmą nagrodzono Michaela Haneke za dramat „Biała wstążka” („Das Weisse Band”), opowiadający o czasach, kiedy w Niemczech zaczynał budzić się nazizm. Film otrzymał również nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz wyróżnienie jury ekumenicznego.

Za najlepszą aktorkę uznano Charlotte Gainsbourg, która wystąpiła w budzącym wiele kontrowersji „Antychryście” Larsa von Triera (film ten otrzymał również „antynagrodę” jury ekumenicznego). Obraz duńskiego reżysera, określany mianem „pornograficznego horroru”, w wersji bez cenzury pojawi się jeszcze w maju na polskich ekranach.

Christopher Waltz, grający nazistowskiego oficera w filmie „Bękarty wojny” (reż. Quentin Tarantino), uznany został za najlepszego aktora. Grand Prix nagrodzono dramat „Un prophete" (reż. Jacques Audiard), zaś Nagrodę Jury - Prix de Jury otrzymały obrazy „Fish Tank" (reż. Andrea Arnold) oraz „Bak-Jwi” (reż. Park Chan-Wook). Doceniono także reżysera Brillante Mendoza („Kinatay") oraz scenarzystę Lou Ye za „Chun feng chen zui de ye wan" („Spring Fever").
Jury ekumeniczne nagrodziło film Kena Loacha, „Looking For Eric” („Poszukując Erica”). Alain Resnais, jeden z najważniejszych reżyserów Nowej Fali, został uhonorowany w Cannes za całokształt twórczości.

fot. kadr z filmu „Biała wstążka”
więcej: festival-cannes.com
(a.)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)