W krakowskim Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 8) do dnia 8 listopada otwarta jest interesująca wystawa zatytułowana „Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności”. Historię dodatku, bez którego wiele z nas nie wyobraża sobie dziś życia, powinna poznać każda współczesna kobieta. Skąd fenomen damskiej torebki? Jak jej kształt i zastosowanie zmieniał się na przestrzeni wieków? Właśnie na te pytania, wędrując od gabloty do gabloty, znajdziemy odpowiedź w krakowskim muzeum.
Z futerka geparda, rekina czy strusia. Skórzane, atłasowe lub aksamitne. Haftowane cekinami, zdobione paciorkami szklanymi i plecione ze słomki. Z muszelek, folii bąbelkowej oraz trzciny. Torebki na spacer, plażę lub przyjęcie. Kuferki, sakiewki, jałmużniczki, woreczki na robótki ręczne, mufki i châtelaines (niewielkie klamerki z łańcuszkami, do których przyczepiano m.in. flakoniki perfum lub notesiki). Oglądając kolejne eksponaty możemy się przekonać, że moda, od średniowiecza do współczesności, ulegała ciągłym zmianom. Czasem zwyciężała potrzeba elegancji, innym znów razem wygoda i przydatność danej torebki.
W średniowieczu popularne były jałmużniczki, w których przechowywano drobne pieniądze przeznaczone na jałmużnę. Do XVII wieku monety i żetony do gier hazardowych trzymano w ściąganych na sznurkach sakwach i sakiewkach, zaś robótki ręczne w bogato zdobionych woreczkach. Za czasów napoleońskich zaczęły się pojawiać ozdabiane motywami antycznymi torebki „do ręki”, zwane „reticule”, przy produkcji których wykorzystywano różne materiały i techniki. Kiedy nastąpił rozwój kolei, doceniono większe torby o trapezoidalnym kształcie, w jakich kobiety mogły pomieścić ubrania i przybory toaletowe. W okresie międzywojennym do kanonu najpopularniejszych kształtów doszły pochettes, i tak klasyczna czarna torebka kopertowa cieszy się już od dziesięcioleci ciągłym uznaniem - podobnie jak torebka na ramię kobiety pracującej, która okazała się wygodna i praktyczna na każdą okazję.
„Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności” to około 200 eksponatów, które można podziwiać zwiedzając krakowskie muzeum. Wystawie towarzyszy katalog zatytułowany „Torebki, sakiewki i portfele w zborach MNK”, ilustrowany folder w kształcie torebki oraz konkurs dla młodych projektantów.
W niedzielę o godz. 12.30 w cenę biletu wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem.
W dniach 25 września i 30 października muzeum zaprasza na „Noc z najpiękniejszymi…” - o torebkach w te wyjątkowe wieczory, przy winie i muzyce, opowiadać będzie pani Joanna Kowalska, kurator wystawy. Wstęp: 40 zł.
Bilety:
normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł
więcej: www.zawszepodreka.blogspot.com, muzeum.krakow.pl
(a.)