Światowy Dzień Życzliwości

Światowy Dzień Życzliwości to jeden z najmilszych dni w roku! Poznajcie genezę tego święta.
/ 20.11.2014 07:59

Światowy Dzień Życzliwości to jeden z najmilszych dni w roku! Poznajcie genezę tego święta.

Światowy Dzień Życzliwości

Fot. Fotolia

Historia Dnia Życzliwości

Początkowo Dzień Życzliwości nosił nazwę Dnia Pozdrowień. Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień narodził się w Stanach Zjednoczonych już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day. Był on odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem i miał służyć promowaniu idei pokoju na świecie. To właśnie ludzka życzliwość i porozumienie ma wprowadzić tę ideę w życie.

W Polsce pomysł podchwycili Wrocławianie, którzy od 2006 r. promują Światowy Dzień Życzliwości. W tym roku w całym kraju można spotkać billboardy, które za pomocą sympatycznego obrazka przypominają nam, że 21 listopada to dzień, kiedy – być może bardziej niż zwykle – powinniśmy okazywać innym życzliwość.

Co zmienić w Dniu Życzliwości?

Światowy Dzień Życzliwości nie jest na razie popularnym świętem w naszym kraju. Wziąwszy pod uwagę, że jesteśmy narodem znanym ze skłonności do narzekania, fakt ten nie dziwi. Nie dziwi także dlatego, że jest to kolejne „święto” – obok Halloween czy Walentynek – które przywędrowało do nas z Zachodu, a jak to mówią „co za dużo, to niezdrowo”.

Wydaje się jednak, że akurat to święto warto wpisać na stałe w naszą tradycję. Co więcej – niech dniem życzliwości nie będzie tylko 21 listopada!

  • uśmiechajmy się częściej;
  • częściej mówmy sobie nawzajem coś miłego;
  • stojąc w kolejce w sklepie, zamiast się denerwować spróbujmy spojrzeć życzliwie na zapracowaną kasjerkę;
  • pomagajmy sobie nawzajem – czasem naprawdę niewielki wysiłek z naszej strony może zmienić czyjeś życie na lepsze.

Jeśli wszyscy spróbujemy być bardziej mili dla otoczenia, okaże się, że otoczenie odwzajemnia się tym samym. A kto z nas nie chciałby spotykać na swej drodze miłych, życzliwych, uśmiechniętych ludzi?

Redakcja poleca

REKLAMA