Światowy dzień pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. To kolejna okazja by świętować narodziny jednej z najpopularniejszych przytulanek na świecie.
/ 24.11.2007 01:19
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. To kolejna okazja by świętować narodziny jednej z najpopularniejszych przytulanek na świecie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na część pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin. W ciągu wieku pluszowy miś stał się jednym z najważniejszych symboli światowej popkultury. Jest bohaterem niezliczonej ilości bajek i książek dla najmłodszych, jego podobizna widnieje na zeszytach, koszulkach, czapkach, a w sklepach z pamiątkami aż roi się od misiowych figurek i gadżetów.

W Polsce za sprawą czasopisma dla najmłodszych „Miś” rok 2007 został dodatkowo ogłoszony „Rokiem Misia”. Kulminacyjnym punktem obchodów stały się rodzinne pikniki zorganizowane na przełomie maja i czerwca w 5 miastach Polski. Kolejne wydarzenia i imprezy kulturalne odbywają się w dalszym ciągu aż do końca 2007 roku.
- Inspiracją przedsięwzięcia była 50 rocznica powstania naszego czasopisma – mówi Ewa Rekosz, dyrektor wydawniczy czasopisma „Miś” – Największym sukcesem okazało się bicie rekordu Guinnessa na największe misiowe zgromadzenie, w trakcie którego udało nam się zebrać ponad trzynaście i pół tysiąca pluszowych zabawek. Ostatnio - także w ramach obchodów „Roku Misia” - rozstrzygnęliśmy jubileuszowy VI konkurs dla bajkopisarzy im. Cz. Janczarskiego. I nagroda powędrowała do Pani Krystyny Ociepy z Andrychowa za utwór „O dźwięku, którego nie było słychać”

Uszatek w kraju kwitnącej Wiśni

Rok 2007 to także szczególna cezura dla bohatera kreskówki – Misia Uszatka. W sierpniu i wrześniu jego losy mogli poznać mieszkańcy Tokio i kilku wybranych japońskich miast. Bajka pod egzotycznym tytułem „Oyasumi kumachan” czyli „Dobranoc Mały Misiu” cieszyła się dużym powodzeniem, a ceny biletów na 80 minutowy kinowy seans sięgały 1800 jenów czyli ponad 40 zł. Mali japończycy mogą także oglądać nowego bohatera w telewizji, na dvd, oraz kupić zabawki przedstawiające bohaterów kreskówki. Misiowi poświęcono też specjalną stronę internetową.

Z kolei w Polsce pierwsze półrocze upłynęło na walce o łódzki pomnik Uszatka. Ostatecznie wiosnę przyszłego roku ul Piotrkowska wzbogaci się o nietypowy pomnik-fontannę w kształcie kilkunastometrowego koła. Uszatkowi towarzyszyć będą animowani przyjaciele – Prosiaczek, pies Kruczek i Zajączek.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przyniesie z pewnością kolejne cenne inicjatywy i przedsięwzięcia, których bohaterami staną się pluszowe niedźwiadki. Warto więc zapoznać się z repertuarem najważniejszych wydarzeń kulturalnych swojej miejscowości na przyszły weekend.