Noc Muzeów 2009

Jest taka noc, raz w roku, kiedy muzea ożywają... I nie mówimy tu o sytuacjach rodem z filmów o chodzących mumiach, lecz o tłumach zwiedzających, którzy odwiedzają je przy okazji Nocy Muzeów.
/ 17.05.2009 09:21
Jest taka noc, raz w roku, kiedy muzea ożywają... I nie mówimy tu o sytuacjach rodem z filmów o chodzących mumiach, lecz o tłumach zwiedzających, którzy odwiedzają je przy okazji Nocy Muzeów.

18 maja 2009 już po raz 32 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku, już po raz kolejny, towarzyszyła mu Noc Muzeów. Odbywała się w miniony weekend, w nocy z 16 na 17 maja. Takie noce organizowane są na całym świecie. Jest to okazja, by za darmo lub za symboliczną opłatą zwiedzać muzea... nocą. Ma to z pewnością swój urok, zwłaszcza, że w wielu z nich imprezie towarzyszą rozmaite atrakcje (koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady i konkursy). Nic dziwnego, że co roku w wielu miastach ustawiają się długie kolejki chętnych do skorzystania z tej wyjątkowej okazji.

Noc Muzeów 2009

Realizację międzynarodowego przedsięwzięcia, jakim jest Noc Muzeów, w Polsce rozpoczęto stosunkowo niedawno, a mianowicie w 2004 roku, Krakowską Nocą Muzeów. Pomysł jednak szybko podchwyciły inne miasta. W tym roku w akcji wzięła udział m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Białystok, Gdańsk i Rzeszów, a także mnóstwo większych i mniejszych miast. Miasta i muzea prześcigają się w pomysłach, aby przyciągnąć zwiedzających. Wszak gdy do wyboru mamy ponad 100 miejsc w jednym mieście, trudno zdecydować, które odwiedzić, a na wszystkie z pewnością nie wystarczy jedna noc. I to jest niewątpliwie podstawowy cel imprezy: zaciekawić zwiedzających i zachęcić do tego, by odwiedzali muzea nie tylko w nocy, ale także w dzień – te, do których nie udało im się dotrzeć podczas Nocy Muzeów, a także te, które zobaczyli i które ich zainteresowały.
W tym roku zwiedzający mogli wziąć udział m.in.:
  • w grze na terenie zabytkowego klasztoru, pokazie filmów krótkometrażowych, konkursie malowania na szkle dla dzieci, pokazie tancerzy ognia we Wrocławiu;
  • w warsztatach średniowiecznych, festiwalu krótkich filmów niekomercyjnych i twórczej reklamy EUROSHORTS, konkursie na strój z czasów PRL, paradzie starych samochodów, pokazach tańca brzucha, szkoleniu wojskowym oraz warsztatach malarskich dla dzieci w Trójmieście;
  • w festynie archeologicznym, konkursie na projekt monety, koncercie zespołu flamenco, wycieczce po dawnej fabryce nitrogliceryny i spektaklu teatralnym w Bydgoszczy;
  • w widowiskach teatrów ulicznych i paradzie kuglarzy, koncercie Urszuli Dudziak, pokazach filmów, degustacjach, warsztatach plastycznych, spotkaniach autorskich, jam session, spektaklu teatralnym, konkursach i zabawach, inscenizacjach historycznych i rowerowej grze miejskiej w Warszawie.
To wszystko i znacznie więcej można było zobaczyć w tym roku. Z niecierpliwością czekamy teraz na przyszłoroczną Noc Muzeów i jej atrakcje, nie zapominając jednakże o tym, ze muzea są czynne przez cały rok!

Urszula Skirtun
fot. Noc Muzeów 2008  Poznań  www.wikipedia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA