Nagrody Małego i Wielkiego Kalibru przyznane

Podczas tegorocznego Festiwalu Kryminału Wrocław 2009 Nagrody Wielkiego i Małego Kalibru otrzymało Wydawnictwo W.A.B. Nagrodę Wielkiego Kalibru Prezydent Miasta Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz, wręczył Mariuszowi Czubajowi, autorowi książki „21:37”, dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2008 r.
/ 02.12.2009 02:44
Podczas tegorocznego Festiwalu Kryminału Wrocław 2009 Nagrody Wielkiego i Małego Kalibru otrzymało Wydawnictwo W.A.B. Nagrodę Wielkiego Kalibru Prezydent Miasta Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz, wręczył Mariuszowi Czubajowi, autorowi książki „21:37”, dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2008 r.

W tym roku organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału po raz pierwszy przyznali również Nagrodę Małego Kalibru, którą zostało wyróżnione Wydawnictwo W.A.B. za promowanie literatury kryminalnej wśród dzieci i młodzieży.

„21:37” Mariusz Czubaj

Książka rozpoczyna cykl powieści kryminalnych Mariusza Nagrody Małego i Wielkiego Kalibru przyznaneCzubaja „Polski psychopata”, z komisarzem Rudolfem Heinzem w roli głównej.
Rudi zbliża się do pięćdziesiątki. Lubi kuchnię śląską, cierpi na reumatologiczne zapalenie stawów, a w wolnych chwilach słucha Johna Lee Hookera oraz Steviego Ray Vaughana i gra na gitarze rockowe standardy. Wychowuje dorastającego syna, z którym coraz bardziej traci kontakt. Przede wszystkim zaś jest „samotnym łowcą tropiącym dzikie, unikatowe sztuki w rodzaju seryjnych morderców”, czyli najlepszym w kraju profilerem. Typuje sprawców najbardziej brutalnych i tajemniczych przestępstw. Wiosną 2007 Rudolf Heinz dołącza do specjalnej grupy operacyjnej, która ma wyjaśnić sprawę makabrycznego morderstwa. W pobliżu warszawskiego Centrum Olimpijskiego znaleziono ciała dwóch młodych mężczyzn. Morderca najwidoczniej postanowił zabawić się z policją i pozostawił dodatkowe wskazówki. Co oznaczają różowe trójkąty namalowane szminką na torbach foliowych, którymi owinięto głowy ofiar, i liczby: 21 i 37? Policja podejrzewa, że zbrodnia może mieć charakter rytualny. Okazuje się, że ofiary były studentami seminarium duchownego, do którego prowadzi jeden z tropów. Komisarz Heinz podejmuje ryzykowną, intelektualną grę z mordercą. Czy „samotny łowca” wpadnie na właściwy ślad? I czy odnajdzie wspólny język z policjantami z Warszawy: Karloffem i „Czarną Wiedźmą”? Śledztwo Heinzowi utrudniają traumatyczne doświadczenia z przeszłości oraz to, że na Śląsku – a więc jego macierzystym terenie – zaczyna grasować morderca kobiet.
Klasyczny kryminał osadzony w polskich, bardzo współczesnych realiach. Napisany z mistrzowską precyzją i antropologiczną wyobraźnią. A komisarz Heinz – niczym inspektor Maigret Simenona – nie spocznie, póki nie wyjaśni każdej, najbardziej nawet demonicznej zagadki.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) – antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów” (2006), „W stronę miejskiej utopii” (2007) oraz (razem z Wojciechem J. Bursztą) „Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych” (2007). Ostatnio ukazała się jego powieść kryminalna „21:37”, a wcześniej napisana wspólnie z Markiem Krajewskim „Aleja samobójców” (obie wydane w 2008 roku).

O serii z kotem

Nowa seria wydawnictwa W.A.B., w której młodzi czytelnicy znajdą to, co lubią najbardziej – tajemnicę, zagadkę, przebiegłych bohaterów, niewyjaśnione zdarzenia, jednym słowem – KRYMINAŁY. A dlaczego seria z kotem? Bo kot jest wszechwiedzący. Widzi to, czego nie widzą inni, i niestraszne mu ciemne sprawki. To on zaprowadzi wszystkich chętnych w świat złoczyńców i dzielnych detektywów… W 2008 roku serię otworzyły dwa cykle – pierwszy z trzynastoletnią Minervą Clark w roli głównej, drugi – z niesamowitymi braćmi Hardy.

„Minerva Clark na tropie” Karen Karbo

Minerva Clark ma trzynaście lat, gniazdo zamiast włosów i… tchórzofretkę w kieszeni. Nienawidzi Nagrody Małego i Wielkiego Kalibru przyznaneswoich stóp i krzywego nosa. Mieszka z trzema braćmi w ogromnym domu przypominającym meksykańską restaurację i właśnie przeżywa swój najgorszy dzień w życiu. Kompromitujący wypadek w centrum rozrywki, aresztowanie nieskazitelnie uczciwej kuzynki, a na koniec porażenie prądem na oczach tłumów zgromadzonych w galerii sztuki, to… to naprawdę za dużo dla jednej nastolatki. Zwłaszcza takiej, która i bez tego ma dość problemów – codziennie przegrywa walkę z kompleksami. Okazuje się jednak, że kopnięcie prądem może mieć także pozytywne skutki. Minerva przestaje się koncentrować na mankamentach urody. Całą jej uwagę pochłania teraz sprawa pomyłkowego zatrzymania kuzynki Jordan.
W dziwny sposób wiąże się ona z popełnionym w księgarni morderstwem oraz tajemniczymi kradzieżami tożsamości... Czy szalonej nastolatce z tchórzofretką w kieszeni uda się odgadnąć, kto za tym wszystkim stoi?

Pozostałe książki w serii z kotem:
* Franklin W. Dixon, „Bracia Hardy. Śmiertelne niebezpieczeństwo” (premiera: październik 2008)
* Anna Dale, „Tajna agentka Dawn” (premiera: styczeń 2009)
* Christopher Russel, „Jack i krwawa komnata” (premiera: marzec 2009)

więcej o nagrodzonych książkach: wab.com.pl

źródło: mat. prasowe W.A.B.

(a.)

Redakcja poleca

REKLAMA