Październik stoi pod znakiem międzynarodowej kampanii dotyczącej raka piersi. Golfowy świat również jest zaangażowany w działalność mającą na celu prewencję, odkrycie, leczenie i opiekę pooperacyjną. LPGA wspiera Susan G. Komen for the Cure. Fundacja ta uzyskała ostatnio znaczące fundusze wspomagające badania nad rakiem piersi, edukację i projekty lecznicze.
Czytaj też: Miesiąc Walki z Rakiem Piersi - Różowy Październik z We-Dwoje.pl
Władze LPGA, ligi zrzeszającej w swych szeregach kobiety, zbyt dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nowotwór piersi w dzisiejszych czasach jest chorobą zbierającą coraz więcej ofiar. Wśród nich znajdują się również członkinie LPGA. Heather Farr dołączyła do ligi w 1985 roku. Osiem lat później, po ponad czteroletniej walce z rakiem piersi, zmarła. Miała 28 lat. Kathy Ahern, zawodniczka LPGA i uczestniczka T&CP (Teaching & Club Professional) zmarła w 1996 roku po pięciu latach walki z nowotworem. Suzanne Jackson przegrała swoją długą, ponad siedmioletnią batalię z rakiem piersi w 1998 roku. Miała wówczas 26 lat.
Organizacja Komen for the Cure chce, by te i szereg innych historii przyczyniły się do zwiększenia wśród kobiet świadomości zagrożenia, jakim jest rak piersi. W październiku, który jest międzynarodowym miesiącem świadomości raka piersi (BBM) te działania zostały zintensyfikowane.
Komen for the Cure powołana została w 1982 roku. Jej założenie wiąże się z rodzinną tragedią. Nancy G. Brinker, założycielka fundacji obiecała swojej umierającej siostrze, Susan G. Komen, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby raz na zawsze pokonać raka piersi. Dzisiaj Komen for the Cure to największa na świecie organizacja zrzeszająca tych, którzy zwyciężyli z rakiem piersi, aktywistów, walczących o ochronę ludzkiego życia i wszystkich, którzy zaangażowali się w tę działalność.
Fundacja Komen for the Cure jest także organizatorem Komen Race for the Cure (Narodowego Biegu po Zdrowie), największej na świecie serii pięciomilowych spacerów-wyścigów, w której uczestniczy od 2005 roku ponad milion osób. Na każdym z nich ci, którzy wygrali walkę z rakiem piersi (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) i chcą to ujawnić noszą różowe kapelusze i koszulki. Komen Race for the Cure odbywa się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Australii i Nowej Zelandii, Holandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Portoryko, Bułgarii i na Węgrzech.