Mamo proszę, kochaj mnie zdrowo

Zmiany miażdżycowe, problemy ze snem lub astma - takie mogą być skutki objadania się przez dzieci. Lekarze alarmują, że w Polsce lawinowo wzrasta liczba dzieci z nadwagą. W poniedziałek Polskie Radio Wrocław rozpoczyna adresować do rodziców akcję "Kochaj swoje dziecko zdrowo."
/ 07.02.2008 21:44
Zmiany miażdżycowe, problemy ze snem lub astma - takie mogą być skutki objadania się przez dzieci. Lekarze alarmują, że w Polsce lawinowo wzrasta liczba dzieci z nadwagą. W poniedziałek Polskie Radio Wrocław rozpoczyna adresować do rodziców akcję "Kochaj swoje dziecko zdrowo."

Niemowlęctwo to jedyny okres w życiu człowieka, gdy wyraźnie widoczny tłuszczyk, jest "legalny". Już od rozpoczęcia raczkowania wałeczki zaczynają się gubić. Przedszkolak, między innymi dzięki naturalnej aktywności, powinien być szczupły - uważają specjaliści.

Nadwaga wśród dzieci, jest epidemią w Stanach Zjednoczonych. Co drugi maluch cierpi tam na problemy związane z otyłością. - W Polsce, na razie co dziesiąty uczeń dźwiga dużo więcej ciała niż powinien - przytacza wyniki badań Anna Geryn, dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, współautorka kampanii "Kochaj swoje dziecko zdrowo".

Lekarze nie mają wątpliwości - weszliśmy na równię pochyłą, która prowadzi do problemów emocjonalnych i zdrowotnych. Gdy przyjrzymy się naczyniom krwionośnym małego żarłoka zobaczymy zmiany miażdżycowe godne nałogowego palacza. U otyłych dzieci występuje również astma, gorzej tolerowany jest wysiłek. Zauważa się płaskostopie lub cukrzycę typu 2. Endokrynolog prof. Anna Noczyńska uważa, że jeśli nie chcemy dogonić Amerykanów w ponurych statystykach, już teraz powinniśmy zacząć działać.

Co zrobić? To skomplikowana sprawa, bo związane jest z postrzeganiem dziecka przez rodziców. Dorośli w połowie przypadków uważają, że ich potomek wygląda po prostu dobrze. Rodzice nie zauważają, gdy mały uczeń, każdego dnia zamienia kilkuzłotowe kieszonkowe na słodycze w szkolnym sklepiku. Dodatkowo lekceważą sytuację gdy ukochany "pączus" spędza wolny czas przed telewizorem, podjadając wszystko, co udało mu się upolować.

Na początek dobra wiadomość - nie trzeba poddawać dziecka kuracjom odchudzającym. Często wystarczy utrzymać wagę i pozwolić aby dziecko do niej dorosło. Czasami potrzebny jest zmasowany rodzinny atak na problem.

Jak to zrobić aby zwiększyć szansę na sukces powiedzą w Polskim Radiu Wrocław lekarze, fizjoterapeuci oraz psychologowie. Od poniedziałku (11 lutego 2008) stacja rozpoczyna cykl "Kochaj swoje dziecko zdrowo". - Pięciodniowa kampania skierowana jest przede wszystkim do rodziców, którym podsuwamy proste pomysły uporania się z problemem - mówi Piotr Kamiński, szef programowy Polskiego Radia Wrocław. Każdego dnia prezentowany będzie między innymi pomysł na śniadanie dla małego człowieka.

Partnerem radiowej akcji jest Bartek, producent obuwia dla dzieci, inicjator pierwszej w Polsce prozdrowotnej akcji Akademia Zdrowej Stopy.

Kochaj mnie zdrowo - Polskie Radio Wrocław
Od 11 do 15 lutego 2008
Codziennie od 7:00 do 16:00
  • W Wrocławiu i Legnicy Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 102,3 FM.
  • W Jeleniej Górze Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 96,7 FM.
  • W Bolesławcu Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 103,6 FM.
  • W Kotlinie Kłodzkiej Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 96,0 FM.
  • W Wałbrzychu Polskiego Radia Wrocław można słuchać na 95,5 FM.
  • Na całym �wiecie Polskiego Radia Wrocław można słuchać on-line na www.prw.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)