Warsztaty teatralno – muzyczne dla dzieci oraz rodziców z dziećmi - pozwalające doświadczyć tego, jak różny może być taniec. Warsztaty przybliżą specyfikę ruchów dwóch skrajnych tradycji – tańca klasycznego i zjawiska z pogranicza tańca jakim jest capoeira. Po warsztatach, lektura KOPCIUSZKA z serii książek Bajek Baletowe.
Termin: 8 września 2012 r.Warsztaty Bajek Baletowych organizowane przez Studio Blok podczas festiwalu Sztuki i Sztuczki.
Godzina rozpoczęcia: 14.15
Miejsce: Warszawa, ul. Grochowska 272
Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona; w części III mogą wziąć udział również niezapisane dzieci, w miarę wolnego miejsca.
Informacja dla rodziców: proszę zabrać ze sobą wygodny strój do ćwiczeń, może być to kostium baletowy (!) albo nieprzeszkadzające w ćwiczeniach przebranie za którąś z postaci znanych z przedstawień baletowych. Uwaga: strój musi być na tyle swobodny, aby można było zrobić w nim na przykład AÚ, czyli capoeirową gwiazdę! Wygodny t-shirt, spodnie dresowe za kolanka, buty sportowe z miękką podeszwą też będą dobrym strojem. Można ćwiczyć boso.
PLAN WARSZTATÓW:
14.15 - 14.30 przywitanie, krótki wstęp, przekazanie informacji organizacyjnych, przygotowanie do ćwiczeń (przebieranie się w stroje, itd.)
14.30 - 15.00 część I TANIEC KLASYCZNY
prowadzenie: Magdalena Ciechowicz, tancerka, I solistka Polskiego Baletu Narodowego
15.00 - 15.05 przerwa na picie
15.05 - 15.35 część II CAPOEIRA
prowadzenie: Dominika Rembelska, instruktorka, w capoeirze Instrutora Alegria
15.35 - 15.40 przerwa na picie, przenosimy się do czytelni
15.40 - 16.00 część III czytanie Bajek Baletowych, książka Kopciuszek
16.00 pożegnanie
Zajęcia dla dzieci poprowadzą:
- Magdalena Ciechowicz - tancerka, pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego
W 2000 roku ukończyła Państwowa Szkołę Baletową w Warszawie. W trakcie nauki została laureatką pierwszej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku w kategorii juniorów (1997), a następnie finalistką tego konkursu w kategorii seniorów (1999). Wielokrotna stypendystka oraz finalistka licznych konkursów. W 2000 roku dołączyła do zespołu baletowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Tańczyła m.in. role: Wróżki Śmiałości w Śpiącej królewnie, w Pas de quatre w Jeziorze łabędzim i Królowej Kwiatów w Dziadku do orzechów, Wróżki Zimy w Kopciuszku. Po występach z prestiżowymi zespołami za granicą, w 2004 roku wróciła na scenę Teatru Wielkiego jako solistka, a od 2010 roku jest pierwszą solistką.
- Dominika Rembelska - instruktorka capoeiry oraz dyplomowana instruktorką samoobrony
Już jako młoda dziewczyna angażowała się w prace związane ze sztuką i teatrem. Współpracowała jako aktorka z takimi teatrami jak: Gardzienice, Akt oraz Montownia. Prowadziła również własną grupę teatralną Uszy Wyobraźni.
Capoeirę trenuje od 13 lat. Jej mistrzem jest Mestre Bailarino, założyciel grupy International Capoeira Raiz. Od 2001 roku prowadzi projekty społeczne z młodzieżą ze środowisk patologicznych. Organizuje również pokazy i treningi capoeiry w domach dziecka i więzieniach.
Organizowała i współorganizowała wiele festiwali kultury brazylijskiej oraz warsztatów z brazylijskimi mistrzami Capoeiry. W 2009 r., w programie 'You Can Dance - Po prostu tańcz' zapoznała z capoeirą Piotra i Łukasza. Choreografię do tego występu ułożyła z jej pomocą Natalia Madejczyk.
Rozwija swoje umiejętności na stażach i warsztatach w Polsce, Europie i Brazylii, gdzie była już ośmiokrotnie by trenować Capoeirę pod okiem największych mistrzów.
- Katarzyna Gardzina-Kubała - baletem fascynowała się od dziecka.
Nie zrealizowała dziecięcych marzeń by zostać tancerką, ale z powodzeniem zastąpiła je pracą w charakterze dziennikarki i krytyka muzycznego, specjalistki od spraw tańca i baletu. Ukończyła rusycystykę i studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim; wiedzę o balecie pogłębiała na studiach teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Była dziennikarką działu kultury „Trybuny”, krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”, współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych: „Ruchem Muzycznym”, „Muzyką”, „Twoją Muzą”, czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Współtworzy Ogólnopolski Klub Miłośników Opery „Trubadur” oraz forum dyskusyjne balet.pl. W 2008 roku brała udział w reaktywacji kwartalnika „Taniec”. Była sekretarzem literackim Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Obecnie jest krytykiem niezależnym, współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca. Autorka tekstów popularyzujących balet w książkach z serii Bajki Baletowe: Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Kopciuszek.
Zapisy: festiwal@sztukiisztuczki.pl w tytule e-maila prosimy wpisać Studio BLOK