Ile w naszym kraju jest uczniów niedożywionych? Szacuje się, że około… 170 tys.!!! Problem ten nie dotyczy jedynie małych wsi objętych największym bezrobociem, ale widoczny też jest w dużych miastach. W czerwcu 2007 r. Danone opublikował wyniki badań („Niedożywienie dzieci w Polsce – na drodze do skutecznego rozwiązania problemu. Raport otwarcia.”), z których wynika, że system socjalny w Polsce zawodzi. Zamiast koncentrować się na przyczynach ubóstwa i pomagać rodzinom się usamodzielnić, przyzwyczajamy wiele osób do długotrwałego korzystania z różnych świadczeń. Co więcej, nie ma współpracy pomiędzy różnymi sektorami, więc organizacje pozarządowe i samorządy nie współdziałają efektywnie ze sobą - w rezultacie pomoc nie dociera do wszystkich najbardziej potrzebujących.
„Niedożywienie obniża odporność organizmu, zmniejsza jego wydolność (również umysłową), podnosi ryzyko pojawienia się przewlekłych chorób i dysfunkcji. W sferze społeczne – szczególnie, jeżeli jest powiązane z ubóstwem, niesie ze sobą niebezpieczeństwo wykluczenia z grupy rówieśniczej, a także gorsze wyniki w szkole, co z kolei przekłada się na szanse na rynku pracy, a w dalszej perspektywie – także na pozycję społeczną. W sferze psychologicznej powiązane z ubóstwem niedożywienie prowadzić może do obniżonego poczucia własnej wartości i wycofania się z życia społecznego”. (Anna Giza-Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, cyt. za: podzielsieposilkiem.pl). Nauczyciele starają się zwracać uwagę na dzieci głodne, jednak nie w każdej szkole istnieje zaplecze kuchenne i stołówka. Część uczniów może liczyć jedynie na bułkę i jakiś owoc, inne dzieci wciąż chodzą głodne…
W ramach akcji „Podziel się posiłkiem” do tej pory do dzieci trafiło ponad osiem milionów posiłków. Choć ta liczba jest wielka, wydaje się być kroplą w morzu potrzeb. W tym roku program znów rusza – tak by uświadomić ludziom, jak istotna jest dobroczynność, solidarność i wspólna inicjatywa obywatelska.
Już 29 sierpnia w Białymstoku wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zagrają m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Urszula, Anita Lipnicka & John Porter, Golec uOrkiestra, Video, Ewelina Flinta, Formacja Nieżywych Schabuff, Sasha Strunie oraz Paulla, a zapowiadać ich będą: Krystyna Czubówna, Halina Mlynkova, Krzysztof Ibisz, Agnieszka Popielewicz, Maciej Dowbor i Maciej Rock. Tym koncertem organizatorzy chcą podziękować wszystkim ludziom, którzy wspierają akcję, oraz zachęcić pozostałych, by brali udział w kolejnych inicjatywach. Wstępem na koncert jest… żywność z długą datą ważności, która po koncercie trafi do rodzin najbardziej potrzebujących.
Jak jeszcze można pomóc dzieciom niedożywionym?
- Kupując niektóre produkty firmy Danone - część dochodu ze sprzedaży jogurtów (tych oznaczonych „talerzykiem PsP”) będzie bowiem przekazana na cele akcji.
- W dniach 25-26 września, w wybranych sklepach na terenie całej Polski, przeprowadzona zostanie specjalna zbiórka żywności, zaś w dniach 1-26 września, we współpracy z siecią „Piotr i Paweł”, zbiórka internetowa.
- Szkoły, biblioteki czy świetlice mogą się starać o uzyskanie dotacji w wysokości 5 tys. zł (w ramach Programu Grantowego Danone „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”), zgłaszając pomysły na walkę z niedożywieniem dzieci w swoim rejonie.
(a.)