Przeważnie wszyscy lubimy nie tylko dostawać, ale również dawać podarunki, ponieważ wręczając komuś upominek sprawiamy przyjemność także sobie.
Wybór odpowiedniego prezentu często spędza nam sen z powiek. Jednak, gdy podejmiemy już tę niejednokrotnie trudną decyzję dotyczącą zakupu idealnego podarunku, nie możemy zapomnieć o samym rytuale wręczania upominków. Każdy z nas ofiarowując prezent chciałby zostać zapamiętany jako osoba wyróżniająca się dobrym gustem, a sam moment wręczania podarunku powinien być miłą chwilą zarówno dla osoby obdarowywanej jak i dla obdarowującego.
Niezależnie od tego, kim jest osoba, której pragniemy ofiarować prezent, powinniśmy pamiętać, że opakowanie jest równie istotne jak sam upominek. Świadczy ono nie tylko o naszych uczuciach do obdarowywanej osoby, lecz również o nas samych – o naszym poczuciu estetyki, staranności i solidności.
Kolejną niezwykle istotną kwestią związaną z rytuałem obdarowywania jest także sposób, w jaki wręczamy prezent. Osoba, której pragniemy ofiarować upominek powinna czuć, że jest on szczery, niewymuszony i pragniemy ją wyróżnić. Ponadto prezent nigdy nie powinien być wręczany przez osoby trzecie, gdyż może świadczyć to o braku szacunku do osoby obdarowywanej.
Upominek powinniśmy otworzyć w obecności ofiarodawcy. Największym nietaktem, jaki możemy popełnić jest odłożenie podarunku na bok. Po odpakowaniu prezentu, w dobrym tonie jest wykazać zainteresowanie, wdzięczność i radość z powodu jego otrzymania. Będzie to pewną formą podziękowania oraz rekompensaty dla ofiarodawcy, za trud związany z zakupem oraz przygotowaniem upominku.
Czy można odmówić przyjęcia upominku? Osoba, która nie chce przyjąć prezentu powinna zdawać sobie sprawę, że jest to nie tylko bardzo niestosowne, ale również stawia w kłopotliwej sytuacji osobę obdarowującą. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których możliwe jest odmówienie przyjęcia podarunku. Możemy nie przyjąć upominku w sytuacji, gdy jest on dla nas obraźliwy. Drugim powodem jest zbyt wysoka wartość pieniężna prezentu, która może sugerować próbę przekupstwa.
Zarówno sposób obdarowywania, jak również rodzaj prezentów, które wręczamy wiele mówią o nas samych. Odzwierciedlają cechy naszej osobowości, wyrażają uczucia wobec obdarowywanych osób oraz pokazują, jacy jesteśmy i kim są dla nas osoby, którym wręczamy upominki.
Przedmioty praktyczne są najczęściej kupowane przez osoby, które wyróżnia opiekuńczy stosunek do bliskich. Przezorni gromadzą tzw. prezenty z szuflady. Kupują podarunki wcześniej, by uniknąć biegania po sklepach w ostatniej chwili. Osoby wybierające upominki oryginalne, np. artystyczną biżuterię czy wyszukane pojedyncze drobiazgi, pragną mile zaskoczyć obdarowywaną osobę. Wręczając taki prezent jednocześnie pokazują jak bardzo cenią osobę obdarowywaną.
Wysiłek, jaki wkładamy w wybór i przygotowanie idealnego upominku dla bliskiej osoby, jest niewielką ceną za szczery uśmiech i nieudawaną radość z wymarzonego podarunku. Jednak zawrotne tempo życia sprawia, że coraz częściej kupujemy podarunki w ostatniej chwili. Brak czasu na wcześniejszy, przemyślany zakup powoduje, że upominki stają się dziełem przypadku. Wręczając podarunek kupiony w ostatniej chwili cieszymy się bardziej niż obdarowywani, a za sukces uznajemy zdążenie z zakupem prezentu. A przecież niekiedy wystarczy chwila zastanowienia, aby wręczany podarunek był nie tylko niespodzianką, ale również ukazywał naszą znajomość gustu i upodobań drugiej osoby.
Pamiętając o wszystkich zasadach podarunkowego savoir-vivre, przygotowaliśmy prezent idealny w postaci Vivabox. Od tej pory już nigdy nie będziemy mieli problemu z wyborem odpowiedniego prezentu na konkretną okoliczność.
źródło: rowland.pl