POLECAMY

Jubileusz pracy artystycznej Stanisława Sojki

Trudno uwierzyć – przed nami okrągły jubileusz pracy artystycznej Stanisława Sojki. Od wydania debiutanckiej płyty artysty („Don’t You Cry”, nagranej w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 1978 roku) mija bowiem… 30 lat!
Trudno uwierzyć – przed nami okrągły jubileusz pracy artystycznej Stanisława Sojki. Od wydania debiutanckiej płyty artysty („Don’t You Cry”, nagranej w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 1978 roku) mija bowiem… 30 lat!

Stanisław Sojka to artysta wychowany na wzorcach klasycznych, wszechstronnie utalentowany i o indywidualnym stylu. W swojej dyskografii ma zarówno płyty utrzymane w klimacie rockowym, jak i nastrojowe ballady, utwory jazzowe czy piosenkę poetycką. Sojka sięga też po klasykę – śpiewał standardy Duke’a Ellingtona („Soyka Sings Ellington”) czy sonety Williama Szekspira („Sonety Shakespeare” i „Soyka sings W. Shakespeare's sonnets”). Jest autorem kompozycji muzycznych do słów „Tryptyku Rzymskiego”, napisanego przez Jana Pawła II oraz… sygnału czołówki programu „Kocham Kino”. W swojej bogatej dyskografii ma utwory o miłości („Soyka Sings Love Songs”), „Polskie pieśni wielkopostne”, „Kolędy polskie” i dziesiątki znanych przebojów.Stanisław Sojka skomponował, na zamówienie Filmoteki Narodowej, muzykę do filmu niemego z 1929 roku („Szlakiem hańby”). Wydał tomik poetycki „Fracha”. Za sobą ma także debiut aktorski – artysta zagrał komendanta Policji w filmie Doroty Kędzierzawskiej („Jutro będzie lepiej”). Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał, są m.in. tytuł Muzyka Roku (1981), Bursztynowy Słowik (Sopot '92) oraz Fryderyk '94 i '98 w kategorii wokalista roku.
Jednak Sojka nie przywiązuje większej uwagi do nagród. W jednym z wywiadów artysta powiedział: „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

28 listopada 2008 roku, w rocznicę debiutu scenicznego artysty (recitalu w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii” w 1978 roku) na rynku pojawił się specjalny box, zawierający 16 płyt Stanisława Sojki („Stanisław Soyka Rocznik 59”) - gratka dla koneserów i fanów artysty.

Już 3 kwietnia, w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, odbędzie się koncert jubileuszowy Stanisława Sojki, zatytułowany „Stanisław Soyka i Goście - Chronology". W programie zaplanowano m.in. mini recital artysty, występ zespołu Soyki z lat 1980-83 (w składzie: Wojciech Karolak, Czesław Mały Bartkowski, Zbigniew Wegehaupt), koncert SOYKA SEXTET PLUS przy udziale gości specjalnych (w tym Pauliny Przybysz, Anny Karwan i braci Gęborek) oraz występ Janusza Yaniny Iwańskiego.

więcej: soyka.pl
zdj. Andrzej Tyszko/soyka.pl

(a.)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)