Historia i sztuka Wrocławia w Pałacu Królewskim

Na wrocławskiej wystawie „1000 lat Wrocławia”, poświęconej historii tego miasta, zgromadzono wiele cennych, zabytkowych eksponatów. Są tu dzieła rzemiosła artystycznego i sztuki sakralnej, rzeźby, obrazy, wyroby złotnicze, meble oraz liczne zbiory pamiątek, mających duże znaczenie dla dziejów Wrocławia.
/ 06.08.2009 07:24
Na wrocławskiej wystawie „1000 lat Wrocławia”, poświęconej historii tego miasta, zgromadzono wiele cennych, zabytkowych eksponatów. Są tu dzieła rzemiosła artystycznego i sztuki sakralnej, rzeźby, obrazy, wyroby złotnicze, meble oraz liczne zbiory pamiątek, mających duże znaczenie dla dziejów Wrocławia.

Trzy piętra. Kilkadziesiąt sal podzielonych tematycznie. Wędrując od parteru, przenosimy się wciąż w czasie – od roku tysięcznego aż po czasy współczesne.

Wystawę podzielono datami. Spacerując, poznajemy kolejne etapy przemian, jakie przechodziła, na przełomie stuleci, stolica Dolnego Śląska. „Wrocław piastowski 1000-1335” zaznajamia nas z początkami miasta. Prawdopodobnie to książę Bratysław założył na Ostrowie Tumskim gród o nazwie Wrotizlav (Wratislavia), zaś Mieszko I pod koniec X wieku włączył Śląsk w granice państwa pierwszych Piastów. Ekspozycja „W koronie czeskiej. Luksemburgowie 1335-1526” przypomina o zmianach, jakie zaszły na wskutek układu zawartego przez króla czeskiego, Jana Luksemburskiego, z księciem wrocławskim, Henrykiem VI. „W państwie Habsburgów. Reformacja 1526-1648” opowiada o czasach, kiedy to Wrocław znalazł się pod panowaniem Ferdynanda I Habsburga, a część nazwana „W państwie Habsburgów. Kontrreformacja 1648-1741” to zebrane pamiątki z okresu walk kleru katolickiego z protestantami. Dalej mamy sale poświęcone m.in. Hohenzollernom (1741-1815), pruskim reformom (1808-1871), czasom cesarskim i pierwszej wojnie światowej (1871-1918) oraz Republice Weimarskiej (1918-1933).

Historia i sztuka Wrocławia w Pałacu KrólewskimHistoria i sztuka Wrocławia w Pałacu Królewskim

Po bogactwie ekspozycji na parterze i pierwszym piętrze, spotkanie z okresem Trzeciej Rzeszy i drugiej wojny światowej (1933-1945) przynosi niemiłą odmianę. Zebrane w tej części pamiątki są bowiem bolesnym świadectwem prześladowań ludności polskiej i żydowskiej, zamieszkałej we Wrocławiu. Widać, jak duże spustoszenie przyniosły działania wojenne - w krótkim czasie życie straciło wielu zasłużonych dla miasta obywateli, zniszczono 70% zabudowy miejskiej, a wiele zabytkowych dzieł bezpowrotnie zostało utraconych. Z tej części, przenosimy się już do ostatniego etapu, nazwanego „Wrocław 1945-2000”, czyli do pamiątek z okresu powojennego. Mamy tu okres stalinowski, lata PRL-u, strajki sierpnia 80 i… rok 1989, kiedy to władzę przejął demokratyczny samorząd. Na koniec, opuszczając wystawę, przechodzimy przez niewielką salkę, którą w całości poświęcono wrocławskim teatrom, jakie zapisały się na kulturalnej mapie Polski.

Odwiedzając Wrocław, warto znaleźć chwilę, by zwiedzić wystawę w Pałacu Królewskim. Dwie godziny wystarczą, by przejść całość – pod warunkiem, że nie będziemy się zbyt długo zatrzymywać przy kolejnych eksponatach. Lepiej jednak wygospodarować nieco więcej czasu - jeśli zmęczymy się, możemy chwilę odpocząć w zamkowym ogrodzie.

Informacje o wystawie:

Pałac Królewski - ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach od 1000 do 1700, w soboty i niedziele od 1000 do 1800. W poniedziałek Muzeum jest nieczynne.
Ceny biletów:
normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, grupowy (powyżej 20 osób) - 10 zł/osoba, rodzinny - 30 zł

więcej: www.mmw.pl

(a.)

Redakcja poleca

REKLAMA