Celem Europejskiej Stolicy Kultury jest przede wszystkim pokazanie bogactwa, różnorodności i pokrewieństwa kultur europejskich oraz pogłębienie wzajemnej znajomości wśród obywateli Europy.
W 2016 roku tytuł zostanie przyznany jednemu z miast z Hiszpanii i Polski. W tym roku obchody ESK mają miejsce w Wilnie i Linzu.
fot. Poznań
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oznacza dla miasta wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wzmocnienie wizerunku w kraju i za granicą oraz wzrost liczby turystów. Przypuszczalnie szacuje się, że wyniósłby on średnio ok. 3 milionów więcej turystów. Do tego należy dodać rozwój turystyki kulturalnej, wzrost atrakcyjności miasta dla inwestorów, rewitalizacja całych dzielnic i co najważniejsze stworzenie nowych miejsc pracy.
fot. Szczecin
Dotychczas w sondażach największą popularnością cieszy się Łódź. Tuż za nią uplasował się Szczecin. Różnica między miastami to tylko 0,46 %! Białystok nie otrzymał jak dotąd żadnych głosów.
fot. Warszawa
Głosy na poszczególnych faworytów można oddać stronie internetowej Stowarzyszenia Miast Kandydujących do Europejskiej Stolicy Kultury: www.candidatecities.com. Ranking Stowarzyszenia ma posłużyć do mierzeniu poparcia dla inicjatywy ESK przez społeczność lokalną w kandydującym mieście. Będzie to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez komitet ekspertów przyznających tytuł.
fot. Lublin
Autorką idei przyznawania europejskim miastom tytułu ESK była grecka Minister Kultury Melina Mercouri. To ona w czerwcu 1985roku przedstawiła swój pomysł Radzie Ministrów Unii Europejskiej. Od 24 lat 37 miast zostało Europejskimi Stolicami Kultury. Wśród nich znalazły się zarówno metropolie takie jak Paryż, Berlin i Madryt, ale także mniejsze miasta jak francuskie Lille, irlandzki Cork czy niemiecki Weimar.
Karolina Wojciechowska