Zostało ustanowione dla upamiętnienie strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które właśnie 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych, w celu uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.
Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy obchodzono w 1911 roku.
W okresie PRLu, kiedy święto było szczególnie popularne, mężczyźni wręczali kobietom standardowy zestaw składający się z goździków i rajstop. Nasze babcie i mamy do dziś z rozbawieniem wspominają tamte czasy.
Obchody święta kobiet w starożytnym Rzymie nazywane były Matronaliami. Obchodzone były na cześć staroitalskiej bogini płodności, patronki dziewic i kobiet zamężnych – Junony. Przez miasto szła procesja z dwunastoma świętymi tarczami na część Marsa. Saliowie tańczyli i śpiewali na Jego cześć. Kobiety opuszczały swoje domy i udawały się do świątyni Junony, żeby tam złożyć jej w ofierze kwiaty. Kobiety dziękowały Junonie za kobiecość, a także prosiły o potomka, szczęście dla domowego ogniska oraz o opiekę. W obrzędach brały udział również niewolnice, którym tego dnia przy stole usługiwały ich panie. Z czasem do świętowania dopuszczono również prostytutki.
W niektórych krajach, właśnie w tym dniu organizowane są demonstracje feministyczne. W Polsce co roku odbywa się tzw. "Manifa" organizowana w Warszawie przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca. W tym roku głównym tematem Manify będzie zdrowie kobiet.
Jak widać, Dzień Kobiet ma całkiem ciekawą historię i obchodzony był już w starożytności. W Polsce uroczyste obchody Dnia Kobiet zniesiono w 1993 roku - od tego też czasu święto obchodzone jest dużo skromniej, co nie znaczy, że jest z tego powodu gorsze lub mniej ważne.
Każdej Kobiecie z pewnością będzie miło, gdy otrzyma piękny bukiet kwiatów, pudełko czekoladek czy okolicznościową kartkę. Warto jednak pamiętać, żeby szanować Kobiety każdego dnia, a nie tylko z okazji 8 marca...
Karolina Małgorzata Górska