Inauguracja projektu „Debiutantki”

Projekt "Debiutantki" to wyjątkowa akcja, którą objęliśmy patronatem Polki.pl. Zobacz relację z inauguracji tego wyjątkowego wydarzenia
/ 20.11.2012 15:48
27 października 2012 w pałacu w Wilanowie odbyło się uroczyste otwarcie projektu „Debiutantki”.  Muzeum Pałac w Wilanowie stał się znów tętniącą życiem siedzibą spotkań kulturalnych i obyczajowych. I tak będzie przez kolejny rok, w takcie którego młode dziewczęta uczestnicząc w wykładach w ramach tzw. Pensji Debiutantek zostaną przygotowane do wejścia w "dorosłe życie".

Na zewnątrz wciąż trwał przedwczesny atak zimy. Śnieg, który spadł i pokrył pałacowe ogrody miał wkrótce stopnieć, ale oglądany przez okno nadawał im malowniczy, wręcz bajkowy wygląd. Choć zebrali się tu ludzi w różnym wieku, to bohaterkami były one, wkraczające dopiero w dorosłość dziewczęta, uczestniczki mającego odbyć się w Wilanowie za nieco ponad rok Balu Debiutantek.  Bal ma być wspaniały, a przez ten rok będą trwały przygotowania. Trzeba będzie poznać arkana, ba szczegóły savoir vivre, oczywiście sztukę tańca, doboru właściwego stroju, eleganckiej konwersacji, wystąpień publicznych ale i podobno nawet sztukę kulinarną. O tym, co składa się na projekt dowiedzieliśmy się  podczas jego uroczystej inauguracji od Agnieszki Michalczyk – twórczyni całego przedsięwzięcia. Wśród dziewcząt mających wziąć udział w balu, a wcześniej przejść ten cały cykl przygotowań, nazwany Pensją, są córki znanych aktorów i osobistości życia publicznego (między innymi: Izy Trojanowskiej, Małgorzaty Walewskiej, Anny Gornostaj, Bogusława Lindy, Józefa Krzysztofa Oraczewskiego). Dołączyły do nich dziewczęta, które zostały wyłonione w wyniku ogólnopolskich konkursów realizowanych przez platformę młodzieżową weare.pl.

Uroczystość poprowadziła Laura Łącz. Zgromadzona widownia miała również zaszczyt usłyszeć hymn projektu, utwór zatytułowany właśnie „Debiutantki”, specjalnie na tę okazję skomponowany przez Rafała Wnuka.

Jak wielokrotnie podkreślała Agnieszka Michalczyk projekt Debiutantki zawiera również element charytatywny, stypendium pozwalające na studia w Warszawie zdolnej  dziewczynie z niezamożnej rodziny. To nawiązanie do działalności jednej z dawnych mieszkanek wilanowskiego pałacu, Aleksandry Augustowej Potockiej, która słynęła z prowadzonej z wielkim rozmachem działalności charytatywnej. W planach jest też przyznawanie za taką działalność statuetek Aleksandra, na wzór znanych Oskarów czy polskich Fryderyków, tylko za coś zupełnie innego.

Relację z uroczystości Inauguracji Projektu "Debiutantki" możecie zobaczyć tutaj
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)