Cesaria Evora - bosonoga królowa Cabo Verde w Polsce!

Niezwykle tajemnicza, utalentowana i porywająca postać, która za życia stała się legendą. Jedna z najsłynniejszych pieśniarek świata. Jedyna w swoim rodzaju bosonoga gwiazda.
Niezwykle tajemnicza, utalentowana i porywająca postać, która za życia stała się legendą. Jedna z najsłynniejszych pieśniarek świata. Jedyna w swoim rodzaju bosonoga gwiazda.

Cesaria Evora to kultowa postać afrykańskiego folku. Nie bez przyczyny została nazwana „królową morny”. Artystka czerpie inspiracje z portugalskich, karaibskich, brazylijskich i kubańskich źródeł.
Jej wielką subtelność i wrażliwość potwierdzają słowa: „Muzykę mam w sercu od dziecka i śpiewam, odkąd pamiętam. Morna mną zawładnęła i o czym tu więcej mówić”.
Już 22 marca będziemy mieli okazję przeżyć egzotyczną, muzyczną podróż do świata Królowej Cabo Verde.
Cesaria Evora zachwyci nas swoim unikatowym głosem i niezwykłą wrażliwością! Jej koncerty są niezwykłym przeżyciem, które na długo pozostają w pamięci!
Cesaria Evora - bosonoga królowa Cabo Verde w Polsce!
Życie młodej Kreolki – dziecka oceanu toczy się na ulicach portowej dzielnicy. Wychowuje się w pięknym portowym miasteczku Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, wśród znajomych muzyków. Jej życie wypełnia śpiew: śpiewa na przekór losu, śpiewa mimo utraty ojca, śpiewa bosa i biedna. Jej pieśni opowiadają o miłości, o tęsknocie za tymi, których bieda zmusiła do emigracji, o morzu łaskawym, bo pozwalającym przeżyć i okrutnym, bo zabiera najbliższych, o rozstaniach, o swojej ziemi matce, biednej, wyschniętej i spalonej słońcem. Śpiewa za parę groszy, za drinka, za kolacje. Śpiewa biednym i bogatym, białym i czarnym, turystom i marynarzom. Śpiewa dla przyjaciół i dla siebie. Śpiewa morny i coladery, pełne bólu, tęsknoty, trudów codziennego życia i walki o przetrwanie.

Pasmo niepowodzeń i rozczarowań, brak muzycznego spełnienia sprawia, że artystka milknie.
Przez ponad dekadę szuka swojej własnej drogi życiowej, aż w końcu los łączy jej ścieżkę, ze ścieżką młodego Kabowerdeńczyka - Jose da Silva. To on pokazał Cesarii jakim wielkim wokalnym skarbem jest; rozbudzając w niej na nowo pasję, której tak długo szukała.
Ratując tym samym świat przed utratą wielkiego talentu i niesamowitego głosu, którego właścicielką jest Cesaria.

Jose da Silva zaprasza ją do Paryża, gdzie artystka wydaje swoje pierwsze albumy. „La Diva aux pies nus” i „Distino di Belita” to symbole ciężkiej walki o zaistnienie. Aż nagle…
Trzeci album z tytułową piosenką Miss Perfumando to tysiące sprzedanych egzemplarzy i pierwsza złota płyta. Evora porywa i podbija świat, zostaje uznana za muzyczne odkrycie lat dziewięćdziesiątych. Tak właśnie zrodziła się „Bosonoga Diva”.

Dziesięć albumów, dziesiątki złotych i platynowych płyt, miliony sprzedanych egzemplarzy, nominacje do Grammy w kategorii World Music i samo Grammy w 2004 roku za płytę „Voz d’Amor” (Głos miłości), liczne nagrody w tym Francuska Legia Honorowa (2007). Wypełnione po brzegi najlepsze sale koncertowe od Montrealu po Cape Town.

Prywatnie niezwykle przywiązana do Cabo Verde i Mindelo, w którym nieprzerwanie mieszka. Niegdyś głodna i biedna, lekceważona i poniżana, dziś bogata, sławna i uwielbiana. Wciąż śpiewa boso - na pamiątkę dawnych czasów. I choć mówią o niej „Królowa morny” czy „Cesarzowa Wysp Zielonego Przylądku” ona sama mówi o sobie: „ jestem po prostu Cesaria”.

Zapraszamy! 22 marca 2009, Sala Kongresowa, Warszawa

źródło: makroconcert.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)