A ja wierzę w Świętego Mikołaja...

Święty Mikołaj jest bardzo ważną postacią. Czy wyobrażacie sobie gwiazdkę bez Mikołaja? Oczywiście, że nie. Już z pierwszym dniem adwentu odczuwamy bożonarodzeniową atmosferę. Przecież już niedługo mikołajki a potem gwiazdka i znów pod choinką prezenty od Mikołaja. Święty Mikołaj to baśniowa postać, w którą wierzą nie tylko dzieci.
/ 28.11.2007 20:12

Święty Mikołaj jest bardzo ważną postacią. Czy wyobrażacie sobie gwiazdkę bez Mikołaja? Oczywiście, że nie. Już z pierwszym dniem adwentu odczuwamy bożonarodzeniową atmosferę. Przecież już niedługo mikołajki a potem gwiazdka i znów pod choinką prezenty od Mikołaja.

Święty Mikołaj - baśniowa postać

Święty Mikołaj to baśniowa postać, w którą wierzą nie tylko dzieci. Znany jest na całym świecie, ale choć wszędzie inaczej go nazywają (w Anglii jest nazywany Father Christmas, w USA - Santa Claus, we Włoszech - Babbo Natale, w Niemczech - Heilige Nicolaus ), to nie da się go nie rozpoznać. Każdy doskonale potrafi opisać św. Mikołaja. Jest to uśmiechnięty grubasek o czerwonych policzkach i długiej białej brodzie. Ubrany jest w czerwoną kurtkę wykończoną białym futerkiem, zapinaną pod samą szyję, na wielkie białe guziki. Spodnie są także czerwone, w pasie są opięte na wystającym brzuchu, bo przecież każdy prawdziwy Święty Mikołaj ma wystający brzuszek. No i czapka, również czerwona wykończona białym futerkiem, z białym pomponem na czubku. Nieodzownym elementem Mikołaja jest oczywiście worek na prezenty, bo co to za Święty Mikołaj bez worka pełnego prezentów? Święty Mikołaj podróżuje wielkimi saniami w zaprzęgu reniferów.

Taka jest baśń. Ale skąd ona się wzięła? Dlaczego akurat Święty Mikołaj przynosi nam prezenty? Otóż Święty Mikołaj, biskup ze względu na przypisywane mu legendą uczynki, został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.

Legendy i historie o Świętym Mikołaju

Św. Mikołaj urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie kupieckiej. Gdy miał kilkanaście lat stracił rodziców i wstąpił do seminarium duchownego. Swój majątek anonimowo rozdawał biednym. W nocy niepostrzeżenie podkładał pieniądze osobom najbardziej potrzebującym oraz sprawiał prezenty dzieciom. Z legend o św. Mikołaju można dowiedzieć się, że ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, który popadł w nędzę i postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia.

Legendy mówią też, że choć mógł on odnaleźć jedność z Bogiem w życiu monastycznym, uznał, że nie chce zamykać się w klasztorze. Chciał bowiem iść w ślady Jezusa wędrującego po Palestynie. Podczas jednej ze swych podróży uciszył fale morza - dlatego też uważany jest za patrona żeglarzy i podróżników.

Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV w. A tradycja obdarowywania dzieci w dniu 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) oraz w wigilię świąt Bożego Narodzenia funkcjonuje do dzisiaj.

Święty Mikołaj z Laponii

Dzisiejsza legenda mówi, że dom Świętego Mikołaja mieści się w Laponii. Przed 14 laty minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Laponię Świętemu Mikołajowi.
Laponia to kraina leżąca w północnej Finlandii, w części poza kręgiem polarnym. Jest miejscem dzikim i słabo zaludnionym. Tu można sprawdzić czy białe noce są białe, a ci którzy nie mogą w takie noce spać, Lapończycy zapraszają na poszukiwanie złota. Kraj ten znany jest z hodowli reniferów. Prawdopodobnie test ich tyle, ilu jest Lapończyków. To one są najczęstszą przyczyną korków drogowych w Laponii.

Podczas letnich miesięcy słońce nie zachodzi nad Laponią przez 2 - 3 miesiące. Zimą zaś pojawia się na parę godzin dziennie. Temperatura spada wtedy poniżej minus 30 stopni, na szczęście suche powietrze łagodzi skutki mrozu. Nocami można wtedy podziwiać wspaniałe zorze polarne.
Oprócz tego, że Laponia jest piękną krainą, turystów przyciąga chęć odwiedzenia Wioski Świętego Mikołaja leżącej 8 km od miasta, położonej na Kole Polarnym.

Zarówno mieszkańcy, jak i władze małego miasteczka Rovaniemi, zapewniają, że święty przebywa na stałe właśnie tam, bo regularnie odbiera mnóstwo nadsyłanych tu listów "z marzeniami" i wysyła paczki z prezentami.

Napisz list do Świętego Mikołaja!

List do św. Mikołaja napisać może każdy. Najczęściej piszą dzieci, które wyrażają w ten sposób swoje marzenia. Wszystkie dzieci wierzą, że Święty Mikołaj spełni ich najskrytsze marzenia i otrzymają od niego to, o czym z utęsknieniem marzyły przez cały rok. Wiara w to, że tajemniczy święty, obserwujący nas z oddali i w grudniową noc spełnia nasze pragnienia, przyciąga wiele osób, także w starszym wieku. I nie ma się czego wstydzić, że wierzymy w pyzatego staruszka. W takim okresie gwiazdkowym ludzie są o wiele bardziej uśmiechnięci, niż na co dzień.

Jeśli więc jeszcze do nie napisaliście listu do Świętego Mikołaja, to zróbicie to szybciutko, bo dzień rozdawania prezentów nadchodzi już niedługo.

Życzę wszystkim wymarzonych prezentów, a Mikołajowi....., żeby nie uciekły mu renifery.

Redakcja poleca

REKLAMA