Warsaw Fashion Film Festival to jedyny w Polsce festiwal dedykowany wyłącznie filmom poświęconym modzie. W przeglądzie pokazane zostaną wyselekcjonowane, najlepsze światowe produkcje, często będące premierami w Polsce. W ramach Festiwalu organizowany jest również konkurs na najlepszą etiudę zrealizowaną przez polskich twórców (film autorski, artystyczny, którego głównym bohaterem jest moda).
Celem Festiwalu jest stworzenie nowej kategorii, która będzie połączeniem świata mody i filmu. Dlatego oprócz pokazów najlepszych światowych dokumentów o modzie i promocji młodych, polskich twórców, ważnym elementem Festiwalu są warsztaty oraz wykłady filmowców i kreatorów mody.
Obserwując rolę filmu w międzynarodowym świecie mody uznaliśmy, że również na rodzimym rynku powstają doskonałe produkcje, które nie mają jak trafić na duży ekran i do szerokiego grona odbiorców.
Warsaw Fashion Film Festival to nie tylko prezentacja filmowej twórczości dedykowanej modzie, ale również przemyślana próba zebrania i analizy tego typu projektów.
Filmy wchodzące w skład repertuaru drugiej edycji Warsaw Fashion Film Festival:
- Filmy pełnometrażowe
- Przegląd filmów krótkometrażowych Johana Rencka
- Filmy krótkometrażowe z serii Avant / Garde Diaries
- Konkurs etiud polskich
1. Filmy pełnometrażowe:
Diana Vreeland: The Eye Has To Travel
Reż. Lisa Immordino Vreeland, Stany Zjednoczone, 86 min
Film dokumentalny portretujący życie i twórczość słynnej redaktorki działu mody w magazynie Harper’s Bazaar, naczelnej Vogue’a. Ikony i bodajże najważniejszej postaci świata mody 20 wieku. Ukazuje 50 lat niepodzielnych rządów Diane Vreeland, która wypromowała styl Twiggy, doradzała Jacqueline Kennedy i dyktowała niezliczone trendy potrafiące przetrwać próbę czasu. Dokument jest intymnym portretem i zarazem olśniewającym oddaniem hołdu jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.
Diana Vreeland: The Eye Has To Travel
Vidal Sassoon: The Movie
Reż. Craig Teper, Stany Zjednoczone, 90 min
Dokument jest historią człowieka, który „za sprawą pary nożyczek zmienił świat”. Zrewolucjonizował oblicze światowego fryzjerstwa, zapoczątkował erę geometrycznych fryzur i stworzył słynnego “boba”. To on zapoczątkował w latach 60-tych filozofię „wash and wear” (umyj i noś). Uczesania lekkiego i łatwego w kształtowaniu, które pozwoliło kobietom uwolnić się spod jarzma salonów fryzjerskich. Film prowadzi nas przez pełne uroku, ale i dramatycznych przeżyć życie, które swój początek miało w żydowskim sierocińcu, a którego zwieńczeniem stał się absolutny szczyt fryzjerskiego rzemiosła.
Vidal Sassoon: The Movie
Call It a Balance in the Unbalance
Reż. Regine Lettner. Niemcy/Turcja, 74 min
Historia projektanta mody Miguela Adrovera, ekscentryka, wizjonera i wolnomyśliciela. Syna farmera, który opuścił rodzinną Majorkę by podbić Nowojorski świat mody. Tam z miejsca stał jednym z ważniejszych ludzi w branży. Niestety „amerykański sen” nie trwał długo. Zapomniano o nim równie szybko jak go zauważono. Film pokazuje zarówno blask jak i gorycz porażki, która teraz go otacza. Jednak czy Adrover powiedział już ostatnie słowo?
Call It a Balance in the Unbalance
Kim jesteś, Polly Maggoo?
Reż. William Klein, Francja, 102 min
Ta należąca już do klasyki komedia słynnego Williama Kleina to zarazem ostra satyra przemysłu modowego. Polly Maggoo jest 20-letnią urodzoną na Brooklynie modelką, która próbuje swoich sił na największych paryskich pokazach mody. W międzyczasie Polly staje się bohaterką telewizyjnej serii dokumentów pod tytułem „kim jesteś?”. Obserwujemy przyjazd Polly na plan filmowy, śledzimy przebieg zdjęć, między innymi lunch na przedmieściach Paryża czy opowieści z dzieciństwa. Zadajemy sobie pytanie: Czy jest w niej coś więcej niż tylko piękną twarz? Czy kryje się coś dodatkowego pod piękną powierzchnią świata mody? Reżyser nawiązuje do znanego skądinąd portretu Amerykanina w Paryżu czy Alicji z krainy czarów, a wszystko to ubrane w haute couture najwyższej klasy.
Kim jesteś, Polly Maggoo?
Beyond Biba: A Portrait of Barbara Hulanicki
Rez. Louis Price, 56 min
Portret Barbary Hulanicki, założycielki legendarnego sklepu Biba, który zmienił oblicze brytyjskiej mody w latach 60. To dzięki niej Brytyjki po raz pierwszy miały dostęp do modnych, niedrogich ubrań. A sam sklep z małego miejsca w londyńskim Kensington przerodził się w wielopiętrowy megastore, który swoim przepychem przewyższał samego Harrodsa. Film prezentuje niesłychaną historię urodzonej w Warszawie Barbary Hulanicki, jej dziecińswa w Jerozolimie, morderstwa jej ojca, wreszcie modowej rewolucji w Londynie i Barbary współczesnej, będącej cześcią kulturalnej rewolucji w Miami w latach 80.
Beyond Biba: A Portrait of Barbara Hulanicki
2. Przegląd filmów krótkometrażowych Johana Rencka
Ten urodzony w Szwecji reżyser to jeden z czołowych twórców reklam i videoklipów. Zasłynął teledyskami dla Madonny, The Knife i Robbiego Williamsa. Podczas Drugiej Edycji Warsaw Fashion Film Festival pokazane zostaną jego teledyski oraz reklamy - między innymi dla H&M.
Wybrane filmy pokazane w ramach przeglądu na festiwalu:
1. The Knife. Pass this on.
2. Suede. She's in fashion.
3. Fever Ray. Seven
4. H&M Versace
5. H&M Matthew Williamson
6. Valentino Valentina
7. Armani The Tip
3. Filmy krótkometrażowe z serii Avant/Garde Diaries
Avant/Garde Diaries jest internetowym magazynem w formie video powstałym z inicjatywy Mercedes-Benz w 2011 roku. Magazyn prezentuje wywiady z awangardowymi twórcami, które ujawniają nowe sposoby myślenia i inspirują do odkrywania różnych dziedzin sztuki. Festiwale z produkcjami Avant / Garde Diaries odbywają się już w wielu krajach. Na każdym z nich prezentowane są wypowiedzi najbardziej ekscytujących artystów, myślicieli i twórców w dzisiejszej rzeczywistości.
Podczas Warsaw Fashion Film Festival pokażemy twórczość i niezwykle inspirujące wywiady z wybranymi artystami.
Lista prezentowanych filmów:
1. Iris Apfel.
2. Susan Dimasi
3. Invisible thread. Telse Bus.
4. Attracted to the dark side. Tobias Tanner.
5. Mystical Playground. Susie Lau.
6. Diane Pernet. To be honest.
7. Right time at the right place. The Cobrasnake.
4. Konkurs etiud polskich
W ramach Festiwalu organizowany jest konkurs na najlepszą etiudę zrealizowaną przez polskich twórców (film autorski, artystyczny, którego głównym bohaterem jest moda). Widzimy jak wiele powstaje wartościowych filmów o modzie, które nie mają jak trafić na duży ekran i do szerszego grona odbiorców.
Nabór filmów do konkursu trwa do 15 lutego 2013. Więcej informacji:
http://w3f.pomada.pl/news/zglos-film-do-konkursu/
Podczas festiwalu odbędą się także wykłady dotyczące tematyki mody i filmu poprowadzone przez reżyserów filmowych oraz projektantów mody.